Małgorzata Trzaskowska: kim jest kandydatka na pierwszą damę?

Małgorzata Trzaskowska do tej pory nie udzielała się w mediach zbyt często, nie licząc kilku wywiadów. Ostatnio założyła jednak konto na Instagramie, na którym opowiada o sobie, swojej rodzinie i kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego.

Dumna Ślązaczka, oddana Warszawianka. Rodzinna, niezależna, aktywna. Zaangażowana społecznie, zwłaszcza w prawa kobiet, edukację i wyrównywanie szans.

Tak Małgorzata Trzaskowska opisała samą siebie na Instagramie, który w tydzień zebrał 38,5 tysiąca obserwatorów. Pod koniec kampanii wyborczej jej męża, Rafała Trzaskowskiego, postanowiła dać nam się poznać. Kim jest kandydatka na pierwszą damę?

Małgorzata Trzaskowska: wiek, wykształcenie, rodzina

Małgorzata Trzaskowska ma 42 lata i pochodzi z Rybnika na Śląsku. Studiowała na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 2007 roku pracowała w warszawskim ratuszu, ale zrezygnowała, gdy jej mąż został prezydentem Warszawy. Z Rafałem Trzaskowskim poznali się, gdy miała 19 lat. Przyznaje, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. Obecnie są małżeństwem już od 18 lat i mają dwójkę dzieci – syna Stanisława i córkę Aleksandrę.

Jaką pierwszą damą chciałaby być Małgorzata Trzaskowska? Wielokrotnie mówiła, że nie ma zamiaru milczeć w ważnych dla kraju sprawach. Jej wzorem są Michelle Obama i Maria Kaczyńska. Zamierza brać aktywny udział w życiu politycznym i nie kryje się ze swoimi poglądami. Szczególnie na sercu leży  jej kwestia systemu edukacji, który jej zdaniem pogłębia nierówności wśród dzieci. W jednym z wywiadów Małgorzata Trzaskowska powiedziała, że wymaga on natychmiastowej reformy.

 

 Agata Kornhauser-Duda: czy zasłużyła na miano „milczącej damy”?

Żona urzędującego prezydenta, Agata Kornhauser-Duda, piastuje urząd pierwszej damy już od 5 lat. Przez ten czas nie była zbyt aktywna ani w mediach społecznościowych, ani nie angażowała się w sprawy polityczne czy walkę o prawa kobiet. Z tego powodu przylgnęło do niej określenie „milcząca dama”. Podobnie jak Małgorzata Trzaskowska, Agata Duda pojawiła się na Instagramie nieco ponad tydzień przed końcem kampanii wyborczej. Do tej pory zgromadziła na nim niecałe 10 tys. obserwatorów. W przeciwieństwie do żony prezydenta Warszawy, która prowadzi swój Instagram w pierwszej osobie, Instagram Agaty Kornhauser-Dudy prowadzony jest w trzeciej osobie. Jak czytamy w opisie, powstał, by podsumować 5 lat działalności pierwszej damy.

 

Mimo to Agata Kornhauser-Duda zajęła miejsce w czołówce ulubionych pierwszych dam Polaków zgodnie z sondażem IBRiS. Jest druga po Jolancie Kwaśniewskiej. Co wiemy o obecnej pierwszej damie?

Agata Duda: wiek, wykształcenie, rodzina

Agata Duda pochodzi z Krakowa i ma 48 lat. Podobnie jak Małgorzata Trzaskowska studiowała w swoim rodzinnym mieście. Ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach została nauczycielką. Wraz z mężem doczekali się córki Kingi. Para prezydencka w tym roku obchodziła swoją 25. rocznice ślubu. Agata Duda przerwała pracę, gdy jej mąż został prezydentem. Na Instagramie pierwszej damy możemy zobaczyć relacje z niezliczonych spotkań z dziećmi, kombatantami, fundacjami i z odwiedzin w szpitalach. Choć zdaje się aktywnie słuchać głosu obywateli, to nieczęsto sama go zabiera. Ostatnio zrobił to jej brat. W wywiadzie postawił dające do myślenia pytanie: „Czy pierwsza dama chce być pierwszą damą?”

Agata Kornhauser-Duda i Małgorzata Trzaskowska na wieczorze wyborczym

Obie kandydatki na pierwszą damę pojawiły się u boku mężów na wczorajszym wieczorze wyborczym. Agata Kornhauser-Duda założyła na tę okazję jasny komplet. Biała dopasowana marynarka i spódnica połączone z bluzką w tym samym kolorze, stworzyły elegancką monochromatyczną stylizację. Małgorzata Trzaskowska zdecydowała się na prostą, koralową sukienkę z rękawem 3/4. Obie panie wyglądały wspaniale. stylizacje Agaty Dudy i Małgorzaty Trzaskowskiej możecie zobaczyć w naszej galerii.

Obie kandydatki na pierwszą damę nie kryły swojego zadowolenia i dumy z mężów. Nic dziwnego, skoro są oni faworytami Polaków w wyścigu o najwyższy urząd w państwie. Już za dwa tygodnie kolejna tura wyborów. Czy Agata Kornhauser-Duda będzie musiała wyprowadzić się z pałacu prezydenckiego?