Małgorzata Niemirska o roli Lidki Wiśniewskiej

Małgorzata Niemirska karierę aktorską rozpoczęła już w wieku 16 lat. To właśnie wtedy po raz pierwszy wcieliła się w rolę radiotelegrafistki Lidki Wiśniewskiej w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies". Nastoletnia Małgorzata uczęszczała wtedy do PWST w Warszawie, choć jak sama przyznaje, od dziecka chciała zostać tancerką. Rolę Lidki dostała przez przypadek - została wypatrzona w szkole przez producentów serialu. Szybko okazało się, że nie będzie to jednorazowy występ - Małgorzata Niemirska na planie "Czterech pancernych" spędziła 7 lat:

(...) Ta młodzieńcza przygoda zmieniła się w epopeję, trwała siedem lat. Jeździłam na plan zdjęciowy przez całe studia w PWST i jeszcze pierwszy rok grania w teatrze. Siedem lat młodości w tych samych butach, furażerce, mundurze – to się mogło znudzić. Do tego wyjazdy na poligony, wcale nie było łatwo. Nie miałam życiaPotem przyszły długie lata zmagania się z wizerunkiem Lidki. Teraz czuję sentyment do tej postaci, ale wtedy bywało strasznie - mówiła aktorka w rozmowie z "Rzeczpospolita"

Ogromna popularność serialu miała więc też "ciemne strony" - Małgorzata Niemirska wielokrotnie przyznawała, że ciężko było jej uciec od wizerunku radiotelegrafistki Lidki, z którym była kojarzona przez telewidzów - po emisji serialu na kilka lat zniknęła z ekranów.

Małgorzata Niemirska: kariera

Małgorzata Niemirska karierę aktorską kontynuowała na deskach teatru. Przez wiele lat związana była z Teatrem Dramatycznym, a także Teatrem Studio. W 1974 roku podczas spektaklu "Desperaci" telewizyjnego teatru "Kobra" poznała Marka Walczewskiego, dla którego rozwiodła się z mężem. Aktor również był wówczas żonaty - ich romans wywołał niemały skandal, lecz jak wyznaje aktorka, ich uczucie było "jak uderzenie pioruna". Małżeństwo było ze sobą aż do 2009 roku, kiedy to Marek Walczewski zmarł po walce z chorobą Alzheimera. Małgorzata Niemirska nie zrezygnowała z grania - widzowie oglądać ją mogli w serialach takich jak "Samo Życie", "Leśniczówka", czy "Druga Szansa".