Jak urządzić małe mieszkanie?

Pytanie o to, jak urządzić małe mieszkanie zadali sobie właściciele niewielkiego mieszkania na wysokim piętrze w bloku w Sztokholmie. Postanowili zaaranżować przestrzeń wokół siebie w bardzo skandynawskim, oszczędnym stylu.  Mieli do dyspozycji  60 m2, czyli dwa i pół pokoju.

W skandynawskim stylu

Nieduży salon rozjaśnili białymi ścianami i optycznie zwiększyli niewielką ilością mebli. Najwięcej miejsca zajmuje sofa z leżanką w kształcie "L", z szarym obiciem. Część regałów i komód z powodzeniem dostaniecie w sklepach ze skandynawskim dizajnem, np. Ikea, pozostałe można poszukać na aukcjach internetowych (szukajcie oryginalnych z lat 50. z dobrej jakości drewna) czy pchlich targach.

Projektując niewielkie, ale standardowe rozmiarowo wnętrze, pamiętano o tym, aby nie przyćmić go zbyt dużą ilością kolorów. Szwedzi za nimi nie przepadają. Bazując na klasyce – bieli, czerni, szarości i brązie drewna można zbudować naprawdę ciekawe kolorystyczne kompozycje wnętrza. 

Małe mieszkanie: jak urządzić je z pomysłem? Dzięki dodatkom!

W takiej ascetycznej przestrzeni warto zadbać jednak o akcent – Skandynawowie kochają rośliny. Niewielkie doniczki z monsterami, czy większe liście draceny lub stojące całkiem niepozornie w kuchni sukulenty – tutaj liczy się szczegół. Zagospodarowano też parapety – stawiając na nich surowe, industrialne lampy i kładąc książki czy magazyny. Na dowód życia w harmonii z naturalnymi produktami urządzając to małe mieszkanie w Sztokholmie wstawiono stoły z jasnego drewna i wiklinę (ciekawie wykorzystaną w formie osłonek na doniczki).

Prostota zadomowiła się także w łazience i kuchni – w zasadzie te pomieszczenia właściciele urządzili całe na biało. Ozdobą są tutaj kwadratowe kafle i wspomniane już rośliny.

Takie aranżacja jest świetnym pomysłem dla osób z małym budżetem, które lubią eleganckie, ale w żadnej mierze nieprzesadzone wnętrza. A jaki wy macie pomysł na to, jak urządzić małe mieszkanie?

Zobacz także:

ZOBACZ TEŻ:

JAK URZĄDZIĆ DZIECIĘCY POKÓJ? OKIEM EKSPERTA

MODNE NIEBIESKIE AKCENTY W MIESZKANIU