Mała dziewczynka przekazała 3 euro na odbudowę Notre Dame

Pożar katedry Notre Dame, który wybuchł 15 kwietnia br. i niszczył zabytek na naszych oczach poruszył wiele serc nie tylko samych paryżan. Jak się okazało, żywioł oprócz dachu strawił także XIX-wieczną iglicę, która zajęta ogniem runęła. Sytuację opanowano dopiero następnego dnia rano i dopiero wtedy w pełnej krasie ujawnił się bilans strat: udało się ocalić strukturę budowli i fasadę zachodnią, ale zniszczenia, jakich dokonał pożar idą w miliony euro. Francuski minister kultury Franck Riester uspokaja, że najbardziej newralgiczne punkty katedry są zabezpieczone. Szacuje się, że jej odbudowa zajmie ok. 5 lat. Póki co zabytek jest i przez najbliższe lata pozostanie niedostępny dla zwiedzających. 

Odzew na to szokujące zdarzenie na całym świecie był natychmiastowy: w krótkim czasie zebrano na renowację zawrotną kwotę ponad 850 milionów euro. Każdy gest się liczy i każdy grosz jest na wagę złota - dosłownie. Wśród darczyńców znaleźli się nie tylko najzamożniejsi, jak Francois-Henri Pinault, francuski miliarder, a prywatnie mąż aktorki Salmy Hayek czy Francoise Bettencourt Meyers, najbogatsza kobieta świata, ale też przedstawiciele najmłodszego pokolenia o dużo cieńszych portfelach.

3 euro na odbudowę Notre Dame od małej Brytyjki: "Wiem, że to niewiele, ale każdy grosz się przyda"

Ale apel prezydenta Macrona, który zapoczątkował międzynarodową zbiórkę i zapowiedział odbudowę świątyni poruszył także najmłodsze serca. Jak donosi jeden z zagranicznych serwisów, do fundacji zajmującej się zbiórką pieniędzy na odbudowę Notre Dame dotarł list od 9- latki z Wielkiej Brytanii, która poczuła się współodpowiedzialna za losy zabytku i zdecydowała się na własny wkład w jego odbudowę. 

Najbogatsza kobieta świata zapłaci za odbudowę Notre Dame. Kim jest Francoise Bettencourt Meyers?

„Kochani Francuzi i paryżanie. Mam na imię Caitlyn i mam 9 lat. Mieszkam w Anglii. Słyszałam o pożarze Notre Dame w radiu i chciałabym pomóc. Wiem, że to niewiele, ale każdy grosz się przyda. Mam nadzieję, że odbudowa nie potrwa długo.” - napisała dziewczynka przekazując datek w wysokości… 3 euro i 38 centów. Jej ojciec w wywiadzie dla CNN dodał, że Caitlyn, która na co dzień jest bystrą, interesującą się wszystkim co dzieje się wokół dziewczynką była niezwykle poruszona, gdy dowiedziała się o tym, jak dawno wybudowano Notre Dame i gdy pojęła wagę całego zdarzenia. Od razu zdecydowała się na działanie i postanowiła przekazał wszystko, co miała. 

Jej gest odbił się szerokim echem na całym świecie i wzbudził masowy zachwyt, ale też wzruszenie. Dziewczynka znalazła się w wąskim gronie osób, które swoje wsparcie przekazały drogą pocztową, w kopercie; inny Brytyjczyk w podobny sposób przekazał na wspominany cel 50 funtów. Pozostali darczyńcy, wśród których znaleźli się przedstawiciele ponad 160 krajów, zasilili konto jednej z organizacji zajmującej się zbieraniem datków na odbudowę katedry Notre Dame w tradycyjny sposób.    

 

Zobacz także: