Na czym polega makijaż permanentny brwi?

Makijaż permanentny brwi polega na wprowadzeniu pigmentu w warstwę podstawną naskórka. To istotne o tyle, że w przypadku zwykłego tatuażu barwniki są wprowadzane dużo głębiej, aż w skórę właściwą, przez co ozdoba utrzymuje się dłużej i przybiera bardziej nasycone kolory. Nasz codzienny makijaż brwi jest z kolei raczej stonowany – a pigmenty o takich właściwościach stosuje się właśnie w makijażu permanentnym.

Na początku wizyty lingeristka, czyli osoba specjalizująca się w wykonywaniu makijaży permanentnych, dokonując pomiarów proporcji naszej twarzy wykonuje wstępny rysunek brwi zwykłą kredką. Po akceptacji rysunku, wybieramy najodpowiedniejszy kolor, pasujący zarówno do karnacji, jak i do koloru oczu czy włosów. Następnie brwi są znieczulane specjalnym olejkiem lub kremem. To moment, w którym zaczyna się cała istota zabiegu – lingeristka zaczyna wprowadzać pod skórę barwnik za pomocą jednorazowych igieł, umiejscawianych w elektrycznej maszynce. 

Barwnik jest wprowadzany na niewielką głębokość, stąd zabieg wymaga powtórzenia, aby makijaż zachował trwałość i kolor – około 3 tygodni po wizycie wykonuje się korektę, zazwyczaj wliczoną już w cenę.

W gruncie rzeczy, jeśli chodzi o wytłumaczenie samego procesu, na tym można by poprzestać – ale przed zdecydowaniem się na makijaż permanentny brwi warto poznać jeszcze metody wykonywania zabiegu, różniące się docelowym efektem wizualnym.

Makijaż permanentny brwi — metoda cieniowania

To najpopularniejsza z metod – brwi permanentne pokrywane są jednolitym cieniem w wybranym kolorze. To najlepszy wybór dla kobiet o pełnych, naturalnie gęstych brwiach bez luk czy przerzedzeń – wytatuowany kontur i wypełnienie zastąpią w pełni makijaż wykonywany zazwyczaj pomadą, cieniem czy kredką.

Tę metodę poleca się również paniom, które ze względu na wiek lub problemy zdrowotne straciły większość włosków. Wykonany w ten sposób makijaż permanentny brwi nie wygląda nachalnie, a wręcz przeciwnie – pozostaje piękny i subtelny.

Warto wspomnieć, że cieniowanie to najstarsza z metod, niesłusznie owiana jest złą sławą właśnie ze względu na historię. Niegdyś makijaż permanentny brwi kojarzony był z nienaturalnie cienkimi brwiami niczym z kina lat 40 – obecnie z pomocą metody cienia odwzorowuje się jednak brwi o w pełni naturalnym kształcie.

Zobacz także:

Makijaż permanentny brwi — brwi ombre

O ile w przypadku tradycyjnej metody cieniowania wykorzystuje się jeden cień, metoda ombre opiera się na gładkim przejściu między kolorami. Zazwyczaj dobiera się więc dwa pigmenty, które różni jeden lub dwa tony lub stopniuje się poziom krycia jednego koloru.

Brwi ombre nie są wymysłem gabinetów makijażu permanentnego. To my, zwykłe kobiety, stanowimy podwaliny tej metody – bo z reguły podkreślamy początek brwi od strony nosa nieco delikatniej.

Brwi permanentne wykonane metodą ombre nawiązują do obecnych trendów: większa część brwi jest wypełniana jednolitym cieniem, natomiast początek brwi jest akcentowany delikatniej, pozwalając na stworzenie efektu subtelnego przejścia pomiędzy mocnym i średnim kryciem.

Makijaż permanentny brwi — metoda piórkowa czyli microblading

Najnowocześniejsze metody: metoda piórkowa, microblading czy metoda włosa... oznaczają dokładnie to samo i różnią się jedynie nomenklaturą. To ważne, aby zapamiętać tą zależność – niektóre salony posługują się tylko jedną z tych nazw (raczej skłaniając się ku międzynarodowym określeniu microblading).

Microblading polega na wprowadzaniu pigmentu nie na całej powierzchni brwi, lecz jedynie na kształt pojedynczych włosków. Obecnie coraz częściej dąży się do zachowania naturalnego wyglądu, a jeden z trendów stanowią właśnie gęste brwi! Z tego względu microblading to idealna metoda dla kobiet, które chcą jedynie podkreślić swoje walory, zamiast wyrysowywać kształt brwi na nowo.

Na microblading decydują się więc głównie kobiety o gęstych brwiach, stanowiących same w sobie piękną oprawę oczu. Takie brwi nie wymagają z reguły mocnego podkreślania cieniem – łatwo przesadzić z jego ilością i sprawić, że brwi staną się zbyt ciężkie. Microblading pozwala im podkreślić urodę w stworzony dla nich sposób.

Równie często na zabieg decydują się kobiety z rzadkimi brwiami – bo brakujące włoski można zawsze dopigmentować! Co ważne – microblading jest wybierany także przez osoby, które z powodów zdrowotnych straciły brwi. Makijaż permanentny można bowiem wykonać po pełnym zakończeniu chemioterapii lub przy łagodnym atopowym zapaleniu skóry, po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Choć makijaż permanentny brwi w formie microbladingu służy głównie zagęszczeniu brwi, ręka sprawnej lingeristki z łatwością podkreśli metodą włosa także kontur.

Makijaż permanentny brwi — gojenie

Gojenie brwi po makijażu permanentnym bywa bardziej nieprzyjemne niż sam zabieg, z racji na to, że brwi wymagają specjalnego traktowania przez okres kilku tygodni.

Tuż po wyjściu z gabinetu brwi są zaczerwienione i opuchnięte – to zupełnie normalne. Właściwie już po powrocie do domu możemy umyć twarz, o ile zastosujemy się do kilku prostych zasad, obowiązujących też przez resztę okresu gojenia:

  • Omijajmy brwi przy demakijażu
  • Stosujemy kosmetyk myjący z delikatnymi detergentami. Unikamy więc mydła czy płynów na bazie SLS i SLES
  • Samo mycie twarzy powinno być niezwykle delikatne, tak, aby przypadkowo nie zerwać strupków. Myjemy twarz rękoma, unikając gąbek czy szczoteczek
  • Podczas długiej kąpieli unikamy przemoczenia brwi – woda nie może pozostać na brwiach na długo. Unikamy też wytwarzania pary (w niektórych prysznicach jest funkcja jej odprowadzania). Najłatwiej myć się ciepłą, ale nie gorącą wodą i zakręcać wodę, kiedy jej nie używamy.
  • Po umyciu twarzy odsączamy brwi w papierowy ręcznik – nie można ich pocierać
  • Podczas dalszej pielęgnacji unikamy rozprowadzania kosmetyków na skórze brwi

Po kilku dniach od zabiegu na skórze pojawią się pierwsze strupki. Strupki po makijażu permanentnym brwi to całkowicie normalna reakcja skóry – w organizmie zachodzą procesy, dzięki którym zagojenie rany staje się możliwe. Takie łuszczenie skóry trwa zazwyczaj około 7-10 dni.

Strupków nie można odrywać – inaczej możemy przez przypadek oderwać także dolne warstwy łuszczącego się naskórka wraz z pigmentem. Choć strupki wyglądają nieestetycznie (niczym łupież!) i swędzą, aby makijaż zagoił się dobrze i mógł wyglądać pięknie, należy powstrzymać się przed odruchami.

Codzienna pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym może wymagać zastosowania kremu nawilżającego, zazwyczaj z dodatkiem witaminy E. Każda skóra jest jednak inna – najlepiej  więc wybrać konkretny produkt polecony przez specjalistkę.

Warto wspomnieć o tym, że tuż po zabiegu brwi są dużo ciemniejsze, niż wybrany docelowo kolor. To absolutnie normalne – łuszczenie skóry podczas gojenia wiąże się z wytraceniem ok. 50% pigmentu. Wtedy właśnie wykonuje się korektę – po to, aby brwi nie były ani za jasne, ani za ciemne – kształtne i w punkt! Dopiero po drugim z rzędu zagojeniu skóry, tuż po korekcie, brwi osiągają docelowy kolor.

Makijaż permanentny brwi — opinie

Pozytywnych opinii dotyczących makijażu permanentnego brwi wciąż przybywa. To zabieg na miarę XXI wieku – jesteśmy zabiegane i każda chwila ma znaczenie; zdaniem większości kobiet to właśnie oszczędność czasu skłoniła je do decyzji. Brwi ombre wyglądają niezwykle modnie, microblading pozwala na dyskretne zagęszczenie włosków, a klasyczne cieniowanie zapewnia ponadczasowy look – w makijażu permanentnym każda kobieta powinna znaleźć coś dla siebie!

Negatywne opinie składane są zazwyczaj w odniesieniu do salonów, które nie nadążają za obecną modą – zarówno pod względem umiejętności technicznych, jak i obeznania. Łukowate brwi czy kruczoczarne wypełnienia są już passé – dlatego decydując się na wizytę w salonie, najlepiej najpierw dokładnie przejrzeć portfolio!

Makijaż permanentny brwi — cena

Cena makijażu permanentnego brwi waha się w granicach 700-1500 zł bez względu na metodę. To wprawdzie nie najmniejsze sumy, ale zalecamy nie oszczędzać na zabiegach ingerujących w nasz wygląd. Zbyt niska cena może wiązać się z brakiem profesjonalizmu – pamiętajmy, że płacimy nie tylko za czas i materiały, ale także za doświadczenie! Z reguły też im większe miasto, tym ceny idą w górę; kwoty powyżej tysiąca to domena największych polskich metropolii.