Makijaż na wesele powinien uwzględniać nie tylko nasze cechy twarzy i upodobania, ale najlepiej jeśli byłby dopasowany do obecnych trendów, a nawet do dodatków partnera, z którym wybieramy się na tego typu imprezę. 

Makijaż na wesele — potrzebne kosmetyki

Nie zawsze decydujemy się na pójście do kosmetyczki na makijaż weselny. Dzięki temu zostajemy po weselu z własnymi, nowymi kosmetykami po które możemy sięgać kiedy będziemy chciały. Niezbędne do wykonania trwałego makijażu na wesele będą:

• Baza - po jej nałożeniu podkład będzie lepiej wyglądał i łatwiej da się go rozprowadzić

• Podkład - stworzy on matową powłokę na skórze tłustej lub nawilży cerę w przypadku cery przesuszonej. Najczęściej formuła jest wzbogacona w pigmenty. Podkład powinien mieć niezbyt gęstą konsystencję. Kolor musi być oczywiście dopasowany do odcienia twojej cery. Jeśli nie masz pewności, co do dopasowania zdecyduj się na kolor o ton jaśniejszy od własnej skóry. 

• Puder - powinien być drobno zmielony i nie może się pylić ( żebyś w trakcie poprawek make-upu w łazience nie ubrudziła kreacji). Wybierz taki puder, który ma bardzo lekką konsystencję. Ma być prawie przezroczysty i najlepiej matowy, abyś nie „błyszczała” na zdjęciach. Najczęściej na weselach jest taniec oraz alkohol, co może pobudzić produkcję sebum oraz wpłynąć na uwidocznienie się kropelek potu. Puder może skutecznie z nimi walczyć.

• Bronzer, rozświetlacz, róż - pozwoli dodać cerze nieco koloru i blasku. Jeśli jesteś właścicielką cery tłustej lub mieszanej, to wybierz np. bronzer prasowany w płynie lub żelu. Do cery suchej wskazany będzie bronzer o kremowej konsystencji. Tutaj pamiętaj, aby nie łączyć tych trzech kosmetyków jednocześnie, gdyż w związku z brakiem wprawy makijażowej może wyjść na twojej twarzy przerysowany efekt. Tego chcemy uniknąć!

• Paleta cieni, które przetrwają całonocne wesele. Paleta powinna zawierać minimum 5-6 cieni. Trend ostatnich lat to naturalny makijaż z „podkreśloną” powieką. Tego efektu nie da się osiągnąć, nakładając silnie napigmentowane kosmetyki. O wiele lepiej jest używać cielistych kolorów na powiece. Wówczas podkreślisz barwę tęczówki, a nie ją przyćmisz cieniem.

Zobacz także:

• Eyeliner do podkreślenia oczu. Ten w pisaku jest zdecydowanie łatwiejszy w użyciu. Natomiast w pędzelku pozwala nadać kresce bardziej precyzyjny kształt, ale na początek może być zbyt zaawansowaną opcją dla osób raczkujących w wykonywaniu makijażu na wesele. Chodzi przecież także o to, aby nie poświęcić na malowanie kilku godzin.

• Tusz do rzęs – na tyle trwały, aby wytrzymał 24 godziny. Nie zawsze musi być wodoodporny, aby makijaż wyglądał schludnie przez cały ślub, jednak najczęściej takie produkty pozwolą uniknąć odbicia się na powiece. Takie ślady można zetrzeć dłonią w kilka sekund, ale wszelkie "wpadki" lepiej eliminować już przed samym planowaniem wieczoru.

• Pomadka, która powinna łączyć funkcje szminki i balsamu. Dzięki temu możliwe jest wyjątkowe i trwałe podkreślenie ust oraz zapobieganie powstawania na wargach "ściętej", spierzchniętej powierzchni. Kwestię jakości produktów z pewnością doradzą ci panie sprzedające szminki z dobrych drogeriach z kosmetykami."

Odmładzający makijaż na wesele — zasady

Makijaż na wesele dla gościa ma na celu nie tylko podkreślenie urody danej osoby, ale też wizualne odmłodzenie jej twarzy. Warto pamiętać o następujących zasadach:

makijaż ślubny powinien wywołać efekt świeżości. 

• makijaż ma harmonijnie łączyć się z kolorem sukienki, jaką wybrałaś na wesele i z akcesoriami, które składają się na całą stylizację.

• Weź pod uwagę pogodę panującą na zewnątrz. W zależności od pory roku potrzebujesz różnych kosmetyków o określonych właściwościach.

• Możesz zdecydować się, zrobić „próbę” przed „ostatecznym” makijażem ślubnym.

• Przed zastosowaniem kosmetyków dekoracyjnych musisz przygotować skórę do makijażu.

Co jeszcze? W przeddzień uroczystości staraj się przestrzegać diety, a tym bardziej nie pij alkoholu. Zrezygnuj z tłustych potraw, słodyczy i produktów, które powodują reakcję alergiczną. Warto również uważać na nadmiar płynów, aby nie pojawił się obrzęk na twarzy. Jeśli chcesz odwiedzić solarium, zrób to na miesiąc przed ślubem. Z solarium nie korzystaj częściej niż trzy razy w tygodniu, zaczynając od trzech minut i stopniowo zwiększając czas opalania. Nigdy nie przekraczaj dziesięciu minut. Dzięki temu opalenizna będzie równomierna, a na skórze nie będzie nieestetycznych zaczerwień.

Zanim zaczniesz wykonywać makijaż, to powinnaś oczyścić skórę twarzy specjalnym produktem przeznaczonym do tego celu. Jeśli masz suchą cerę, to przed nałożeniem podkładu - przetrzyj czystą skórę tonikiem i nałóż krem na dzień. Jeśli masz tłustą cerę, to pamiętaj, aby nie stosować tuż przed wykonywaniem makijażu bardzo ciężkich i tłustych kremów. 

Makijaż na wesele etap I — podkład i korektor

Jak zrobić makijaż na wesele krok po kroku? Przede wszystkim musimy zacząć od odpowiedniego podkładu.

• Krok pierwszy to oczyszczanie i nawilżanie. Zrób peeling na dwa dni przed wydarzeniem.

• Zastosuj krem na dzień. Poczekaj przynajmniej 5 minut.

• Nadmiar bardzo delikatnie usuń, aby makijaż pozostał stabilny.

• Teraz możesz zacząć nakładać podkład.

• Podkład z półprzezroczystą teksturą powinien być na bazie wody, a jego kolor – co warto nieustannie podkreślać, musi pasować do odcienia skóry.

• Dokładnie zatrzyj granicę między żuchwą, a szyją. Spokojnie możesz pozwolić sobie na nałożenie odrobiny podkładu na szyję i dekolt, jeśli miejsca będą odkryte na weselu i chcesz nadać skórze w tych obszarach świeższego wyglądu.

Makijaż na wesele etap II — oczy i policzki

Następnie etapem makijażu jest pomalowanie oczy i policzków na wesele. Pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:

• Bazę nakładaj na całą powiekę aż do brwi. Możesz wybrać specjalną bazę lub tę do twarzy.

• Bazę powinnaś pokryć cieniem cielistym lub pudrem. Jeśli tego nie zrobisz, to cienie będą słabo się trzymać, a to ostatecznie oznacza plamy oraz mocno zaznaczone przejścia pomiędzy poszczególnymi kolorami.

• W większości przypadków optymalnym wyborem będą cienie w kolorach szarości, beżu lub jasnego brązu, gdyż pasują do większości tęczówek.

• Kolor bazowy (nakładany na początku na całą powiekę) jest niezwykle ważny, gdyż pomaga w łagodnym przejściu między ciemnymi i jasnymi cieniami, gdy zainteresowana chce takich użyć i zrobić tzw. przydymione oko.

• Nakładając ciemniejsze cienie kieruj się w stronę zewnętrzną powieki. Następnie, gdy już umieścisz na powiece sporo kolorów wykonuj półkoliste ruchy pędzelkiem, od strony zewnętrznej do wewnętrznej. Możesz wcześniej przyłożyć pod okiem i na kości policzkowej wacik kosmetyczny. Jeśli przez brak wprawy odrobina cieni osypie ci się w te miejsca, nie pozostaną po nich "plamy" na fluidzie imitujące np. zasinienia w przypadku szarych cieni.

• Rzęsy delikatnie zagęść, przejeżdżając czarną kredką na skraju powieki.

• Na sam koniec możesz użyć odrobinę rozświetlacza na łuku brwiowym, tuż po linią brwi. Oko optycznie się podniesie.

• Ostatnim krokiem jest wytuszowanie górnych i dolnych rzęs. 

Makijaż na wesele etap III — usta i utrwalenie

Pamiętaj, że w makijażu ślubnym nacisk kładziemy albo na oczy albo na usta, zostawiając drugi wymieniony obszar w delikatniejszym wydaniu.

Mocno pomalowane zarówno oczy, jak i usta mogą dać efekt karykaturalny. Jakich cech doszukiwać się w szmince do makijażu weselnego? Przede wszystkim powinna być ona wodoodporna i bardzo trwała. Szminki o matowym wykończeniu często są w stanie dużo dłużej utrzymywać się na ustach niż delikatne, jasne błyszczyki. Jeśli zbyt wysuszają usta, wówczas możesz je połączyć z bezbarwnym błyszczykiem, cienko nałożonym na oczyszczone wargi. To prosta, ale za to bardzo skuteczna kombinacja.