Akcja charytatywna #dekoltdlabialorusi, w którą zaangażowały się m.in. Magda Gessler, Maja Hirsch i Julia Kamińska, to inicjatywa na rzecz rodzin białoruskich więźniów politycznych. Niesie za sobą ważne przesłanie...

#dekoltdlabialorusi - co to za akcja?

W ramach akcji  #dekoltdlabialorusi, w którą zaangażowały się m.in. Magda Gessler, Julia, Kamińska, Maja Hirsch, czy Tamara Gonzalez Perea (Macademian Girl) Fundacja Wysokich Obcasów we współpracy z redakcją "Wysokich Obcasów" wydała kalendarz, z którego cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz pomocy rodzinom białoruskich więźniów politycznych.

Pomysłodawcami akcji są Jana Shostak, Julia Golachowska, Jagoda Kwiatkowska i Anna Shimomura oraz Kamil Kotarba. Kalendarz rozpoczyna się 9 sierpnia - w dzień rocznicy ogłoszenia przez Aleksandra Łukaszenkę wygranych wyborów i tym samym - dzień rocznicy białoruskiego zrywu wolnościowego.

Kalendarz powstał z połączenia idei solidarności i ciałopozytywności. Chcemy wesprzeć rodziny więźniów politycznych w Białorusi i jednocześnie pokazać, że pomaganie ma wiele twarzy i może łączyć walki na różnych frontach - od protestów przeciwko dyktaturze i przemocy, po starania o akceptację różnorodnych ciał - mówi jedna z inicjatorek akcji, Julia Golachowska.

Zdjęcia do kalendarza wykonał Kamil Kotarba. Pomiędzy nimi umieszczono listę 647 nazwisk więźniów politycznych w Białorusi wraz z informacjami, za co oraz na jak długo te osoby zostały skazane.

Skąd pomysł, aby do fotografii pozowały znane kobiety zasłaniające nagi biust kotami?

Zdecydowaliśmy się na połączenie biustów i kotów, czyli dwóch viralowych obrazków – tego, co w internecie najlepsze, a zarazem najgorsze. Chcemy pokazać, że nasze ciała należą do nas i tylko my możemy decydować o tym, kiedy chcemy je odsłonić. Przed obiektywem Kamila Kotarby stanęły wspaniałe artystki i dzielne aktywistki, które w akcie solidarności zaufały nam na tyle, aby się rozebrać i zapozować do zdjęć z kotami - informuje Jagoda Kwiatkowska.   

Kalendarz będzie można kupić już od 2 października na: kulturalnysklep.pl.

Zachęcamy do udziału w akcji!

Zobacz także: