Osoby początkujące stawiające tarota powinny najpierw oczyścić umysł oraz przestrzeń wokół siebie. Wybierz zioła do okadzenia pomieszczenia, w którym będzie stawiana wróżba. Może być to szałwia, Palo Santo czy też melisa. W towarzystwie kart ułóż kamienie szlachetne takie jak turmalin czy też ametyst. Pierwszy z nich chroni przed negatywnymi energiami, natomiast drugi pobudza intuicję i kreatywność – to bardzo ważne podczas stawiania tarota. Mag pojawiający się w rozkładzie kart ma bogatą symbolikę. Wskazuje na kreację, działanie, spryt i wstęp do nowych doświadczeń.  

Tarot: karta Mag – jak jest przedstawiana?

Karta Mag w tarocie jest też określana jako Kuglarz, Czarownik lub Magik. Wszystkie te słowa znajdują odzwierciedlenie w symbolicznym przedstawieniu. Graficzne wyobrażenie Maga to najczęściej starszy człowiek otoczony atrybutami mędrca, przyrządami symbolizującymi jego mądrość i stopień wtajemniczenia. Dawniej ukazywany był często jako szarlatan lub uliczny sztukmistrz. Dzisiejsze talie kart raczej wskazują postać alchemika: z jednej strony zakorzenionego w tym, co namacalne, z drugiej zaś – dzierżącego wiedzę magiczną. 

Zobacz także: 

Jak odczytywać kartę Maga?

Kontekstem interpretacyjnym Maga w danym układzie jest pozycja karty. Może przybierać pozycję prostą lub odwróconą. Każda z nich oznacza coś innego i wpływa na odczyt danego układu.  

  • Pozycja prosta: znaczenie pozytywne lub dosłowne odczytywanie symboli przypisanych do karty; 

  • Pozycja odwrócona: może oznaczać coś negatywnego bądź odwrotność tego, co symbolizuje karta w pozycji prostej. 

W pozytywnym sensie Mag to inwencja twórcza, skoncentrowanie, życiowy sukces i nauka. Może także demonstrować wybrany los, działanie i początek czegoś nowego. 

Interpretacja kart tarota zmienia się, gdy występują one w położeniu odwróconym. Nie inaczej jest w przypadku Maga. Oznacza on wówczas ludzką słabość, strach tkwiący w podświadomości i sabotujący życiowe działania. Wskazuje także na skłonność do wpadania w gorsze samopoczucie. Negatywny aspekt karty to również nadmierne skupienie na sobie, kierowanie się niskimi pobudkami, kłamstwo, ukrywanie prawdy i przebiegłość. Odwrócony Mag w tarocie to bezpośrednie wskazanie na czynienie zła, niegodziwość lub po prostu brak silnej woli. 

Mag: tarot – znaczenie

Z reguły Mag oznacza on kogoś lub coś, co zrobiło na pytającym niesamowite wrażenie: zafascynowało go, przyciągało, przykuło spojrzeniem lub słowem. Niewątpliwie karta ta symbolizuje osobę, wydarzenie bądź zjawisko o ogromnym uroku i sile oddziaływania. 

Zobacz także:

Dają podpowiedzi na tematy związane z miłością, karierą zawodową i relacjami z bliskimi – takie jest ogólne znaczenie kart tarota. Mag, tak jak i inne karty, należy odczytywać w powiązaniu z obecną sytuacją życiową. Dzięki tej korelacji lepiej zinterpretujesz przesłanie płynące z tarota.  


fot. Tarot karta Mag / Adobe Stock, bruno

Odczytanie karty w kontekście osoby

Szczegółowy opis kart tarota w kontekście Maga porusza przede wszystkim kwestię osoby. Jest to postać przewodnika, który pomaga pytającemu zebrać w całość informacje i wyciągać z nich życiowe wnioski. Z drugiej strony, może to być każdy człowiek, który w jakiś sposób wpływa na nasze umiejętności, życie i spojrzenie na świat.  

W wielu przypadkach odpowiedź na pytanie, co oznacza Mag w tarocie, sprowadza się do określenia przymiotów konkretnej osoby. Z reguły to atrakcyjny, charyzmatyczny mężczyzna: przywódca, człowiek o silnej osobowości, ktoś, kto ma bardzo wiele pomysłów. Zawody związane z Magiem to: naukowiec, odkrywca, pisarz, architekt, ale także terapeuta, lekarz bądź nauczyciel. Możliwe są również odniesienia do maga i iluzjonisty w dosłownym bądź przenośnym znaczeniu tego słowa. 

Zobacz także: 

Mag: czas w tarocie

Karty tarota do kwestii czasu odnoszą się na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim Arkana Wielkie odczytywać można przez pryzmat astrologii. Mag w szczególny sposób odnosi się do okresu pomiędzy 23 października a 21 listopada, czyli do zodiakalnego Skorpiona. Dzień, który mu patronuje to środa. 

Mag w tarocie jest klasyfikowany –  podobnie jak Rydwan i Kapłan - jako karta działania. Jeśli więc pytanie dotyczy, kiedy spełni się przepowiednia, taka odpowiedź oznacza bardzo krótki przedział czasowy, być może nawet niemal natychmiastową realizację. 

Karta Mag w miłości 

Karta Mag w tarocie nie udziela prostych odpowiedzi. Wskazuje raczej na eksperymentowanie w miłości i poszukiwanie nowej drogi.  

Mag tarot: uczucia. Co oznacza karta w pytaniach o relacje?

Początek nowego rozdziału w życiu, również uczuciowym, to kolejne znaczenie, jakie obiera w tarocie Mag. Co on do mnie czuje? Czy czeka nas wspólna przyszłość? – to pytania, które często pojawiają się podczas rozkładu magicznej talii kart. Mag demonstruje niekiedy zbliżenie do drugiej osoby, fascynację nią i przezwyciężenie problemów w relacjach, jednak zawsze z uwzględnieniem kreatywności i pomysłowości. Nic nie stanie się tu samo. Właśnie w taki sposób interpretowana jest karta Maga. Uczucia miłosne są intensywne i towarzyszy im ekscytacja tym co nowe i nieznane.  

Mag tarot – finanse, praca

Jeśli rozkład tarota, mający odnieść się do kwestii zawodowych i finansowych, wykorzystuje kartę Maga to niewątpliwie dobra wiadomość. Ten reprezentant Arkanów Wielkich oznacza powodzenie w pracy lub edukacji, nowe stanowisko, podwyżkę bądź sukces na eksperckim polu

Mag tarot – zdrowie 

Karta Mag w odniesieniu do aspektów zdrowotnych wskazuje na witalność i energię życiową. Jeśli będzie w pozycji odwróconej, zwiastuje choroby związane przede wszystkim z układem oddechowym oraz nerwowym.

Zobacz także: 

Karta Mag – przeznaczenie, wydarzenia 

Rozkład tarota, w którym pojawia się Mag, może nawiązywać do konkretnych miejsc, wydarzeń i sytuacji. To przede wszystkim instytucje i budynki kojarzone z wiedzą i kulturą wysoką: biblioteka, gabinet lekarski, uczelnia, teatr. Mag silnie wskazuje na nowe działania i szanse, podejmowane inicjatywy i wykazywanie się pomysłowością. Zwiastuje aktywne szukanie nowych dróg życiowych. Co więcej, przekonuje, że plany zostaną zrealizowane, jeśli tylko pytający nie będzie obawiał się ryzyka. Czasami Mag jest odpowiedzią na pytanie o życiowe powołanie.

Tarot Mag: połączenia z innymi kartami

Warto zwracać także uwagę na połączenia kart. Jednym z bardziej niepokojących jest zestawienie odwróconego Maga z Asem Mieczy. Znaczenie karty As Mieczy wskazuje na stracone złudzenia - dobry czas w pracy i budowaniu zdolności intelektualnych, gorszy jednak w przypadku uczuć. Jeśli dołożyć do tego oszustwa i kłamstwa wynikające z odwróconego Maga, interpretacja powinna zamierzać w kierunku przełomowych, zmieniających punkt widzenia wydarzeń życiowych.

Tarot Mag i Cesarzowa w pozycji prostej wskazuje na spotkanie dwóch osób. Prawdopodobnie będzie to młodszy, fascynujący, pełen wdzięku i energii mężczyzna oraz doświadczona, dojrzała kobieta. Połączy ich uczucie, być może miłość lub przelotny romans. Mag w tarocie w relacji z Cesarzową może też świadczyć o podświadomej potrzebie macierzyństwa.  

Tarot Mag: rada, karta dnia

Mag jako rada podpowiada, by w dążeniu do sukcesu łączyć odwagę z talentem. Jako karta dnia także rekomenduje, by nie bać się przejmowania inicjatywy, bo tylko ona umożliwia osiągnięcie celu. To dobry dzień na wszystko, co nowe i skomplikowane.

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 15 sierpnia 2021 roku.