Madonna: kariera muzyczna

Z początku nic jednak nie wskazywało, że zajdzie tak daleko. Madonna Louise Ciccone urodziła się 16 sierpnia 1958 w prowincjonalnym miasteczku w Michigan. Była trzecim z sześciorga dzieci w amerykańsko-włoskiej rodzinie. Nikt nie przypuszczał, że zrobi tak oszałamiającą karierę, ale Madonna od samego początku miała silną motywację by wyrwać się z małomiasteczkowej rzeczywistości. 

W 1978 roku przeniosła się do Nowego Jorku, by spróbować swoich sił jako tancerka. Przez chwilę była perkusistką, potem gitarzystką i wokalistką w niszowych zespołach rockowych. Dzięki swojej determinacji, w 1982 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Sire Records i rok później wydała swój debiutancki album, który stał się jej przepustką do świata showbiznesu. Kolejne płyty również okazały się sukcesem. „Like a Virgin” z 1984 roku, „True Blue” (1986), „Ray of Light” (1998) czy „Confessions on a Dance Floor” (2005) stały się prawdziwymi bestsellerami, utrwalając pozycję Madonny w muzycznym biznesie. Zwłaszcza, że artystka sama napisała i wyprodukowała większość swoich największych hitów, takich jak „Like a Virgin”, „La Isla Bonita”, „Like a Prayer”, „Vogue”, „Take a Bow”, „Frozen”, „Music”, „Hung Up” czy „4 Minutes”.

Madonna: kariera filmowa i życie prywatne

Oprócz sukcesów muzycznych, Madonna ma również na koncie niemały dorobek aktorski. Zagrała m.in. w takich filmach jak „Rozpaczliwie poszukując Susan” (1985), „Dick Tracy” (1990), „Ich własna liga” (1992) czy „Evita” (1996), za którą otrzymała Złotego Globa dla najlepszej aktorki. Artystka udowodniła też, że ma głowę do interesów. Założona przez nią wytwórnia Maverick z sukcesem wydała albumy artystów z pierwszych stron gazet, m.in. Davida Bowie, Lenny’ego Kravitza, The Prodigy, Marylina Mansona czy Alanis Morissette. Madonna angażuje się też charytatywnie. W 2006 roku założyła fundację Raising Malawi, dzięki której udało się m.in. wybudować centrum chirurgii i intensywnej opieki dziecięcej w Malawi. Prywatnie gwiazda jest matką szóstki dzieci: 21-letniej Lourdes, której ojcem jest Carlos Leon, 17-letniego Rocco, którego tatą jest Guy Ritchie, 13-letniego Davida, 12-letnią Mercy oraz 5-letnich Estery i Stelli - bliźniaczek z Malawi, które gwiazda adoptowała w ubiegłym roku.

Madonna kończy 60 lat

60-letnia artystka może sobie pogratulować talentu - nie tylko do tworzenia muzyki, ale również kreowania własnego wizerunku. Madonna od samego początku swojej kariery bardzo umiejętnie budowała swoją artystyczną tożsamość. Najpierw w genialny sposób wykorzystała dziedzictwo Marylin Monroe, charakteryzując się na ikonę kina. Później jej wizerunek stał się bardziej drapieżny i mocno nacechowany seksem (czego najlepszym wyrazem jest strój sceniczny od Jean'a Paula Gaultiera, z charakterystycznym stożkowatym biustonoszem). U progu 21 wieku Madonna wciąż przesuwa granice i zmienia społeczne wyobrażenia o tym, jak powinna wyglądać gwiazda w jej wieku. Jej koncerty to pełne energii i witalności show, w którym piosenkarka prezentuje swoje atletyczne ciało i nieposkromioną energię, choć dawno już przekroczyła 50-tkę. I choć wielu krytyków wróżyło jej już koniec kariery, na razie nie zanosi się na to, by jej muzyka miała kiedykolwiek popaść w zapomnienie. I tego jej życzymy z okazji 60-tych urodzin!