Maciej Stuhr opowiada o chorobie ojca Jerzego

Maciej Stuhr wraz ze swoją mamą Barbarą wzięli udział w kampanii edukacyjnej, jak rozmawiać z bliskimi w sytuacji ciężkiej choroby. W spocie #PowiedzJak aktor po raz pierwszy wypowiedział słowa, które nigdy nie padły. Opowiedział o ciężkiej walce, trudach opieki nad schorowanym bliskim. Bohaterowie wyznają, że nieraz musieli pomagać opiekunom „po omacku”.

Opiekunowie osób chorych nieraz sądzą, że nie potrzebują pomocy. Myślą, że poradzą sobie sami, uważają, że cała uwaga powinna się koncentrować na pacjencie. A jeśli już zdają sobie sprawę ze swoich potrzeb, zmęczenia, to wstydzą się poprosić o tę pomoc, mają wyrzuty sumienia, nie dopuszczają do siebie myśli o słabościach. Dlatego ich bliscy, aby jakkolwiek ich wesprzeć, robią to, co sami uważają za najważniejsze, błądzą, frustrują się, bo taka pomoc nie zawsze przyniesie efekty. Tylko otwarcie się, szczera rozmowa i wsłuchanie we wzajemne potrzeby pozwoli wspierać opiekuna tak, aby robić to jak najmądrzej i najskuteczniej., mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Ojciec Macieja Stuhra zmagał się z chorobą nowotoworową, a aktor wraz ze swoją mamą cały czas towarzyszyli mu w trudnych momentach. 

Nie jest łatwo wracać myślami do pewnych chwil, szczególnie jeżeli mamy poczucie, że są dawno za nami. Jednak dzięki udziałowi w spocie mogłem jeszcze raz powiedzieć Mamie, jak bardzo jestem jej wdzięczny za cały ten czas, kiedy była przy Tacie. Dowiedziałem się też, że chociaż moja pomoc ograniczyła się głównie do obecności, było to to, czego potrzebowała Mama w tamtym czasie. Mam nadzieję, że inicjatywa pomoże zrozumieć osobom, które obecnie zmagają się z chorobą w rodzinie, jak ważne jest otwarte wyrażanie swoich potrzeb i otwartość na pomoc ze strony bliskich., mówi w kampanii społecznej Stuhr. 

Spot #PowiedzJak został zrealizowany w ramach kolejnej, piątej edycji kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat żywienia medycznego jako integralnego elementu opieki zdrowotnej oraz wsparcie pacjentów i ich opiekunów w procesie leczenia.