Louise Gluck laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2020

Literacka Nagroda Nobla 2020 trafiła w ręce amerykańskiej poetki Louise Gluck. Komitet noblowski docenił 77-letnią Gluck "za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną". Louise Gluck jest 16. kobietą uhonorowaną literackim Noblem.

Niestety Louise Gluck nie odbierze osobiście nagrody. Dlaczego? 

Z powodu pandemii niestety Louise Gluck nie przyjedzie do Sztokholmu, by odebrać literacką Nagrodę Nobla. Będziemy starać się zorganizować ceremonię przekazania nagrody przy współpracy partnerów w USA, a na uroczystość zaprosić laureatkę w przyszłym roku - powiedział sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm.

Szwedzcy literaturoznawcy komentują, że Gluck nie była faworytką do tej nagrody. Mocną kandydatką była kanadyjska poetka i pisarka Anne Carson. Jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że wybór był słuszny.

To jest w pełni godny laureat, choć nie jest to prosta poezja, wymaga od czytelnika uwagi - stwierdził szwedzki wydawca Hakan Bravinger.

 

Kim jest Louise Gluck?

Louise Elisabeth Gluck urodziła się 22 kwietnia 1943 w Nowym Jorku. Gluck jest laureatką licznych prestiżowych nagród w dziedzinie literatury: Nagrody Pulitzera w dziedzinie poezji (1993), Nagrody Bollingena (2001), amerykańskiej National Book Awards (2014). Do tych zaszczytnych tytułów doszedł teraz literacki Nobel.

Tematyka poezji Gluck często inspirowana jest wydarzeniami z jej życia osobistego. Poetka pisze o traumie, śmierci, stracie, odrzuceniu, niepowodzeniach w związkach oraz próbach uzdrowienia i odnowy. Gluck ma za sobą walkę z anoreksją, o czym pisała po latach w jednym ze swoich esejów jako "efekt prób uwolnienia się spod wpływu dominującej matki". W swojej twórczości wspomina także o śmierci starszej siostry, która zmarła jeszcze przed jej narodzinami. Gluck przez siedem lat leczyła się z anoreksji.

Louise Gluck jest autorką kilkunastu tomów wierszy: "Poems 1962-2012", "A Village Life: Poems", "Averno", "The Seven Ages", "Vita Nova", "October". Najnowszy - "Faithful and Virtuous Night" (Giroux, 2014) zdobył National Book Award w kategorii "poezja". Gluck pisze również eseje: "Proofs and Theories: Essays on Poetry" (Ecco Press, 1994).

Obecnie Louise Gluck wykłada na Uniwersytecie Yale.

To Cię zainteresujeJeśli nastąpi globalna katastrofa, książki Olgi Tokarczuk ocaleją. Wszystko dzięki tej bibliotece