Grace Kelly i książę Monako

Jak to się stało, że Grace Kelly i książę Rainier III stanęli na ślubnym kobiercu? Wszystko zaczęło się od Festiwalu Filmowego w Cannes, podczas którego monachijski książę po raz pierwszy spotkał się z Grace Kelly. Był rok 1955. Grace Kelly była jedną z najjaśniejszych gwiazd francuskiego festiwalu, prezentując najnowsze dzieło Alfreda Hitchcocka „Złodziej z hotelu”. Para poznała się w monakijskim pałacu podczas sesji zdjęciowego zorganizowanej przez „Paris Match”. Podobno był to pomysł samego Arystotelesa Onasisa, przyjaciela księcia, który już dawno radził mu poszukać sobie sławnej żony, by podreperować reputację podupadającego księstwa. Grace Kelly była doskonałym pomysłem! Piękna, niewiarygodnie popularna na całym świecie, wprost idealna na żonę dla księcia!

Photo: Getty Images

Czy to była miłość czy tylko zauroczenie, a może zimne wyrachowanie? Nigdy nie dowiemy się, co skłoniło Grace Kelly do poślubienia Rainiera III. Wiemy natomiast, że argument był stosunkowo silny, skoro 26-letnia Grace Kelly zgodziła się dla monachijskiego księcia rzucić karierę w Hollywood i przeprowadzić się do Europy. Co ciekawe, po przyjęciu oświadczyn Grace Kelly i jej rodzina musieli zapłacić posag w wysokości 2 milionów dolarów! Podobno właśnie za te pieniądze zorganizowano jeden z najsłynniejszych ślubów, a także wesel, XX wieku!

Photo: Getty Images / Listy do pary książęcej przed ślubem

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz także:

Grace Kelly i jej spektakularna suknia ślubna

Jednym z najbardziej spektakularnych elementów tego wydarzenia była oczywiście suknia ślubna Grace Kelly. Oczywiście propozycji kreacji dla przyszłej księżnej Monako było sporo, a każdy szanujący się w Stanach Zjednoczonych marzył o tym, by to on mógł zaprojektować kreację dla tak wyjątkowej panny młodej. Grace Kelly wybrała jednak projekt, który był prezentem ślubnym studia filmowego MGM, z którym od lat była związana. Autorką projektu była znana kostiumografka filmowa Helen Rose.

Photo: Getty Images / Helen Rose i Grace Kelly pracują nad projektem sukni ślubnej

Jak stworzyć suknię ślubną dla przyszłej księżnej? Na jakie elementy zwrócić uwagę, projektując kreację, którą na żywo, a także przed telewizorami, oglądać będą miliony? Jak zaprojektować kreację, która z jednej strony przejdzie do historii, a z drugiej nie przyćmi urody pięknej panny młodej? Z pewnością takie pytania zadawała sobie Helen Rose, gdy dowiedziała się o tym szczególnym wyróżnieniu. Choć pracowała z Grace Kelly przy czterech filmach, zaprojektowanie sukni ślubnej (szczególnie w takich „okolicznościach przyrody”!) to zupełnie inna bajka!

Czy Helen Rose sprostała oczekiwaniom Grace Kelly, rodziny królewskiej i poddanych oraz 30 milionom widzów, oglądających z zapartym tchem transmisję ślubu przed telewizorami? Dziś wiemy, że tak, a jej projekt nie tylko przeszedł do historii, ale stał się również ponadczasową inspiracją dla przyszłych panien młodych na całym świecie!

Photo: Getty Images

ZOBACZ WYKROJE NA PRZEPIĘKNE SUKNIE ŚLUBNE:

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Grace Kelly i książę Rainier III - ślub stulecia

Zatem zapraszamy na małą podróż w czasie. Przenosimy się do Monako, jest połowa kwietnia 1956 roku. Wszystko kwitnie, nieziemsko pachnie wiosną, mieni się tysiącem kolorów i rozbrzmiewa śpiewem ptaków. Za kilka dni ta sceneria rodem z disnejowskiej bajki o „Kopciuszku” stanie się świadkiem niezwykłego wydarzenia. Oto Grace Kelly weźmie ślub z monachijskim księciem Ranierem III.

Photo: Getty Images / Przygotowania do ślubu stulecia

Do Monako przybywają tłumnie: goście pary młodej, setki dziennikarzy z najdalszych zakątków świata i najwierniejsi fani Grace Kelly liczący na to, że uda im się zobaczyć choćby przez chwilę hollywoodzką piękność w sukni ślubnej. To niewielkie miasto-państwo już dawno nie przeżywało takiego oblężenia!
19 kwietnia 1956 roku, gdy Grace Kelly pojawia się przed pałacem, by wsiąść w Rolls Royce’a i pojechać przed kościół Św. Mikołaja, cały świat wstrzymuje oddech.

Hollywoodzka piękność ma na sobie bajeczną suknię ślubną w kolorze kości słoniowej, uszytą z jedwabnej tafty wyszywanej tysiącem pereł. Mocno dopasowany gorset i smokingowy pas w talii podkreśla perfekcyjną figurę panny młodej. Wysoki kołnierz optycznie wydłuża szyję.

Photo: Getty Images

Pod plisowaną spódnicą piętrzą się skrzętnie marszczone halki. Za Grace Kelly ciągnie się długi tren idealnie podkreślający majestatyczność, ale też baśniowość całej sytuacji.
Amerykańska gwiazda – w przeciwieństwie do wielu innych królewskich panien młodych – nie ma na sobie tiary, a ażurowy czepek Juliet, który często pojawiał się na ślubnych kobiercach.

Photo: Getty Images

Jego nazwa nie jest przypadkowa. Wywodzi się od tytułowej bohaterki dramatu „Romeo Julia” Williama Szekspira. Misterne nakrycie głowy było nie tylko ozdobą ślubnej stylizacji Grace Kelly. Odgrywało także funkcję praktyczną, z powodzeniem podtrzymując 90-metrowy welon, zdobiony koronką, perłami i papierowymi kwiatuszkami naśladującymi kwiaty pomarańczy. Welon przyszłej księżnej Monako jest jak mgiełka, by 600 zaproszonych na uroczystość gości, a także 30 milionów widzów zebranych przed telewizorami, mogło podziwiać anielską twarz Grace Kelly. Panna młoda w dłoniach trzyma skromny bukiecik konwalii oraz Biblię. O schody pałacu stukają kremowe pantofelki na niewielkim obcasie, by nie górować nad panem młodym. Zaprojektowane zostały przez Davida Evinsa i zdobione perełkami oraz koronką. Jak na bajkowy ślub przystało, pantofelki są sygnowane – na lewym buciku wytłoczono imię Grace Kelly, na prawym pojawił się napis: „Książę Rainier III”. Panna młoda do swoich ślubnych pantofelków włożyła miedzianego pensa na szczęście.

Photo: Getty Images

W takim oto stroju Grace Kelly – hollywoodzka gwiazda i przyszła księżna Monako – zapisała się na długie dekady w historii, a jej kreacja szybko stała się kanonem, który naśladują panny młode na całym świecie po dziś dzień. Jeśli dostrzegacie podobieństwo między suknią ślubną Grace Kelly a suknią ślubną Kate Middleton, macie bystre oko! Kiedy w 2011 roku projektantka Sarah Burton tworzyła prototyp sukni ślubnej księżnej Cambridge, z pewnością inspirowała się kreacją Grace Kelly.

ZOBACZ TAKŻE:

Luksusowy ślub wart fortunę!

Na tym fakcie naszą modową opowieść o sukni księżnej Monako moglibyśmy zakończyć, powinniśmy tylko dodać: „I żyli długi i szczęśliwie”. Zaraz, zaraz, ale to nie wszystko! Oto kilka ciekawych smaczków z tego, co wydarzyło się po ceremonii zaślubin!

Po pierwsze, na liście gości ślubu stulecia byli m.in.: Cary Grant, Ava Gardner czy Gloria Swanson, a także śmietanka towarzyszka kojarzona z Arystotelesem Onassisem i Conradem Hiltonem. Po drugie, w menu pojawiły się same rarytasy: najlepszy kawior, homar, a na deser ogromny, sześciopoziomowy tort weselny. Po trzecie, miesiąc miodowy nowożeńców – para młoda wybrała się na siedmiotygodniowy rejs luksusowym jachtem Deo Juvante II, który był prezentem ślubnym od Arystotelesa Onassisa.

Photo: Getty Images

- Mama wspominała swój ślub, używając określenia „przytłaczające”, bo słowo „podekscytowana” czy „uradowana” nie było zbyt silne, by wyrazić wszystkie uczucia – wspominał książę Albert w jednym z wywiadów.

Jednak wielu znawców tematu było zdania, że Grace Kelly na całe to wydarzenie była bardziej przygotowana niż jej przyszły mąż książę Rainier III. Ona – topowa amerykańska gwiazda filmowa – nie mogła opędzić się od fotoreporterów i dziennikarzy, a każda kolejna premiera filmu z jej udziałem wiązała się ze zbiorowym szałem na Grace Kelly. Natomiast wybranek jej serca – książę dorastający w blichtrze, ale żyjący w zaciszu monakijskiego pałacu, miał trudności z odnalezieniem się w tej zupełnie nowej sytuacji.

Mało znana suknia ślubna Grace Kelly

Być może właśnie dlatego dzień przed oficjalnym ślubem kościelnym na terenie pałacu odbył się zdecydowanie skromniejszy i bardziej kameralny ślub cywilny, na który została zaproszona tylko i wyłącznie najbliższa rodzina i przyjaciele. Na tę kameralną uroczystość Grace Kelly wybrała inną kreację, ale równie piękną.

Photo: Getty Images

Dwuczęściowa różowa kreacja w kolorze delikatnego różu uszyta została z tafty i francuskiej koronki alencon i zdobiona była jedwabnymi nićmi. Szyk, klasa, elegancja – ta suknia to kwintesencja mody lat 50-tych! Wisienką na torcie były dodatki – eleganckie nakrycie głowy, rękawiczki oraz subtelne pantofelki.

Te kreację ślubną Grace Kelly kojarzymy głównie ze szkiców Helen Rose, ponieważ przyszła księżna po cywilnym ślubie i przyjęciu szybko przebrała się w kolejną suknię. Tym samym różowa ślubna stylizacja Grace Kelly do dziś jest jedną z najbardziej tajemniczych i najmniej znanych kreacji księżnej Monako.

Photo: Getty Images

Tragiczne życie i tragiczna śmierć Grace Kelly

Spektakularne kreacje, w tym najsłynniejsza suknia ślubna XX wieku, imponujące przyjęcie na setki osób i oglądalność w TV, o której mogą jedynie pomarzyć współczesne gwiazdy show-biznesu – tak w skrócie opisać można ślub Grace Kelly z księciem Rainierem III. Czy ich życiu po ślubie było równie bajkowe? Cóż, niekoniecznie. Biografowie pary twierdzą, że książę Rainier szybko złamał przysięgę małżeńską dotyczącą wierności. Zdradzał Grace Kelly nawet wtedy, gdy ta była w ciąży z ich pierwszym dzieckiem. Grace Kelly natomiast czuła się jak rajski ptak uwięziony w klatce. Od zawsze kochała sławę i beztroskie życie gwiazdy filmowej oraz długą kolejkę amantów adorujących ją od świtu do nocy. Rozkochiwała w sobie i porzucała. Małżeństwo z księciem Monako zmienił jej życie raz na zawsze. Nigdy też nie powróciła do Hollywood, mimo wielu namów największych filmowców XX wieku, w tym samego Alfreda Hitchcocka. Biografowie twierdzą, że w 1958 roku wdała się w romans z Frankiem Sinatrą, ale nigdy nie zdecydowała się na rozwód. Bała się bowiem, że wraz z odejściem od męża straci również swoje dzieci.

Grace Kelly zmarła 14 września 1982 roku. Dzień wcześniej doszło do wypadku samochodowego. Księżna prowadziła samochód i w pewnym momencie straciła panowanie nad kierownicą. Samochód spadł w przepaść. W samochodzie jechała ze swoją córką Stefanią. Ona przeżyła.

ZOBACZ TEŻ: