Leonardo da Vinci – ciekawostki z życia

Biografia Leonarda da Vinci od wielu lat wzbudza niemałe sensacje. Większość ludzi doskonale zna podstawowe informacje o Leonardzie da Vinci - kim był i co robił, ale mało kto wie o tych ciekawostkach:

 • Da Vinci nie lubił się spieszyć lub pracować pod przymusem – często odkładał wiele rzeczy na później lub nie kończył swoich dzieł.
 • Leonardo da Vinci pisał tzw. ,,pismem lustrzanym”.
 • Leonardo był wegetarianinem, ale chociaż sam nie jadał mięsa to często kupował je dla swoich czeladników.
 • Ostatnie słowa Leonarda da Vinci brzmiały: „Obraziłem Boga i ludzkość, robiąc za życia tak niewiele” – pokazuje to jak surowy stosunek miał sam do siebie.
 • Jego iloraz inteligencji szacowany jest w zakresie 200 – 250.
 • Potrafił żonglować.
 • Leonardo interesował się anatomią, by lepiej poznać ciało człowieka przeprowadził kilkadziesiąt sekcji na zwłokach wykopanych z cmentarzy.
 • Da Vinci kupował ptaki w klatkach na targach po to, aby wypuszczać je na wolność.
 • Leonardo chronił swoje notatki przed innymi osobami poprzez celowe popełnianie błędów w zapiskach.

Ostatnia wieczerza – ciekawostki

Obrazy Leonarda da Vinci cieszą się ogromną sławą, a ”Ostatnia wieczerza” to jedno z najsłynniejszych malowideł, które wyszły spod ręki malarza. Powstało na zamówienie księcia Ludwika Sforzy, między 1494 a 1498 rokiem. Znajduje się w refektarzu, czyli jadalni klasztoru dominikanów przy kościele Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Malowidło jest imponujących rozmiarów – ma 8,8 metra długości i 4,6 metra wysokości.

Obraz nie jest umieszczony w ramie - namalowany został na ścianie. Mimo to ”Ostatnia wieczerza” nie jest freskiem, ponieważ fresk to technika malarska polegająca na malowaniu farbami na mokrym tynku, co wymaga od twórcy szybkiej pracy. Tymczasem Leonardo podczas tworzenia dzieła zastosował nowatorską i nietypową ”suchą” technikę - użył farb temperowych wymieszanych z olejnymi, które nakładał na zagruntowaną ścianę. Dzięki temu nie musiał spieszyć się podczas malowania, co skutkowało tym, że każdy, nawet najmniejszy szczegół obrazu był perfekcyjny i dopracowany. Niestety, technika ta okazała się nietrwała – jeszcze za życia Leonarda, obraz zaczął płowieć i łuszczyć się. 

Co ciekawe, Leonardo na widniejącym na obrazie stole umieścił pomarańcze. Jest to niedopatrzenie ze strony mistrza, ponieważ te pojawiły się na Bliskim Wschodzie dopiero kilka setek lat po Chrystusie.

Człowiek witruwiański – ciekawostki

"Człowiek witruwiański" to rysunek przedstawiający nagiego mężczyznę w dwóch nałożonych na siebie pozycjach, wpisaną jednocześnie w okrąg i w kwadrat. Według tekstu, którym opatrzony jest szkic jest on ilustracją do fragmentu Księgi III traktatu „O architekturze ksiąg dziesięcioro”. To dzieło autorstwa rzymskiego architekta Witruwiusza poświęcone jest proporcjom ludzkiego ciała. Przez wiele lat istniało przekonanie, że rysunek przedstawia idealną ludzką sylwetkę. Tymczasem, według niektórych ekspertów z dziedziny medycyny, mężczyzna przedstawiony na szkicu cierpiał na przepuklinę pachwinową.

Mona Lisa – ciekawostki

Mona Lisa to niewątpliwie jeden z najsłynniejszych obrazów na całym świecie. Wokół dzieła narosło wiele teorii spiskowych. Zazwyczaj dotyczą tego, kto znajduje się na obrazie. Powszechnie uważa się, że modelką była 24-letnia Lisa Gherardini, małżonka handlowca z Florencji. Istnieje jednak teoria, że Mona Lisa to sam Leonardo da Vinci w damskiej odsłonie. Kolejna kontrowersja dotyczy uśmiechu osoby uwiecznionej na malowidle. Niektórzy twierdzą, że kobieta uśmiecha się, a niektórzy, że nie. Jaka jest prawda? Odpowiedź na to pytanie najprawdopodobniej zna tylko sam Leonardo.

Leonardo da Vinci – wynalazki

Dzieła Leonarda da Vinci to nie tylko malowidła. Mnóstwo zapisków w jego notatkach dotyczyło projektów technicznych. Zresztą sam Leonardo wolał myśleć o sobie bardziej w kategoriach inżyniera, niż artysty. Wśród głównych zainteresowań technicznych Leonarda znajdowała się hydraulika, latanie i maszyny wojenne. Chociaż wiele z jego projektów nie działaby po zbudowaniu, to należy podkreślić, że rozwiązania i pomysły techniczne Leonarda wyprzedzały erę, w której żył o dobre kilkaset lat. Wśród projektów Leonarda można wymienić: łódź podwodną, maszyny łatające, np. samolot i śmigłowiec, spadochron, koparki, projekt czołgu napędzanego ludzkimi mięśniami, dźwigi, a nawet strój płetwonurka.

Zobacz także:

Leonardo da Vinci – cytaty

Leonardo w swoich notatkach spisał wiele swoich myśli i poglądów. Niektóre zachwycają swoją mądrością zamkniętą w prostocie. Oto najsłynniejsze z nich:

 • ,,Prawda jest zawsze tylko córką czasu.”
 • ,,Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki.”
 • ,,Być stałym nie znaczy ciągle zaczynać, lecz wytrwać.”
 • ,,Kto mało myśli, błądzi wiele.”
 • ,,Kto zła nie karze, każe je czynić.”
 • ,,Lepiej umrzeć niż żyć bez wolności.”
 • ,,Mądrość to córka doświadczenia.”
 • ,,Prostota jest szczytem wyrafinowania.”