Leczenie kanałowe zęba – na czym to polega?

Leczenie kanałowe, czy inaczej leczenie endodontyczne, to bardzo skuteczna metoda usuwania miazgi z kanałów zęba. Miazga jest tkanką wypełniającą wnętrze zęba. Kiedy pojawi się w niej stan zapalny, odczuwamy dotkliwe objawy, takie jak olbrzymi ból czy obrzęk. Środki farmakologiczne mogą jedynie je chwilo uśmierzyć. Aby pozbyć się problemu, konieczne jest otwarcie i oczyszczenie chorego zęba.

Leczenie kanałowe polega na starannym oczyszczeniu wnętrza zęba z zakażonej miazgi. Usuwa się zawartość zarówno komory, jak i kanałów. Jest to kluczowy etap procedury, podczas którego konieczne jest pozbycie całej zakażonej tkanki i wszelkich bakterii. Aby ułatwić sobie pracę, stomatolog nieco poszerza kanały. Następnie wprowadza do nich narzędzia o średnicy mniejszej niż 1 mm. Po usunięciu miazgi wnętrze zęba jest płukane roztworem, która ma za zadanie zabicie wszystkich bakterii.

Końcowy etap leczenia kanałowego rozpoczyna się od osuszenia kanałów. Dopiero potem zostają one wypełnione materiałem (najczęściej gutaperką), który szczelnie je zamyka oraz zapobiega rozwojowi bakterii. Po zamknięciu kanałów korona zęba jest wypełniana materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną. W ten sposób ząb zostaje zabezpieczony, a procedura zakończona.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez FabDent (@fabdent_klinika) Lis 8, 2017 o 1:39 PST

Leczenie kanałowe – zatrucie zęba

Zatrucie zęba to procedura przeprowadzana przed rozpoczęciem leczenia kanałowego. W stomatologii stosowane jest również określenie dewitalizacja miazgi. Jej celem jest doprowadzenie do obumarcia miazgi, stąd też nazwa zabiegu. Aby zatruć zęba stomatolog otwiera koronę zęba, a następnie w jego jamie umieszcza preparat z paraformaldehydem. “Trucizna” działa stopniowo, więc musi pozostać w kontakcie z miazgą przez około 2 tygodnie. Czasami konieczne może być kilkukrotne powtarzanie tej procedury. Preparat zostaje zamknięty pod opatrunkiem tymczasowym, które zabezpiecza nas przed jego wydostaniem się poza zęba.

Zatrucie zęba oznacza więc jego uśmiercenie. Tak naprawdę nie przedłużamy jego życia, ale odsuwaniu w czasie jego usunięcie. Wiele lat temu, kiedy stomatologia nie była jeszcze na tak zaawansowanym poziomie, taki ząb z chorą miazgą zostałby od razu wyrwany. Dzisiaj na szczęście możemy przez długi czas uniknąć braku w uzębieniu.

Jednocześnie należy podkreślić, że zatrucie zęba przed leczeniem kanałowym nie jest koniecznością. Według aktualnej wiedzy stomatologicznej lepszym (choć nie zawsze możliwym) rozwiązaniem jest ekstyrpacja, czyli usunięcie miazgi bez jej zatruwania. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym tuż przed leczeniem kanałowym. Oznacza to, że cała procedura odbywa w trakcie tylko jednej wizyty u stomatologa. Ze względu na toksyczność preparatów do dewitalizacji zęba, ekstyrpacja jest uznawana za metodę znacznie bezpieczniejszą.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – czy to normalne?

Ból zęba po leczeniu kanałowym jest objawem zupełnie normalnym. W trakcie oczyszczania i wypełnianie wnętrza zęba dochodzi podrażnienia tkanki je otaczjących. Obszar ten jest mocno unerwiony i unaczyniony, dlatego bardzo łatwo o jego bolesne naruszenie. Może ono nastąpić zarówno w trakcie usuwania zakażonej miazgi, płukania kanałów, jak i wypełniania. Czynności te wykonywane są bowiem mechanicznie lub pod dużym ciśnieniem.

Najbardziej intensywny ból zęba po leczeniu kanałowym występuje przez pierwsze kilka dni. Możemy wtedy odczuwać rozgrzanie i pulsowanie. Potem ból powinien stopniowo się zmniejszać. Na jego całkowite ustąpienie trzeba zwykle czekać około 2-3 tygodnie. Jeśli po tym czasie dolegliwości nie ustąpią lub zaczną się nasilać, powinniśmy jak najszybciej odwiedzić stomatologa.

Przedłużający się ból zęba po leczeniu kanałowym może bowiem być sygnałem, że jeden z kanałów został przeoczony lub niedokładnie oczyszczony. W takiej sytuacji rozwija się w nim kolejny stan zapalny. Konieczne jest wtedy ponowne otworzenie, oczyszczenie i wypełnienie zęba.

Leczenie kanałowe zęba – cena i czas trwania

Cena leczenia kanałowego zęba waha się w granicach 200-800 zł. Cena jest uzależniona przede wszystkim od ilości kanałów zęba – im jest ich więcej, tym jest wyższa. Zabieg może trwać nawet 3 godziny. Leczenie kanałowe może zostać przeprowadzone na koszt NFZ, ale tylko w przypadku przednich zębów. W ramach kontraktu z NFZ pozostałe zęby mogą zostać jedynie usunięte . Wszystkie zęby mogą leczyć dzieci oraz kobiety w ciąży i w trakcie połogu.