L4 online – jaki lekarz wystawia zwolnienia przez internet?

Po zwolnienie lekarskie zgłoś się, jeśli objawy choroby tymczasowo uniemożliwiają ci wykonywanie obowiązków zawodowych. Podstawą do wystawienia tego dokumentu może być nie tylko wizyta stacjonarna, lecz także konsultacja online. Jeśli dopadła cię taka infekcja sezonowa jak grypa czy zapalenie gardła, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub internisty. Oprócz e-zwolnienia możesz dostać również skierowanie na badania lub e-receptę.

Warto wiedzieć, że e-zwolnienia wystawiają także lekarze specjaliści. W praktyce oznacza to, że na L4 przez internet mogą liczyć m.in. przyszłe mamy, osoby z depresją czy cukrzycy. 

Dzięki serwisom oferującym usługi z zakresu telemedycyny, takim jak https://www.welbi.pl/l4-online/, zarezerwowanie teleporady zajmuje zaledwie parę minut, a e-wizyta – zarówno u lekarza pierwszego kontaktu, jak i specjalisty – może odbyć się nawet w ciągu kilku godzin od momentu wypełnienia formularza.

E-zwolnienie lekarskie – na jakich warunkach jest wystawiane?

Zwolnienie L4 online wystawiane jest tylko podczas konsultacji lekarskiej przez internet, a ubiegać się o nie mogą wyłącznie osoby ubezpieczone – dzięki temu nie stracą prawa do wynagrodzenia za okres choroby. Dokument ten możesz otrzymać, kiedy zachorujesz lub w sytuacji, gdy musisz opiekować się chorym dzieckiem. Każdy przypadek ocenia lekarz i to on podejmuje decyzję o zasadności e-zwolnienia.

Dostarczenie e-zwolnienia w wersji papierowej nie jest konieczne. Wystarczy, że poinformujesz pracodawcę o swojej nieobecności, a dokument wystawiony podczas teleporady będzie dla niego widoczny w czasie 24–72 h od zakończenia wizyty. Zgodnie z obowiązującą zasadą L4 online obowiązuje od dnia, w którym odbyła się teleporada. W wyjątkowych sytuacjach – gdy ważne powody uniemożliwiły ci wcześniejszy kontakt z lekarzem – na dokumencie może pojawić się termin maksymalnie do 3 dni wstecz.

L4 online – na co zwrócić uwagę?

Podczas teleporady nie ma możliwości przeprowadzenia bezpośredniego badania pacjenta, dlatego jak najlepiej przygotuj się do e-wizyty. Szczegółowo opisz każdy niepokojący objaw i poinformuj lekarza o wynikach ostatnich badań oraz środkach farmakologicznych przyjmowanych na stałe. Aby upewnić się, czy L4 online jest konieczne, lekarz zapyta cię także o to:

  • kiedy pojawiły się niepokojące objawy;
  • ile trwają aktualne dolegliwości;
  • czy podejmowałeś próby samodzielnego zwalczenia choroby, a jeśli tak, to jakie;
  • czy chorujesz przewlekle.

Miej pod ręką swój dokument tożsamości oraz NIP pracodawcy, które przydadzą się podczas wystawiania e-zwolnienia lekarskiego. 

Materiał powstał z udziałem marki Welbi.