Oglądając kwiaty doniczkowe do domu, można się czasem zagubić pośród mnogości i różnorodności napotykanych roślin. Nie wszystkie z nich są łatwe w uprawie, a co więcej nie każda nadaje się do upatrzonego przez nas miejsca. Warto jednak poznać popularne kwiaty doniczkowe, także te zielone, które nie tylko nie sprawią trudności osobom dopiero zaczynającym swoją „ogrodniczą” przygodę podczas pielęgnacji, ale i doskonale zaprezentują się w oknie, na półce czy stoliku.

Kwiaty doniczkowe: palma areka

Rośliny doniczkowe mogą wprowadzić do mieszkania odrobinę egzotyki. Tak na przykład często w naszych domach goszczą palmy. Są one doceniane z powodu swojego pięknego, majestatycznego wyglądu, choć ich prawdziwą zaletą okazują się wysokie zdolności oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Palmy polubią też kociarze, gdyż nie są to rośliny toksyczne dla zwierząt. Jedną z najpopularniejszych odmian, w dodatku łatwą w uprawie i polecaną początkującym, jest palma areka. W naszych domach, uprawiane w doniczkach goszczą jej dwa gatunki: areka żółtawa i areka katechu.

Palmy to rośliny pokojowe, które potrzebują dużo miejsca, gdyż osiągają naprawdę imponujące rozmiary. W naturze areka dorasta nawet do 20 metrów i choć w doniczce nie przekracza zwykle 1,5 metra, staje się z wiekiem bardzo rozłożysta. Rośnie powoli, wypuszczając rocznie około 3-4 liści. Wymaga jasnego stanowiska, jednak nie można wystawiać jej na bezpośrednie słonce, ponieważ ma liście podatne na poparzenia. Najlepsza będzie dla niej z tego powodu wystawa wschodnia lub zachodnia.

Choć areka lubi wilgoć, należy ją podlewać co kilka dni – raz, a obficie. Ponadto warto zraszać jej liście odstaną wodą, zwłaszcza w sezonie grzewczym (roślina zasygnalizuje brak wilgoci poprzez zasychające końcówki liści). Palmy są bardzo wrażliwe na przeciągi. Młode areki warto przesadzać co roku, starsze egzemplarze natomiast co 2-3 lata, używając specjalnej ziemi do palm.

Kwiaty doniczkowe: storczyk

Popularne kwiaty doniczkowe to na pewno kolorowe storczyki. Choć rośliny te, a przynajmniej ich najpowszechniejszą odmianę (falenopsis) można kupić w wielu marketach, należy zwrócić uwagę na to, by liście storczyków nie miały plam, a korzenie były silne i jędrne (storczyki są zwykle sprzedawane w przezroczystych doniczkach, dlatego możemy zajrzeć „pod ziemię”). Ponadto, pąki nie powinny być przesuszone.

Storczyki to kwiaty domowe doniczkowe, które lubią pozostawać w świetle rozproszonym, więc dla nich także doskonałym miejscem będzie okno wychodzące na wschód. Roślina ta nie znosi ostrego słońca, dlatego latem lepiej zabrać ją w głąb mieszkania. Kwiaty doniczkowe, takie jak storczyk, należy podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże zupełnie przeschnie. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, na przykład stawiając obok kwiatu naczynie z wodą lub instalując obok nawilżacz powietrza.

Temperatura w pomieszczeniu, w którym hodujemy storczyki, nie powinna nigdy spadać poniżej 18 stopni Celsjusza. Jednocześnie zimą lepiej zakręcać kaloryfer na noc, by niepotrzebnie nie wysuszać powietrza. Podłoże dla tej rośliny powinno być lekkie i przepuszczalne. Storczyki przesadza się dopiero wtedy, gdy dolna, korzeniowa część przestaje mieścić się w pojemniku, wybierając taki o rozmiar większy.

Zobacz także:

Kwiaty doniczkowe: paproć

Roślina doniczkowa, często uprawiana w mieszkaniu, to także popularna paproć, czyli nefrolepis. Podobnie jak palmy, paprocie wiodą prym wśród zielonych oczyszczaczy powietrza. Odpowiadają także za jego nawilżenie. Same natomiast potrzebują dużej wilgoci, dlatego warto je zraszać – nawet do dwóch razy w ciągu dnia. Paproć musi mieć stale wilgotne, jednak nie mokre podłoże. Odmianie nefrolepis w zupełności wystarczy podlewanie 2-3 razy w tygodniu, a zimą warto zmniejszyć tę częstotliwość do jednego razu.

Te kwiaty doniczkowe w domu powinny znaleźć stanowisko jasne lub półcieniste. Jeśli będą wystawione na silne działanie słońca, mogą ulec gwałtownemu poparzeniu. Jednocześnie, trzeba mieć na uwadze, że te zielone kwiaty doniczkowe bywają dosyć „kapryśne” i nie rosną w każdym miejscu. Gdyby więc naszemu egzemplarzowi stale czerniały lub obsychały liście, warto poszukać mu innego stanowiska. Nefrolepis wymaga specjalistycznego podłoża do paproci, które można zakupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni. Paprotkę należy przesadzać raz do roku, do doniczki o rozmiar bądź dwa większej.

Kwiaty doniczkowe: monstera

Chętnie kupowane kwiaty doniczkowe zielone to także monstery. Roślina ta zalicza się do pnączy, które w naturze posiada chwytliwe korzenie powietrzne. Monstera wzrasta stosunkowo wolno, co roku pojawiają się maksymalnie dwa nowe liście. Kiedy roślina jest młoda, mają one kształt serca i nie posiadają charakterystycznych dla tej odmiany dziur – te pojawiają się wraz z upływem czasu. Niektóre z liści mogą się okazać naprawdę imponujące i osiągać do 60 centymetrów średnicy.

Kwiaty doniczkowe zielone liściaste, takie jak monstera, dobrze radzą sobie w półcieniu, a nawet cieniu. Intensywne słońce może powodować u nich poparzenia, natomiast zupełny brak światła (choć zdarza się to rzadko) może prowadzić do karłowatości roślin lub ich więdnięcia. Monstera najlepiej czuje się w temperaturze od 13 do 24 stopni Celsjusza. Nie lubi przeciągów. Latem wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, natomiast zimą raz na dwa tygodnie. Dobrze też dwa razy w tygodniu spryskać ją miękką wodą, ponieważ lepiej rozwija się w wilgotnym środowisku.

Jeśli chodzi o przesadzanie, monstery trzeba przesadzać co roku (młodsze okazy) lub wymieniać im górną warstwę podłoża (starsze egzemplarze). Ziemia dla tej rośliny powinna być silnie przepuszczalna, z dużą zawartością torfu. Warto pamiętać, że monstera nie znosi nadmiaru wody – da o tym znać mocno żółknącymi liśćmi.

Kwiaty doniczkowe: dracena obrzeżona

Chętnie wybierane kwiaty do domu to także draceny. Jedną z popularniejszych odmian tej rośliny jest dracena obrzeżona, zwana też smokowcem. W naturze osiąga około 4-5 metrów i rośnie na Madagaskarze, natomiast w uprawie doniczkowej z rzadka dobija do 2,5 metra wzrostu. Charakteryzuje się lancetowatymi liśćmi o intrygującej barwie: zielono-kremowo-różowej. Dracena lubi ciepło, nie toleruje natomiast zbyt niskich temperatur, w których zrzuca liście. Dobrze będzie rosła po stronie wschodniej lub zachodniej.

Latem draceny należy podlewać około dwóch razy w ciągu tygodnia, jeśli jednak nadchodzą szczególnie skwarne dni, warto ją także zraszać odstaną wodą. Jej podłoże musi być zawsze wilgotne, jednak nie można dopuścić do tego, by bryła korzeniowa rośliny stała w wodzie. W przeciwnym razie może rozwinąć się choroba grzybowa lub korzenie zaczną gnić. Warto przycinać pędy każdej wiosny, ponieważ wtedy roślina będzie lepiej rosła. Młodsze rośliny warto przesadzać każdego roku w okolicy kwietnia, starsze natomiast co dwa, trzy lata.