Kwas glikolowy – czym jest?

Kwas glikolowy należy do grupy kwasów owocowych, znanych również jako alha-hydroksykwasy (AHA). Jest pozyskiwany z naturalnych surowców, m.in. z trzciny cukrowej, owoców ananasa czy buraków cukrowych. Jak wszystkie kwasy AHA dobrze rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywany przez producentów kosmetyków. Kwas glikolowy, podobnie jak inne alfa-hydroksykwasy wspomaga proces keratynizacji (czyli złuszczania obumarłego naskórka) i przyspiesza regenerację skóry. Jest częstym składnikiem preparatów przeciwstarzeniowych, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, przyczyniając się do wygładzenia zmarszczek i poprawy jędrności skóry. Kwas glikolowy reguluje też wydzielanie sebum i zmniejsza widoczność porów, dlatego często stosuje się go przy trądziku i cerze ze skłonnością do przetłuszczania. Oprócz tego ma zdolność wiązania wody, a więc skutecznie poprawia nawilżenie skóry. Jak wszystkie kwasy z grupy AHA, ma bardzo małe cząsteczki, które szybko i głęboko penetrują skórę. Dlatego - choć to jeden z najbardziej uniwersalnych kwasów - przy większych stężeniach lepiej zachować ostrożność (zwłaszcza jeśli mamy wrażliwą skórę).

Krem z kwasem glikolowym - dla kogo?

Kwas glikolowy jest dedykowany głównie cerom łojotokowym i trądzikowym, ale jego zastosowanie jest znacznie szersze. Dobrze radzi sobie z przebarwieniami, rogowaceniem posłonecznym i okołomieszkowym, a także z problemem blizn (również tych potrądzikowych), zaskórników i rozszerzonych porów. Krem z kwasem glikolowym jest też prawdziwym sprzymierzeńcem cery dojrzałej – pomoże uporać się ze zmarszczkami, wiotkością i odwodnieniem naskórka. 

Tonik z kwasem glikolowym

W codziennej pielęgnacji, ważna jest także tonizacja skóry. To niezbędne jeśli chcemy przywrócić jej odpowiednie pH po wieczornym oczyszczaniu. Zanim przejdziesz do nałożenia serum i/lub kremu, najpierw sięgnij po tonik z kwasem glikolowym i delikatnie przemyj skórę.

Peeling z kwasem glikolowym - przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem peelingu z kwasem glikolowym kosmetolog zabezpiecza wazeliną najbardziej wrażliwe obszary twarzy jak okolice oczu, skrzydełka nosa i kąciki ust. Następnie na cerę nakładany jest specjalny żel, dzięki któremu skóra zostaje odtłuszczona i oczyszczona.

Następnie specjalista przy pomocy pędzelka lub płatków nakłada kwas glikolowy, kierując się od czoła do brody. Nałożona substancja jest zobojętniana wodą lub dwutlenkiem sodu. Wówczas można zauważyć charakterystyczny efekt pienienia.

Cały proces nakładania kwasu glikolowego trwa około 40-60 minut, a po tym zabiegu klientkom aplikowany jest tonik nawilżający. Aby zobaczyć całkowite rezultaty zabiegu, należy jednak odbyć parę sesji u kosmetologa. Dlatego zalecane jest wykonanie około 6-8 serii peelingu chemicznego co 10-14 dni.

Kwas glikolowy – jak przygotować skórę do zabiegu?

Zanim udamy się na aplikację peelingu z kwasem glikolowym warto 2-3 tygodnie przed zabiegiem wsmarowywać w skórę krem z tym składnikiem. Zwykle zawiera on 8-10% tej substancji. W ten sposób kosmetolog sprawdza jak nasz naskórek, reaguje na ten kwas glikolowy i przyzwyczaja nas do zabiegu o wyższym stężeniu. Przed wykonaniem peelingu chemicznego koniecznie należy także ustalić z kosmetologiem, jakie stężenie kwasu glikolowego jest odpowiednie dla naszej skóry. Takie natężenie najczęściej wynosi 15, 30 lub 50%.

Zobacz też: Jak pozbyć się wągrów? Najlepsze kosmetyki i zabiegi na rozszerzone pory

Jak dbać o cerę po zastosowaniu kwasu glikolowego?

Jakie są zalecenia po peelingu z kwasem glikolowym? Podstawą jest unikanie ekspozycji na słońce, ważne jest więc, by używać kremów z bardzo wysokimi filtrami UVA i UVB. Oprócz tego, przez jakiś czas po zastosowaniu kwasu glikolowego warto do codziennej pielęgnacji włączyć kosmetyki dedykowane cerze wrażliwej.

Kwas glikolowy – skutki uboczne

Zabieg z użyciem kwasu glikolowego jest bezpieczny, jednak czasami, mogą wystąpić niegroźne skutki uboczne. Skóra po peelingu chemicznym ulega złuszczeniu po 2-3 dniach, co jest naturalne. W niektórych przypadkach na twarzy może się także pojawić rumień, który po czasie stopniowo zanika. Zanim wybierzemy się na peeling kwasem glikolowym, najpierw skonsultujmy się z lekarzem, który sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu.

Kwas glikolowy – przeciwwskazania

Warto pamiętać, że peeling zawierający kwas glikolowy nie jest odpowiedni dla każdego. Nie powinny go wykonywać osoby mające:

  • atopowe zapalenie skóry,

  • alergię skórną,

  • uszkodzony naskórek,

  • zmiany ropne,

  • choroby autoimmunologiczne,

  • opryszczkę,

  • skłonność do powstawania blizn.