Popularne rodzaje kształtów paznokci to przede wszystkim: migdałki, owalne, kwadratowe, trumienki (inaczej ballerina), spiczaste oraz okrągłe.

Kształt paznokci ewoluuje wraz ze zmianami w modzie. Do niedawna stawiano przede wszystkim na french, dla którego charakterystyczne były paznokcie kwadratowe. Obecnie istnieje więcej rodzajów kształtów paznokci, a wszystkie one są wariacjami trzech podstawowych typów: kwadratowych, okrągłych lub trójkątnych.

Paznokcie migdałki

Paznokcie migdałki to bardzo popularna odmiana. Posiadają one kształt jak prawdziwy migdał, czyli zwężają się ku górze w sposób owalny i łagodny. Kształt migdała optycznie wydłuża, dlatego przypadnie do gustu paniom z niezbyt krótkimi czy szerokimi palcami. Można je uzyskać nie tylko na długiej, ale także średniej płytce paznokcia. Jeśli zależy nam na kształcie migdała, a mamy krótkie paznokcie, to pamiętajmy, że efekt nie będzie widoczny – paznokieć będzie wówczas wyglądał jak okrągły.

Paznokcie w kształcie migdała są nieco bardziej spiłowane niż owalna płytka. Optycznie wysmuklają palce i całe dłonie. Nadają nam elegancki wygląd, bardzo dobrze wyglądają na nich wszelkiego rodzaju zdobienia.

Do samodzielnego spiłowania paznokci na kształt migdałka konieczne jest umiejscowienie ich najdłuższego punktu na samym środku, żeby uzyskać symetryczną formę. Piłowanie wykonujemy przy użyciu specjalnego pilniczka i robimy to po łuku, nadając spiczasty kształt (nie typowo okrągły jak w przypadku okrągłych paznokci).

Fot. Getty Images

Zobacz także:

Paznokcie kwadratowe

Modny kształtem są również paznokcie kwadratowe, inaczej nazywane prostokątnymi. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkim one pasują. Jeśli posiadamy szerokie, krótkie palce powinniśmy się wystrzegać kwadratowych paznokci. Mogą one bowiem jeszcze bardziej optycznie poszerzać oraz skracać nasze palce. Kształt kwadratowy najlepiej pasuje do długich lub średnio długich paznokci. Nie oznacza to jednak, że krótkie kwadratowe paznokcie prezentują się źle – wiele zależy od indywidualnych upodobań i preferencji, a także kształtu dłoni, palców i płytki paznokcia. Ten rodzaj kształtu paznokcia jest wygodny w użytkowaniu, choć należy zwrócić uwagę na zadarcia, na które jest narażony. Warto je zatem odpowiednio utwardzać.

Jeśli zależy nam na uzyskaniu kwadratowego kształtu paznokcia, powinniśmy piłować płytkę, opierając zarówno pilnik jak i rękę o blat. Najważniejsze jest, żeby górna krawędź była równoległa do podstawy płytki, by możliwie najbardziej przypominała kształt kwadratu. Można również postawić na paznokcie kwadratowe zaokrąglone – wówczas wyglądają one tak samo jak klasyczne kwadratowe, ale posiadają delikatnie zaokrąglone boki. Ten kształt jest pozbawiony ostrych krawędzi, dzięki czemu unikniemy zahaczania o różne przedmioty.

Fot. Getty Images

Paznokcie trumienki (ballerina)

Paznokcie trumienki stanowią rozwiązanie kompromisowe pomiędzy kształtami migdałowym a kwadratowym. Doskonale pasują one do długich paznokci. Ten kształt optycznie wyszczupla dłonie i wysmukla palce. Pozwala na zdobienie płytki wieloma różnorodnymi, modnymi stylizacjami.

Paznokcie trumienki uzyskamy poprzez piłowanie boków paznokcia i pilnowanie, aby czubek paznokcia był ścięty. Ten rodzaj paznokci przypomina swym kształtem zwężany ku górze prostokąt.

Kształt paznokci ballerina zdecydowanie pozwoli wyróżnić się w tłumie. Ten typ paznokci naśladuje smukły kształt palców, które układają się w taki sposób podczas tańca baleriny.

Jeśli postawimy na ten elegancki kształt paznokci, to nie musimy obawiać się pogrubienia palców. Im dłuższa będzie nasza płytka, tym szczuplejsze będą się one wydawały. 

Do przygotowania takiego kształtu paznokci przydadzą Ci się te produkty:

 

Paznokcie owalne

Paznokcie owalne pasują wszystkim typom dłoni i stanowią najbardziej naturalny ze wszystkich kształtów. Owal bardzo dobrze prezentuje się na wszystkich rodzajach paznokci. Doskonale nadaje się on do wszelkiego rodzaju zdobień. Paznokcie owalne prezentują się nienagannie niezależnie od wyboru koloru czy zdobienia.

Jak zrobić kształt paznokcia owalny? Piłujemy je tak samo jak paznokcie kwadratowe z zaokrąglonymi kątami – zaokrąglenia mogą być jeszcze mocniejsze niż w przypadku kwadratowych paznokci. Aby osiągnąć owalny kształt paznokci należy zaokrąglić jego ich białą część dzięki zastosowaniu pilnika. Pamiętajmy przy tym, że linia zaokrąglenia musi być zgodna z kształtem paznokci.

Fot. Getty Images

Spiczaste paznokcie

Swoją formą kształt ten przypomina stalówkę. Nadaje się go sztucznym paznokciom. Wyróżnia się on bardziej ostrym ścięciem niż przy kształcie migdałkowym; boki tego kształtu paznokcia zmierzają w kierunku jego najdłuższego punktu po prawie prostej linii. Ten rodzaj często jest wykonywany w salonach kosmetycznych w przypadku przedłużania paznokci.

Osiągnięcie tego kształtu na naturalnej płytce paznokcia jest trudne. Aby go uzyskać, konieczne jest przedłużanie płytki na szablonie, akrylem bądź żelem. Kształt paznokci żelowych pozwala na uzyskanie bardzo efektywnego wrażenia. Im dłuższe są paznokcie, tym lepiej prezentuje się na nich szpic. 

 

Paznokcie okrągłe

Paznokcie okrągłe nadają się dla osób, które wykonują prace dłońmi. Są one bowiem odporne na uszkodzenia, nie zahaczają o ubrania. Ten kształt bardzo dobrze prezentuje się przy krótkich paznokciach. Poleca się go osobom, które mają problemy z twardością paznokci. Swoim kształtem paznokcie okrągłe przypominają migdał, są jednak bardziej łagodne i można je stosować nawet przy bardzo krótkich paznokciach.

Aby uzyskać okrągłe paznokcie, należy spiłować płytkę pilnikiem w taki sposób, aby jej budowa była dopasowana do opuszków palców.

Fot. Getty Images