Bycie członkiem rodziny królewskiej nie jest łatwe. Cały świat obserwuje każdy niemal ruch przyszłych potencjalnych następców tronu, nawet tych, którzy nie skończyli jeszcze szkoły podstawowej i nie zdają sobie sprawy z obowiązków, jakie mogą czekać ich w przyszłości. Przedstawiamy księżniczkę Charlotte – małą prawnuczkę królowej Elżbiety II. 

Kim jest księżniczka Charlotte?

Jej Królewska Wysokość Księżniczka Cambridge, jak zwracają się do niej wszyscy na oficjalnych uroczystościach, to sześcioletnia córka księcia Williama i księżnej Kate, książęcej pary z Cambridge. Charlotte Elizabeth Diana jest drugim dzieckiem małżeństwa i, obok księcia George'a i księcia Louisa, ich jedyną córką. Jej imię nawiązuje do księcia Walii, Karola, czyli dziadka dziewczynki, zaś drugie i trzecie imię odziedziczyła po swojej prababce i babce.

Księżniczka Charlotte - narodziny

We wrześniu 2014 roku informacja o ciąży księżnej Kate została podana do wiadomości publicznej przez rzecznika rodziny królewskiej za pośrednictwem konta na Twitterze księcia i księżnej Walii. Podzielono się wówczas nie tylko dobrą nowiną, ale również szczegółami stanu zdrowia przyszłej matki. Podobnie jak w przypadku pierwszej ciąży, kobieta zmagała się z hypermesis gravidarum, czyli niepowściągliwymi, dokuczliwymi nudnościami.

Pomimo kłopotów w ciąży, 2 maja 2015 roku księżniczka Charlotte bezpiecznie przyszła na świat. O godzinie 8:43 szpital św. Marii w Londynie obiegła radosna nowina, którą następnie przekazano królowej Elżbiecie II, a po godzinie 12:00 wieść trafiła do opinii publicznej. 

Księżniczka Charlotte - chrzest

Narodziny księżniczki Charlotte były bardzo radosnym wydarzeniem nie tylko dla samej rodziny królewskiej, ale dla całego Zjednoczonego Królestwa. Na cześć nowonarodzonej dziewczynki najbardziej rozpoznawalne symbole Londynu zostały podświetlone na różowo. Mieszkańcy stolicy mogli zobaczyć mieniącą się wieżę mostu Tower Bridge, London Eye, Parlament Hill Peace Tower oraz Trafalgar Square.

Chrzest księżniczki odbył się 5 lipca 2015 roku był bardzo skromnym, prywatnym wydarzeniem, w którym wzięły udział zaledwie 22 osoby. Ceremonia miała miejsce w kościele św. Marii Magdaleny w Sandrigham, gdzie 54 lata wcześniej ochrzczona została babka dziewczynki, księżna Diana.

Księżniczka Cambridge była ubrana w replikę szaty córki królowej Wiktorii, tę sama, którą miał na sobie podczas chrztu jej starszy brat, książę George. 

Zobacz także:

Księżniczka Charlotte - edukacja

W 2018 roku księżniczka Charlotte rozpoczęła swoją edukację w prywatnym przedszkolu Willcocks Nursery School, gdzie przygotowywała się do nauki w szkole podstawowej. Placówka deklaruje, że kieruje się tradycyjnymi wartościami i zwraca uwagę na dobre maniery, a więc wydaje się miejscem idealnym dla młodej księżniczki.

Rok później, śladami swojego starszego brata, jako Charlotte Cambridge, przekroczyła próg Thomas Battersea School, czyli elitarnej prywatnej szkoły podstawowej. Jako główną zasadę, którą kierują się nauczyciele placówka przyjęła równość wśród wszystkich uczniów. Dzieci powinny być dla siebie uprzejme, serdeczne i pomocne, by nikt nie czuł się wykluczony ani pominięty. Trzeba przyznać, że to bardzo piękne ideały. 

Księżniczka Charlotte - które miejsce zajmuje w kolejce do tronu?

Księżniczka Charlotte jest córką najstarszego syna księcia Walii, Karola, który jest bezpośrednim następcą królewskiego tytułu. Dziewczynka plasuje się na czwartym miejscu w kolejce do tronu. Wyprzedzają ją jej dziadek, ojciec i starszy brat, książę George.

Tak bliskie pokrewieństwo z królową Elżbietą II uprawnia młodą księżniczkę do używania tytułu Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Zjednoczonego Królestwa. 

Czy księżniczka Charlotte ma duże szanse na zostanie przyszłą królową? Historia pokazała, że w kolejce do tronu mogą zachodzić bardzo duże zmiany. Jeżeli jej brat, książę George, doczeka się dzieci, zakrzywią one linię sukcesji i wyprzedzą księżniczkę. Konkurencją w walce o koronę nie jest jednak dla niej młodszy brat, książę Louis. Dzięki zniesieniu w 2011 roku prawa primogenitury z preferencją męską, młodszy brat nie wyprzedza starszej siostry w kolejce do tronu. 

Księżniczka Charlotte - do kogo jest podobna?

Córka książęcej pary z Cambridge jest prawnuczką urzędującej królowej i nieżyjącego już księcia Filipa. Mała Charlotte jest jednak łudząco podobna nie do Elżbiety II, ale jej siostry. Sześcioletnia księżniczka bardzo przypomina księżniczkę Małgorzatę, gdy ta była w podobnym wieku, a także jej córkę, Sarah Chatto. Na zdjęciach są one niemal nie do odróżnienia!

Każde nowe zdjęcie małej księżniczki wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców nie tylko Wielkiej Brytanii, ale całego świata. Rzecznik królewski publikuje portrety przyszłych następców tronu przed każdymi ich urodzinami, a także wspólne zdjęcia całej rodziny z najważniejszych wydarzeń, na przykład ślubów.

Gdy pałac Buckingham udostępnił zdjęcia z chrztu księcia Louisa, media doszukiwały się podobieństwa Charlotte do babci, księżnej Diany. Łączyły je rysy twarzy, podobna fryzura i zagadkowe spojrzenie.

Księżniczka Charlotte - jakie ma obowiązki?

Mogłoby się wydawać, że bycie członkiem rodziny królewskiej wiąże się z szeregiem przywilejów i nieograniczonymi możliwościami. Prawda jednak rzuca nieco inne światło na życie w cieniu królowej Elżbiety II. Jej krewni od najmłodszych lat muszą przestrzegać ściśle określonego protokołu, postępować zgodnie z tradycją i dbać o swój wizerunek w mediach.

Księżniczka Charlotte wraz ze swoimi braćmi, jako prawnuki królowej, mają więc wiele zobowiązań wobec swojej rodziny. Muszą bywać na oficjalnych ceremoniach i wydarzeniach publicznych, ich edukacja jest odgórnie określona, zaś wybór przyszłego męża lub żony musi zostać zaaprobowany przez resztę rodziny i królewskich doradców. 

Kobiety w rodzinie królewskiej obowiązuje dress code. Jego zasad muszą przestrzegać także małe dziewczynki, w tym księżniczka Charlotte. Córka księżnej Kate i księcia Williama zawsze pokazuje się w sukienkach, co jest konsekwencją wieloletniej tradycji. Starsze kobiety powinny także zawsze nosić rajstopy i rękawiczki, a także wyróżniające strój nakrycia głowy.  Obecnie jednak członkinie rodziny królewskiej przestrzegają restrykcyjnych reguł jedynie podczas oficjalnych uroczystości.