Księżniczka Amalia może poślubić kobietę i zostać królową

Czyżby szykowała się sensacja na holenderskim tronie? Z tego co wiemy, to nic na to nie wskazuje. Ale gdyby była taka sytuacja, to stanowisko rządu jest jasne. 

Premier Holandii Mark Rutte wypowiadał się w rządzie na temat małżeństw jednopłciowych. Polityk odniósł się do kwestii takiego małżeństwa w sytuacji gdyby dotyczyła rodziny królewskiej. Takie pytanie zadał pisemnie polityk z jego partii. Chodziło o hipotetyczną sytuację dotyczącą księżniczki Amalii, która w listopadzie osiągnie pełnoletność. Czy gdyby księżniczka chciała poślubić osobę tej samej płci, to musiałaby zrezygnować z kolejki do tronu? 

Rząd nie widzi powodu, dla którego król lub następca tronu powinien abdykować w celu poślubienia osoby tej samej płci –podkreślał Rutte.

Premier zaznaczył, że w przypadku księżniczki Amalii jest to „teoretyczna sytuacja”. Nie tak oczywista jest z kolei sytuacja dziedziczenia w przypadku dzieci adoptowanych lub od dawcy spermy.

To przerażająco skomplikowane – tłumaczył Mark Rutte.

Konstytucja Holandii mówi, że królem lub królową może zostać jedynie „prawowity potomek”.

BBC dodaje, że nie ma żadnych informacji w tym temacie, jak również księżniczka nawet jeszcze nie myśli o małżeństwie. Planuje za to kontynuację edukacji i wybranie się na studia.