Książki o brytyjskiej rodzinie królewskiej 

1. „Elżbieta II. Portret królowej” (Paolo Calvetti, 2020)

Książki o rodzinie królewskiej Wielkiej Brytanii dotyczą głównie życia królowej Elżbiety II. Nie powinno to jednak dziwić. Jako głowa nie tylko rodziny, ale i państwa musiała mierzyć się z ogromną ilością wyzwań, przekonywać do siebie poddanych i innych przywódców, a także raz po raz udowadniać, że jako kobieta ma swoją siłę i zdeterminowanie w osiąganiu celów. Autor nie opowiada o niej jedynie jako o najdłużej panującej monarchini, ale przede obnaża ją z korony i pokazuje, jaka jest prywatnie. Książka porusza wątek wielkiej miłości królowej Elżbiety do księcia Filipa i trudności, z którymi zmagało się ich małżeństwo, a także skomplikowane relacje z dziećmi przygotowywanymi do objęcia tronu w przyszłości. 

2. „Diana. Moja historia” (Andrew Morton, 2013)

Obok królowej Elżbiety, drugą najbardziej rozpoznawaną kobietą w brytyjskiej rodzinie królewskiej jest jej zmarła tragicznie synowa, Diana Spencer. Młodziutka żona księcia Karola zyskała ogromną sympatię mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, którzy określali ją mianem „królowej ludzkich serc”. Filmy o księżnej Dianie biły rekordy popularności i gromadziły na sali kinowej miliony widzów. Przyszedł również czas na książkę, która może zszokować nawet najwierniejszych fanów Lady Di. Kobieta przez długi czas współpracowała z biografem, opowiadając mu o swoim życiu i chorobie, romansach męża i własnych, a także odsłoniła przed nim blizny po samookaleczaniu. 

3. „Brytyjska monarchia od kuchni” (Adrian Tinniswood, 2019)

Możemy gdybać, jak wygląda życie za bramami pałacu i zadawać sobie pytania o codzienne zwyczaje członków rodziny królewskiej. Ta pozycja zawiera w sobie odpowiedzi na większość z nich, a także kilka dodatkowych, których zadanie nawet nie przyszłoby przeciętnemu czytelnikowi do głowy. To, że na dworze królowej obecni są szefowie kuchni pewnie nikogo nie dziwi, jednak nieco zaskakujący może wydawać się fakt, że zarówno ona, jak i jej krewni szykują się do snu przy pomocy kamerdynerów, którzy ubierają ich w nocne stroje, a nawet pomagają w wieczornej toalecie. 

4. „Harry i Meghan. Chcemy być wolni” (Omid Scobie, Carolyn Durand, 2021)

Jedna z najnowszych propozycji książkowych dotyczących brytyjskiej rodziny królewskiej. Jest związana bezpośrednio z ostatnimi wydarzeniami, którymi żyli nie tylko mieszkańcy pałacu Buckingham, ale cały świat, a mianowicie z odejścia pary z rodziny królewskiej i zrezygnowaniu z wszelkich przywilejów. Małżeństwo tłumaczy w niej swoją na pozór kontrowersyjną decyzję i opowiada o trudnościach, z którymi tradycja kazała im się zmierzyć po ślubie. 

Książki o rodzinach królewskich na świecie 

1. „Prawdziwa księżna Monako”, (Bertrand Meyer-Stabley, 2010)

Po ogromnym sukcesie „The Crown” oczy wszystkich zwróciły się w stronę królowej Elżbiety II, pozostawiając w cieniu monarchów innych krajów. Istnieją jednak liczne książki i filmy o rodzinie królewskiej, które nie skupiają się wyłącznie na Zjednoczonym Królestwie. Przykładem takiej pozycji jest świetna biografia Grace Kelly, byłej aktorki i księżnej Monako, która zginęła tragicznie w wypadku samochodowym. Autor doskonale przedstawia portret fascynującej i inspirującej kobiety, która zachwycała nie tylko na ekranach kin, ale również na dworze jednego z najmniejszych, a jednocześnie najbogatszych państw świata. Pomagała słabszym, angażowała się w akcje charytatywne i chętnie rozmawiała z mieszkańcami dworu, lecz za bramami pałacu jej życie nie wyglądało tak, jak na pierwszych stronach gazet. Jaka naprawdę była księżna Monako?

2. „Miłościwie nam panujący. Królewskie rody Europy” (Peter Conradi, 2013)

Dzięki tej pozycji możemy poznać najsłynniejsze i najbardziej wpływowe rodziny królewskie na świecie, w tym holenderską, belgijską, hiszpańską, czy pochodzące z mroźnej Skandynawii. Autor nie tylko przybliża portrety władców i ich krewnych, ale również, a może nawet przede wszystkim, wyciąga na światło dzienne ich sekrety, skandale z ich udziałem i przekręty, które bezpośrednio wpłynęły na poddanych. Jeśli ciekawiło cię, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami pałacu i dlaczego królewscy doradcy raz po raz nerwowo się spieszą, jest to propozycja idealna dla ciebie. 

Zobacz także:

3. „Kopciuszek współczesny” (Agathe Godard, 2007)

Wiele małych dziewczynek marzyło, by zostać księżniczką. Mieszkanie w bajkowym pałacu, chadzanie na bale i noszenie korony wydawało się spełnieniem największych pragnień. Niektórym z nich udało się je zrealizować, jednak rzeczywistość nierzadko okazała się rozczarowująca. Ta historyczna powieść to opis najsłynniejszych kobiet, które, choć nie pochodziły ze szlacheckich rodów, podbiły serca krewnych monarchów i z tytułami księżnych dołączyły do rodzin królewskich. Opowiada o tym, z jakimi trudnościami musiały zmierzyć się „współczesne Kopciuszki”, w jaki sposób radziły sobie z zupełnie nowymi wyzwaniami i jak zjednywały sobie ludzi. 

4. „Królewskie romanse" (Leslie Carroll, 2014)

Sekrety, plotki i skandale to kwestie, które obok historii najbardziej interesują czytelników sięgających po książki o rodzinach królewskich. Podczas gdy ich życie na pozór wydaje się beztroskie i wolne od tajemnic, w rzeczywistości za zamkniętymi drzwiami nierzadko rozgrywają się prawdziwe dramaty. Autorka nie zatrzymuje się na współczesnych rodzinach królewskich, ale sięga siedemset lat w przeszłość, by opisać najsłynniejsze, najbardziej namiętne i rodzące najpoważniejsze konsekwencje romanse monarchów. Lektura tej książki to lekcja historii, która być może lepiej niż szkolni nauczyciele wyjaśnia przyczyny niektórych decydujących o losach świata wydarzeń.