Wręczanie sobie prezentów na Boże Narodzenie to piękna i stara tradycja. Z tym zwyczajem nieodłącznie kojarzy się nam Mikołaj. Warto pamiętać, że współczesne wyobrażenie pana z białą brodą w czerwonym ubraniu jest dosyć odległe od tego historycznego. Święty Mikołaj — biskup Miry – zasłynął ze swojej działalności charytatywnej na rzecz biednych i chorych dzieci. Niezależnie od tego, jak wyobrażamy sobie postać samego Mikołaja, zwyczaj dawania i otrzymywania prezentów ma w sobie tak wiele magii i radości, że mało kto dziś wyobraża sobie Boże Narodzenie bez podarunków.

Na ten cudowny czas z pewnością najbardziej czekają najmłodsi. Nie mogą doczekać się pierwszej gwiazdy, kolacji wigilijnej oraz spotkania z Mikołajem i... otwierania prezentów. Co podarować w tym roku dzieciom? Naszym zdaniem emocje, empatia, moc wzruszeń i nauka to najlepsze, co możesz im dać. Jak to zrobić? Pomyśl o książkach, najlepiej tych o tematyce świąt, z pięknymi gwiazdkowymi okładkami. Z pomocą przychodzi wydawnictwo Świetlik. Oto 4 bożonarodzeniowe bestsellery, na które warto zwrócić uwagę już teraz. 

„W noc wigilijną”

To pięknie ilustrowane wydanie klasycznego bożonarodzeniowego poematu Clementa C. Moore'a w nowym przekładzie Barbary Supeł. O czym jest ta magiczna opowieść? W noc wigilijną pewna rodzina szykuje się do snu. Nagle ojciec słyszy dziwne dźwięki dochodzące z podwórka. Wygląda przez okno i ku swemu zaskoczeniu widzi Świętego Mikołaja w saniach ciągniętych przez osiem reniferów. Mikołaj z wielkim workiem wchodzi do domu przez komin, aby napełnić prezentami świąteczne skarpety. Święty wymienia z gospodarzem uśmiechy, po czym wskakuje na dach. Jedno jest pewne – prezenty sprawią radość wszystkim domownikom.
Utwór „Noc wigilijna” został opublikowany anonimowo w 1832 roku, później przypisany Clementowi Clarke’owi Moore’owi, który przyznał się do autorstwa. Od chwili powstania jest źródłem wielu wyobrażeń o Mikołaju. Naszym zdaniem ta książka to doskonały podarunek dla dzieci niemal w każdym wieku. Rozbudza fantazję, pielęgnuje tradycję i opowiada o Świętym Mikołaju, którego kocha chyba każde dziecko. 

„Czerwone saneczki"

Ta opowieść wzrusza i uczy, że wiara w marzenia jest bardzo ważna. „Czerwone saneczki" to wyjątkowy bestseller "New York Timesa" idealny na święta Bożego Narodzenia. O czym jest ta książka? Tytułowe czerwone saneczki mają jedno wielkie marzenie — stać się wielkimi saniami Świętego Mikołaja. Niestety, wszyscy próbują przekonać saneczki, że są za małe, za młode, nie potrafią latać i na pewno nigdy nie spotkają Świętego Mikołaja. Jednak w święta cuda się zdarzają. Czy Czerwone Saneczki spełnią swoje marzenie? Sprawdź! Ta pełna radości i świątecznej magii opowieść o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych, szczególnie jeśli mocno czegoś chcemy, idealnie sprawdzi się na Gwiazdkę. 

„Jak Zrzędus chciał zepsuć święta"

Przed nami nowa, świąteczna książka autora bestsellerowych tytułów „Jak Winston uratował święta” i „Winston wraca na święta”. O czym jest ta opowieść? Zrzędus nie lubi świąt, dlatego przygotowuje podstępny, nikczemny plan, aby je zepsuć. W tym celu wyrusza na wędrówkę na Biegun Północny. Czy podczas wyprawy spotka nowych przyjaciół, którzy udowodnią mu, że święta mogą być fajne? Ta wzruszająca historia o prawdziwym znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia, to idealna propozycja do wspólnego czytania dla całej rodziny!

„Podwójne święta"

To ciepła i rodzinna opowieść o świętach napisana w języku polskim i ukraińskim. Idealna, by podkreślić, jak ważna jest bliskość, pomoc i empatia w dzisiejszym świecie. O czym jest ta wzruszająca historia? Na osiedlu Mai i Wojtka pojawiają się nowi sąsiedzi — pochodząca z Ukrainy rodzina z dwójką dzieci i babcią. Kiedy rodzeństwo obserwuje z okna pierwszy śnieg, Wojtek zauważa, że nie tylko on z siostrą podziwiają wirujące śnieżynki. Chłopiec postanawia, że zaprosi ukraińskich sąsiadów na wspólne pieczenie pierników. Podczas spotkania dzieci opowiadają o swoich ulubionych świątecznych tradycjach, a babcie wspominają Boże Narodzenie z czasów ich młodości. To doskonały gwiazdkowy prezent, który udowadnia, że mimo dzielących nas różnic kulturowych, dużo więcej nas łączy. 

A ty, którą książkę wybierasz?

Materiał powstał z udziałem Wydawnictwa Świetlik.