Książka na lato 2020 - „Krokodyl w doniczce” Anna Szczęsna

 

Czy istnieje jedna droga do szczęścia? – pyta autorka książki „Krokodyl w doniczce” i przedstawia historię kilku osób mieszkających w jednym bloku. Odnajdziesz tu historię Aldony - żwawej siedemdziesięciolatki i mistrzyni dziergania na drutach, która nie radzi sobie z napadami gniewu. Tupiący sąsiedzi, śmieci zostawione na klatce schodowej, a nawet szumiąca w kaloryferze woda potrafią ją nieźle wkurzyć. Za radą terapeuty stara się kierować swoją furią jak kierowca samochodu rajdowego. Z różnym skutkiem.

Poznasz Pawła – pisarza, który ma na swoim koncie napisany jeden bestseller i wiele innych książek, które niestety nie odniosły sukcesu. Ma wrażenie, że jego życie to porażka. Całymi dniami obserwuje świat z okna na osiedlu Przymorze i troszczy się o swoją kolekcję aloesów i agaw.

Do tych dwojga dołącza właśnie przebojowa Kaja, która właśnie spełnia marzenie o własnym mieszkaniu. Musi jednak spłacić kredyt. Ma plan, który może dać jej zastrzyk gotówki. Jej nowym sąsiadem jest pisarz, który – o ile zostanie poprowadzony przez kogoś, kto się na tym zna – może stać się gwiazdą. Kaja chce zostać jego asystentką.

Aldona, Paweł i Kaja mieszkają w jednym bloku, ale mają różne życia i jakże odmienne marzenia. Z czasem sąsiedzi zaprzyjaźniają się. Ich losy splotą się podczas coraz śmielszych poszukiwań sposobu na spełnienie pragnień.

„Krokodyl w doniczce” to ciepła i pełna humoru opowieść o tym, że los czasem stawia nam na drodze ludzi, by dopełnili nas swoją historią. To historia, która jest dowodem na to, jak bardzo człowiek potrzebuje tego drugiego człowieka – niezależnie od wieku, marzeń i zdobytych doświadczeń.

„Krokodyl w doniczce” to wreszcie książka, po której przeczytaniu zupełnie na nowo spojrzysz na otaczających Cię ludzi – tych bliskich i tych dalszych – sąsiadów, panią w sklepie, staruszkę mijaną w parku. „Krokodyl w doniczce” to nowa powieść Anny Szczęsnej – pisarki, która jak mało kto potrafi dojrzeć w ludziach coś więcej, znawczyni ludzkiego serca i specjalistki od emocji. Lekka jak babie lato, a przy tym dająca do myślenia powieść na letnie popołudnie w hamaku.

 

Książka na lato 2020 - "Kwestia ceny" Zygmunt Miłoszewski

 

Kochasz powieści z dreszczykiem? Zajrzyj do nowej książki Zygmunta Miłoszewskiego „Kwestia ceny”, w którym autor snuje opowieść w dwóch wymiarach.

Pierwszy to początek XX wieku. Benedykt Czerski wraca do Polski, po kilku dekadach życia na zesłaniu na Dalekim Wschodzie. To powrót w wielkiej chwale, mężczyzna uważany za wielkiego uczonego jest badaczem dalekich plemion Syberii. Wiezie ze sobą zabytki tajemniczego ludu Ajnów.

Drugi to czasy już nam współczesne. Naukowiec Bogdan Smuga uważa, że w zbiorach Czerskiego "kryje się prawdziwy skarb, mogący odmienić przyszłość ludzkości", jednak nie potrafi go znaleźć, dlatego zwraca się z prośbą o pomoc do Zofii Lorentz, słynnej historyczki sztuki i poszukiwaczki zaginionych arcydzieł. Jak skończy się ich przygoda?

"To zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca" - możemy przeczytać w opisie wydawcy.

 

Książka na lato 2020 - "We mgle" Lisa Gray

I jeszcze jedna historia z zagadką. Jessica Shaw, prywatna detektywka, przywykła do anonimowych cynków, ale tym razem nie chodzi o zwykłą wiadomość - na zdjęciu przedstawiającym porwaną dwadzieścia pięć lat temu trzylatkę rozpoznaje samą siebie. Odkrywa, że w noc jej zaginięcia zamordowano jej biologiczną matkę, a zabójca nigdy nie został schwytany.

By rozwikłać zagadkę z przeszłości, Jessica Shaw kontaktuje się z weteranem policji w LA – Jasonem Prycem, który obecnie pracuje nad zabójstwem studentki dorabiającej jako prostytutka.

Gdy drogi policjanta i młodej detektywki krzyżują się, Jessica odkrywa że Pryce nie mówi jej wszystkiego o burzliwej historii jej rodziców.

„We mgle” to debiut Lisy Gray i początek historii Jessiki Shaw – błyskotliwej, energicznej, ale też bezczelnej detektywki, której postać z pewnością przypadnie Ci do gustu.

 

Książka na lato 2020 – „W samym sercu morza” Jojo Moyes

 

Jeśli lubisz historie, których źródłem są prawdziwe wydarzenia, zajrzyj do książki „W samym sercu morza” Jojo Moyes. To książka inspirowana prawdziwą historią babci autorki. Jak zaczyna się ta opowieść? Wojna się skończyła. Frances wchodzi na pokład Victorii, okrętu, który ma ją zabrać do Anglii. Wszyscy myślą, że płynie do ukochanego, ale to jedynie pretekst, by uciec przed przeszłością na drugi koniec świata. Na statku pełnym młodych kobiet aż wrze od konfliktów, zazdrości i napięć. Po zmroku, kiedy na pokładzie słychać tylko szum fal, Frances przypadkowo poznaje Henry’ego. To spotkanie staje się najgorszą, ale zarazem najlepszą rzeczą, jaka mogła się jej przydarzyć.
Czy przysięgi wierności wystarczą, aby oprzeć się miłości? Czy podróż może być ważniejsza niż ostateczny cel? „W samym sercu morza” to niepublikowana wcześniej w Polsce powieść znanej i lubianej w kraju nad Wisłą autorki.

Książka idealna do bujania w hamaku w rytmie morskich fal.

 

Książka na lato 2020 – „Szkoła dla wybranych” Samuel Miller

 

Książka łącząca w sobie cechy obyczajowej powieści, ale też kryminału, a momentami horroru. Powieść jest dziełem Samuela Millera – autora książki „Między nami chaos”, która zna wielu polskich czytelników. Tym razem pisarz zabiera nas w podróż do Akademii Redemption Preparatory w Utah. To szkoła elitarna dla najzdolniejszych uczniów z całego świata, co ciekawe oferująca naukę za darmo. Warunek jest jeden – szkoła wymaga bezwzględnego posłuszeństwa. Czas powieści to druga połowa lat 90-tych.

Pewnego dnia, podczas trwającego nabożeństwa znika Emma – jedna z uczennic. Kiedy ginie, momentalnie wszyscy stają się podejrzani. Rozpoczyna się śledztwo, wiele osób szuka Emmy, ale są i tacy, którzy nie chcą, aby została odnaleziona. W trakcie poszukiwań uczniowie zdają sobie sprawę, że uczelnia skrywa w sobie tajemnicę. A Emma może być kluczem do poznania prawdy…

Powieść dedykowana szczególnie nieco młodszym czytelnikom, choć nie tylko.