Ślub Księżnej Diany i księcia Karola: na jaw wychodzą nowe fakty

O związku księżnej Diany i księcia Karola napisano już bardzo wiele. Ich historia wielokrotnie trafiała też na ekrany. Do tej pory jednak dokumentaliści i biografowie skupiali się głównie na opowiedzeniu jej z perspektywy księżnej. Diana od samego początku skupiała na sobie ogromną uwagę mediów, zainteresowanych głównie jej wersją zdarzeń. Nic dziwnego, że po głośnym rozwodzie opinia publiczna częściej brała stronę księżnej, winiąc za rozpad królewskiego małżeństwa Karola i jego romans z Camillą Parker Bowles. Ale Diana nie pozostawała mu dłużna. Najpierw wdała się w romans z Jamesem Hewittem, później z kardiochirurgiem Hasnatem Khanem. Wśród jej adoratorów był też Dodi Al-Fayed, który zginął razem z księżną w wypadku samochodowym pod Paryżem. 

Książę Karol chciał odwołać ślub z Dianą?

Nowe światło na związek Karola i Diany rzuca biografia napisana przez Roberta Jobsona. Reporter był bardzo blisko księcia Karola w latach siedemdziesiątych i w swojej książce postanowił przedstawić zdarzenia właśnie z jego perspektywy oraz zmierzyć się z kłamstwami, jakie miała rozpowszechniać Diana. Z biografii Jobsona wynika, że nie tylko Diana, ale również Karol chcieli uniknąć ślubu. Jak powszechnie wiadomo, jego małżeństwo z arystokratką zostało częściowo zaaranżowane. Książę Karol od samego początku wiedział, że to pomyłka. Kochał inną kobietę, z którą nie mógł się związać i wiedział, że on i Diana nie pasują do siebie. Książę mówił o tym po latach:

- Za wszelką cenę chciałem uniknąć małżeństwa, kiedy podczas zaręczyn odkryłem, jak straszne są pespektywy – czytamy we fragmencie książki opublikowanym przez Daily Mail.

Jak donosi Robert Jobson, książę Karol był świadomy ogromnej odpowiedzialności, jaka na nim ciążyła i w związku z tym chciał nawet odwołać swój ślub z Dianą. Czuł się jednak bezsilny w tej sytuacji i uważał, że zerwanie zaręczyn „byłoby katastrofą”. Do tej pory z biografii Andrew Mortona wiedzieliśmy jedynie, że Diana również nie chciała ślubu z Karolem. Teraz wygląda na to, że nie chciał tego również Karol.

Nowa biografia księcia Karola powstała z okazji jego siedemdziesiątych urodzin, które wypadają 14 listopada. Autorem książki jest Robert Jobson, który przez ponad 30 lat był królewskim korespondentem. Reporter spędził z księciem Karolem ponad 18 miesięcy w podróży dookoła świata i był blisko związany z dworem królewskim.