Życie królowej Elżbiety II, księcia Karola, księżnej Kate i innych członków brytyjskiej rodziny królewskiej interesuje nie tylko mieszkańców Zjednoczonego Królestwa. Szczególną zaś uwagę przykuwają osoby, które w przyszłości mają szansę zastąpić królową Elżbietę II i stać się nowymi przywódcami Wielkiej Brytanii. Poznajcie więc bliżej księcia George'a, trzeciego w kolejce do tronu. 

Kim jest książę George?

Książę George, tytułowany jako książę Cambridge, urodził się 22 lipca 2013 roku jako pierworodny syn księcia Williama i księżnej Kate. Jest prawnukiem królowej Elżbiety II i nieżyjącego już Filipa, księcia Edynburga, oraz wnukiem pierwszego w kolejce do tronu Karola, księcia Walii. To pokrewieństwo sprawia, że ośmioletni George jest obecnie trzecią w kolejce osobą do objęcia tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Książę George - narodziny i chrzest

Spekulacje na temat ciąży księżnej trwały jednak od samego momentu zaślubin, kiedy małżeństwo nie spodziewało się jeszcze dziecka. Księcia George'a jako potomka drugiego w kolejce do tronu księcia Williama wyczekiwała zarówno królewska rodzina, jak i cała opinia publiczna. Informację o ciąży księżnej Kate pałac Buckingham podał do mediów 3 grudnia 2012 roku, zaś 22 lipca następnego roku w szpitalu imienia św. Marii w Londynie przyszedł na świat mały George Alexander Louis Mountbatten Windsor, książę Cambrigde.

Chrzest księcia miał miejsce w St. James Palace w Londynie i odbył się w zgodnym z tradycją królewską stylu. Mały George miał na sobie replikę szaty, w którą od 1841 roku podczas chrztu ubierani są kolejni członkowie królewskiej rodziny. Co ciekawe, żadne z rodziców chrzestnych dziecka, a jest ich aż siedmioro, nie należy jednak do bliskiej rodziny urzędującej królowej. Chrzestnymi księcia George'a są zatem: Julia Samuel - bliska przyjaciółka księżnej Diany, Zara Tindall - córka księżniczki Anny, a zarazem wnuczka królowej Elżbiety II i kuzynka księcia Williama, William van Cutsem - bliski przyjaciel księcia Williama, Jamie Lowther-Pinkerton - były osobisty sekretarz księcia Williama, Hugh Grosvenor - przyjaciel księcia Williama, Emilia Jardine-Paterson - przyjaciółka księżnej Kate oraz Oliver Baker - jeden z najbliższych przyjaciół Williama i Kate.

Książę George - edukacja

W rodzinie królewskiej bardzo ważne jest kultywowanie trwających całe wieki tradycji. Dotyczy to nie tylko uczestnictwa w ceremoniach i defiladach, czy noszenia określonych strojów, ale też życia prywatnego krewnych królowej, w tym edukacji. Książę George od 2017 roku uczęszcza do Thomas's School w Battersea w Londynie. Wcześniej przez rok przygotowywał się do nauki w szkole podstawowej w przedszkolu Westacre Montessori School Nursery. Podobnie jak jego ojciec i dziadek na okres zdobywania wykształcenia przyjął swój tytuł jako nazwisko, a więc na liście uczniów widnieje jako George Cambridge. Prawdopodobnie tak samo, gdy podrośnie, postąpi jego brat, książę Louis.

Wielu męskich członków rodziny, w tym książę William, na krótszy bądź dłuższy okres wiązało się z armią brytyjską. Czy taka przyszłość czeka również małego George'a? Tego nie wiemy, jednak możemy mieć pewność, że jego przyszłość została już dobrze przemyślana i zaplanowana.

Zobacz także:

Książę George - kiedy zasiądzie na tronie?

Książę George jest obecnie trzecią osobą w kolejce do tronu. Wyprzedzają go jego dziadek, Karol, książę Walii oraz ojciec, William, noszący tytuł księcia Cambridge. Czwarta w kolejce jest natomiast jego siostra, księżna Charlotte. Co ciekawe, linia sukcesji niejako pomija księżniczkę Annę, córkę królowej, która zajmuje dopiero 16 pozycję w kolejce do władzy. Wynika to z obowiązującej do 2011 roku primogenitury męskiej, która gwarantowała na drodze do tronu pierwszeństwo mężczyznom i ich potomkom przed starszymi od nich kobietami. 

Mały George ma duże szanse zasiąść na brytyjskim tronie, jednak, jak pokazała historia, sukcesja w rodzinie Winsdorów pełna jest niespodzianek. Urzędująca obecnie Elżbieta II nigdy nie objęłaby funkcji królowej, gdyby nie wielka miłość króla Edwarda VIII do Wallis Simpson. W wyniku zgody na małżeństwo abdykował, oddając tron bratu, Jerzemu VI, czyli ojcu obecnej królowej.

Rodzice księcia George'a deklarują, że chłopiec nie wie jeszcze, z jak ważną rolą może przyjść mu się zmierzyć. Choć książęca para doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ich syn od najmłodszych lat będzie musiał przygotowywać się do objęcia tronu, starają się wydłużyć mu czas dziecięcej beztroski. 

Książę George - jakie ma obowiązki?

Do obowiązków niemal każdego bliskiego krewnego królowej Elżbiety II należy obejmowanie patronatem organizacji charytatywnych, odbywanie tradycyjnych wizyt w państwach należących do Zjednoczonego Królestwa, a także podtrzymywanie dobrych relacji z głowami innych państw.

Ośmioletni obecnie książę George jest oczywiście za mały, by oficjalnie reprezentować rodzinę królewską, jednak od dziecka wraz z rodzicami czynnie bierze udział w wielu uroczystościach, gdzie uczy się, w jaki sposób wypełniać swoje przyszłe obowiązki, a także ma okazję poznać wiele znamienitych osobistości. Uczestniczył choćby w spotkaniu z Barackiem i Michelle Obama, w corocznych państwowych obchodach urodzin królowej Elżbiety II, czy charytatywnej akcji sadzenia kwiatów w Royal Hospital w Chelsea, gdzie towarzyszyła mu młodsza siostra, księżna Charlotte. 

Książę George - oficjalne fotografie

Rodzina królewska przez lata ograniczała swoja obecność w mediach jedynie do wydawania oficjalnych komunikatów lub pozowania do zdjęć podczas państwowych wydarzeń lub ważnych uroczystości rodzinnych. Próba zmiany wizerunku mieszkańców pałacu Buckingham, którą w 1969 roku podjął książę Filip, zapraszając do swojego domu kamery BBC, zakończyła się niepowodzeniem, a królowa i jej krewni nadal postrzegani byli jako osoby surowe, poważne i niedostępne.

Podejście do mediów zmieniło pojawienie się w rodzinie księżnej Kate, którą, tak jak lata wcześniej księżną Dianę, pokochali Brytyjczycy. Zarówno ona sama, jak i cała jej rodzina jest stale obecna w mediach społecznościowych, a udostępniane na Twitterze zdjęcia księcia George podbijają serca internautów. Nowe fotografie małego księcia regularne publikowane są na oficjalnym koncie księcia i księżnej Cambridge.