Filmy z muzyką autorstwa Krzysztofa Pendereckiego

W niedzielny poranek, 29.marca odszedł po długiej walce z chorobą 86-letni kompozytor Krzysztof Penderecki. Wybitny Polak opracowywał muzykę do wielu filmów, jego utwory były też wykorzystywane m.in. w filmach grozy i thrillerach. Choć podkreślał, że nie jest poważnie zainteresowany komponowaniem na potrzeby produkcji filmowych to jego doskonałą muzykę można znaleźć m.in. w "Lśnieniu" Stanleya Kubricka, "Katyniu" Andrzeja Wajdy czy "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Hasa.

Brak mi słów. Dowiedziałam się bardzo niedawno. Myślę, że to jest moment, który nikt nie wierzył, że kiedykolwiek nastąpi. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale profesor jest postacią, która ukształtowała dziesiątki niebywałych zmian w muzyce, tworzyła nową drogę artystyczną kilku największych artystów świata, którzy jego muzykę wykonywali. Stworzył jedno z największych arboretum w Europie, dziesiątki tysięcy drzew zasadzonych jego rękami w miejscu najważniejszym dla niego na Ziemi, czyli w przecudownych Lusławicach, które kochał całym sercem, w którym powstawały największe inspiracje jego najwspanialszych dzieł., wspomina wielkiego mistrza skrzypaczka Patrycja Piekutowska dla TVN24.

Wspomniała też o rodzinności Krzysztofa Pendereckiego, który najbardziej lubił być w gronie rodziny, bez splendoru i wielkich hal koncertowych.

Potrafił komponować w samolocie, w kuchni i w maleńkim zakamarku swojego ukochanego miejsca nad morzem, gdzie z całą rodziną jeździli dziesiątki lat, gdzie zawsze spędzał wakacje. Jego geniusz był tam, gdzie geniusz tych największych sprzed 100 czy 200 lat w historii muzyki., dodała w rozmowie z TVN 24.

Wybitnego kompozytora wspomina też m.in. Mela Koteluk, polska piosenkarka.

Z kolei jego żona Elżbieta Penderecka w filmie dla culture.pl, podreśla, że ogromnie fascynujące było być żoną człowieka "o tak szerokich zainteresowaniach, nie tylko muzyka, ale również malarstwo, architektura." Żona Krzysztofa Pendereckiego wspominała też, że "gdyby nie został kompozytorem, w innym życiu byłby dendrologiem i botanikiem".

Zobaczcie, w których filmach możecie posłuchać muzyki autorstwa genialnego kompozytora.