Krwawienie po stosunku, do którego dochodzi w wyniku pierwszego kontaktu seksualnego, jest stanem całkowicie normalnym. W takim przypadku, krew bierze się z przerwanej błony dziewiczej, która jest silnie unaczyniona. Może się zdarzyć, że kobieta mająca za sobą pierwszą inicjację seksualną krwawi także po kilku kolejnych stosunkach. Najprawdopodobniej oznacza to, że błona dziewicza nie została do końca przerwana. W każdym innym przypadku, krew z pochwy po stosunku powinna być traktowana jako sygnał alarmowy, skłaniający do wizyty u ginekologa.

Krwawienie podczas stosunku - przyczyny

Krwawienie po stosunku i podczas stosunku nie zawsze świadczy o poważnych stanach chorobowych, nie warto zatem od razu wpadać w panikę. Otarcia mechaniczne, powstałe w trakcie penetracji, to jedna z najczęstszych przyczyn. Jeżeli towarzyszy temu także ból w podbrzuszu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z krwawieniem kontaktowym, wywołanym zbyt głęboką penetracją. Plamienia mogą być też wywołane wahaniami hormonów, pojawiającymi się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Stan ten może też wskazywać na menopauzę. 

Jeżeli krwawienie pojawia się częściej, możesz podejrzewać, że przyczyną jest stan chorobowy, toczący się w organizmie. Dolegliwości, na które wskazuje ten objaw, to:

 • nadżerka,
 • zrosty,
 • endometrioza,
 • polipy szyjki macicy,
 • zakażenie grzybicze,
 • infekcja bakteryjna,
 • cysty jajników,
 • rzeżączka,
 • choroby nowotworowe.

Krwawienie z pochwy po stosunku - przyczyny

Krwawienie podczas stosunku nie jest jedyną sytuacją, która powinna wzbudzać wzmożoną czujność. Także krew pojawiająca się po zbliżeniu powinna być traktowana jako stan niefizjologiczny, choć i w tym przypadku, przyczyny mogą być błahe. Krew może pochodzić z otarć błony śluzowej pochwy, powstałych w wyniku intensywnej lub zbyt głębokiej penetracji. Otarcia mechaniczne mogą jednak wskazywać na niewystarczające nawilżenie (w takim przypadku zwykle wystarczy przedłużyć grę wstępną) lub na suchość pochwy. Dolegliwość ta może być spowodowana zmianami hormonalnymi, pojawiającymi się po ciąży, w okresie menopauzy i u kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

Inne schorzenia, które mogą powodować krwawienie z pochwy po stosunku, to:

 • nadżerka,
 • choroby przenoszone drogą płciową (w tym chlamydioza, opryszczka warg sromowych, rzeżączka, kiła, kłykciny kończyste),
 • infekcja grzybicza lub bakteryjna,
 • stan zapalny szyjki macicy,
 • stan zapalny błony śluzowej macicy,
 • endometrioza,
 • zapalenie przydatków,
 • polipy szyjki macicy,
 • atrofia błony śluzowej pochwy.

W najpoważniejszych przypadkach, krwawienie z pochwy po stosunku może być objawem stanu przednowotworowego albo nowotworu złośliwego - raka szyjki macicy, sromu lub pochwy.

Krwawienie kilka dni po stosunku - przyczyny

Krwawienie po stosunku nie musi pojawić się od razu po zbliżeniu. Zdarza się, że krew z pochwy jest widoczna dopiero po kilku dniach. Także w tym przypadku nie obejdzie się bez wizyty u ginekologa, jednak lekarz najprawdopodobniej (choć nie jest to wykluczone) nie stwierdzi żadnego stanu chorobowego. Krwawienie kilka dni po stosunku, jeżeli nie ma związku z miesiączką, z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza, że jesteś w ciąży. W takim przypadku, mówimy o krwawieniu implementacyjnym, do którego dochodzi w następstwie zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy. 

Zobacz także:

Krew po stosunku - czy to jest normalne?

Krwawienie po stosunku, u kobiet aktywnych seksualnie, nie jest stanem fizjologicznym, zatem nie należy traktować tego jako naturalnego zjawiska. Jeżeli wraz z krwawieniem pojawiają się inne niepokojące objawy, w tym ból w podbrzuszu i w okolicach kręgosłupa, nadmierne wydzielanie śluzu, skrzepy krwi w moczu, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, ropne upławy i ból w trakcie zbliżenia, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Brak dodatkowych symptomów nie znaczy jednak, że powinnaś zrezygnować z wizyty u lekarza. Wiele poważnych chorób, w tym rzeżączka i rak szyjki macicy, w początkowym stadium przebiega bezobjawowo lub daje tylko skąpe objawy, które łatwo zignorować.

Plamienie po stosunku w ciąży 

Krwawienie po stosunku może być wyjątkowo niepokojące, gdy jesteś w ciąży. Taka reakcja jest jak najbardziej prawidłowa, bowiem wszelkie nieprawidłowości w okresie ciąży wymagają szczególnej uwagi. O ile krew po stosunku może wskazywać na patologię ciąży, to najprawdopodobniej okaże się, że jej obecność wynika ze zwiększonego przepływu krwi do szyjki macicy. W trakcie penetracji, może dojść do podrażnienia błony śluzowej, czego efektem będzie właśnie niegroźne krwawienie. Jeżeli jednak taki stan będzie występował po każdym zbliżeniu, lekarz może zalecić wstrzemięźliwość. 

Krew z pochwy po stosunku

Krwawienie po stosunku nie zawsze jest następstwem poważnej choroby. Zdarza się, że przyczyny są błahe, a jednorazowy incydent nie powinien wzbudzać szczególnego niepokoju. Nie znaczy to jednak, że brak czujności będzie usprawiedliwiony. Wiele poważnych chorób można tym skuteczniej leczyć, im wcześniej zostaną wykryte. Nawet jednorazowy przypadek krwawienia po stosunku wymaga konsultacji ginekologicznej, w trakcie trwania ciąży. Stan błogosławiony zawsze skłania do wzmożonej ostrożności, bowiem odpowiadasz nie tylko za siebie, ale i za dziecko.