Królowa Elżbieta II po raz pierwszy w maseczce na Grobie Nieznanego Żołnierza

Królowa Elżbieta II udała się do Opactwa Westminsterskiego w środę, kilka dni przed Niedzielą Pamięci, która w tym roku wypadała 8 listopada. Był to też ostatni dzień przed rozpoczęciem się w Anglii 4 tygodniowego lockdownu.

Królowa Elżbieta II złożyła wieniec przed symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza, w którym spoczywa anonimowe ciało poległego w I wojnie światowej we Francji. Postanowiła uświęcić ten wyjątkowy dzień, w którym oddawany jest hołd brytyjskim żołnierzom, którzy stracili życie w czasie I i II wojny światowej oraz wszystkich późniejszych konfliktach. Jest to tradycja, którą zapoczątkowała 1923 roku matka królowej.

Królowa Elżbieta II wzięła również udział w nabożeństwie, na którym oprócz niej obecni byli jedynie odprawiający je dziekan opactwa David Hoyle oraz królewski koniuszy Nana Kofi Twumasi-Ankrah.

Dziekan Hoyle zdradził brytyjskiej prasie, że choć cieszy się z dobrego zdrowia królowej, to ubolewa nad koniecznością ograniczenia liczby wiernych.

Wspaniale było zobaczyć Jej Królewską Mość w tak dobrym nastroju i zdrowiu. To jest moment, w którym Opactwo wykonuje swoje powołanie jako narodowe miejsce kultu. Historia Nieznanego Żołnierza porusza nas wszystkich. Wszystkim kościołom bardzo trudno jest zamknąć drzwi, jest to sprzeczne ze wszystkim, do czego zostaliśmy powołani, czyli do tego, by zbierać ludzi razem.

W czasie skromnej uroczystości królowa Elżbieta miała na sobie prosty czarny płaszcz z przypiętym makiem oraz elegancki kapelusz. Po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii założyła również maseczkę – oczywiście czarną, dopasowaną do reszty stroju.

Zdjęcia Królowej Elżbiety II po raz pierwszy noszącej maseczkę znajdziecie w naszej galerii. 

ZOBACZ TEŻ: Jest już zwiastun 4. sezonu "The Crown". Zapowiada się prawdziwa filmowa uczta. Kiedy premiera?

Zobacz także:

Królowa Elżbieta II po raz pierwszy w maseczce: jak spędziła pandemię?

Królowa Elżbieta II do tej pory siedziała cały czas na zamku w Windsorze pod Londynem. Jest on bezpieczniejszy niż Pałac Buckingham, ponieważ przebywa w nim mniej osób. Po raz pierwszy wyszła dopiero po 7 miesiącach, w połowie października, by wziąć udział w oficjalnym wydarzeniu — razem z wnukiem i księciem Williamem odwiedziła wojskowe laboratorium DSTL w Porton Down pod Salisbury. Wtedy jednak żadne z nich nie miało na sobie maseczki. 

ZOBACZ TEŻ: Królowa Elżbieta II: Oficjalnie Królowa Stylu, a po godzinach... wyluzowana dresiara. Która z nas tak nie ma?