Świat wstrzymał oddech kiedy w lutym 2021 roku książę Filip trafił do szpitala. Początkowo powodem miała być infekcja, jednak okazało się, że mąż urzędującej królowej Wielkiej Brytanii musi przejść poważną operację serca i spędzić w placówce ponad miesiąc. Książę wrócił do domu tuż przed świętami wielkanocnymi i jak donosiły media, wracał do zdrowia. Niestety, w piątek, 9 kwietnia 2021 roku świat obiegła tragiczna wiadomość - książę Filip zmarł w zamku Windsor. Królowa Elżbieta II do końca czuwała przy mężu i uszanowała jego wolę - monarcha nie chciał być ponownie hospitalizowany. To, w jaki sposób go później żegnała, poruszyło nawet najtwardsze serca...

Śmierć księcia Filipa: tak królowa Elżbieta II pożegnała męża

Tuż po śmierci księcia Filipa, jego żona - królowa Elżbiety II ogłosiła żałobę narodową. Sama zaczęła przeżywać tę osobistą. Małżeństwo spędziło ze sobą ponad 70 lat. Mimo wielu kontrowersyjnych zdarzeń w przeszłości, książę Filip cieszył się ogromnym szacunkiem i zaufaniem żony, co niejednokrotnie sama podkreślała. Na oficjalnym profilu instagramowym rodziny królewskiej pojawił się też wzruszający wpis, w którym zacytowano piękne słowa królowej Elżbiety II z 1997 roku:

On był po prostu moją siłą i nią pozostał przez te wszystkie lata. A ja i cała jego rodzina, ten i wiele innych krajów, mamy wobec niego dług wdzięczności – powiedziała wtedy władczyni Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Rocznica śmierci księcia Filipa: prywatne zdjęcia królowej Elżbiety II i księcia Filipa

Na tym jednym poście nie skończyły się jednak poruszające pożegnania i wspomnienia. Męża królowej wspominano przez okrągły rok, między innymi przy okazji jego urodzin, które przypadały 10 czerwca. Rocznica śmierci księcia Filipa to moment, w którym warto je wszystkie przypomnieć.

W galerii pod artykułem zamieszczamy posty członków rodziny królewskiej wraz z tłumaczeniem.