Królowa Elżbieta II debiutuje na Instagramie

Choć monarchia brytyjska jest często krytykowana za swój konserwatyzm, trzeba oddać królowej Elżbiecie II, że od jakiegoś czasu stara się jednak tchnąć w tę zmurszałą strukturę odrobinę nowoczesności. Najwyraźniej widać to w kwestiach obyczajowych. Podczas, gdy jeszcze pół wieku temu, małżeństwo jej siostry z rozwodnikiem nie mogło dojść do skutku w obawie przed skandalem, obecnie, dla królowej nie stanowi to problemu. Elżbieta II po latach zaakceptowała związek swojego syna księcia Karola i Camilli Parker Bowles (obydwoje rozwiedli się ze swoimi małżonkami) i pobłogosławiła małżeństwo swojego wnuka księcia Harry’ego z Meghan Markle – Amerykanką, feministką, celebrytką i... również rozwódką. Plotki głoszą nawet, że księżna Sussex jest oczkiem w głowie królowej, a monarchini wręcz zależało na tym, by Meghan dołączyła do królewskiego dworu – właśnie po to, by odświeżyć jego wizerunek. Królowa Elżbieta II nie stroni też od technologii, a w 2018 roku po raz pierwszy pojawiła się na pokazie podczas londyńskiego tygodnia mody.

Królowa Elżbieta II zamieściła pierwszy post na Instagramie

Królowa Elżbieta II zadebiutowała na Instagramie podczas otwarcia Centrum Smitha w londyńskim Muzeum Nauki. 92-letnia monarchini opublikowała zdjęcie XIX-wiecznego listu, napisanego do jej prapradziadka, księcia Alberta, przez Charles’a Bobbage. Uznawany za „ojca brytyjskiej informatyki” naukowiec opisuje w nim funkcjonowanie zaprojektowanej przez siebie maszyny, która stała się podstawą dla współczesnych komputerów. Co napisała królowa Elżbieta II na Instagramie?

- Podczas mojej dzisiejszej wizyty w Muzeum Nauki, moją uwagę przyciągnął odkryty w Królewskich Archiwach list napisany w 1843 roku. Jego adresatem jest mój prapradziadek, książę Albert. Charles Babbage, uważany za pioniera technologii komputerowej, zaprojektował maszynę różnicową, której prototyp książę Albert miał okazję zobaczyć w tym samym roku. W liście Babbage wyjaśnia królowej Wiktorii i księciu Albertowi jej działanie. Na podstawie tego wynalazku powstał pierwszy komputer, stworzony przez Adę Levelace, córkę Lorda Byrona. – napisała na Instagramie Królowa Elżbieta II.

Monarchini dodała też krótkie wyjaśnienie, dlaczego zdecydowała się opublikować tę informację na Instagramie rodziny królewskiej:

- Dziś miałam również przyjemność poznać inicjatywy uczące dzieci programowania i wydaje mi się stosownym, by opublikować ten post właśnie w Muzeum Nauki, które od dawna promuje technologię i innowacyjność oraz inspiruje kolejne pokolenia innowatorów. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Today, as I visit the Science Museum I was interested to discover a letter from the Royal Archives, written in 1843 to my great-great-grandfather Prince Albert. Charles Babbage, credited as the world’s first computer pioneer, designed the “Difference Engine”, of which Prince Albert had the opportunity to see a prototype in July 1843. In the letter, Babbage told Queen Victoria and Prince Albert about his invention the “Analytical Engine” upon which the first computer programmes were created by Ada Lovelace, a daughter of Lord Byron. Today, I had the pleasure of learning about children’s computer coding initiatives and it seems fitting to me that I publish this Instagram post, at the Science Museum which has long championed technology, innovation and inspired the next generation of inventors. Elizabeth R. PHOTOS: Supplied by the Royal Archives © Royal Collection Trust / Her Majesty Queen Elizabeth II 2019

Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily) Mar 7, 2019 o 3:31 PST

Na końcu nie zabrakło również słynnego podpisu "Elisabeth R.", który nie pozostawia wątpliwości, kto jest autorem tego wpisu. Aktywność królowej wywołała prawdziwą falę entuzjazmu. "Witamy na Instagramie, Wasza Wysokość!", "Wspaniale jest zobaczyć pierwszą wiadomość od Królowej Elżbiety II. Czekamy na kolejne!" - czytamy w komentarzach pod postem. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy królowa opublikowała coś we własnym imieniu w mediach społecznościowych. W 2014 roku królowa opublikowała swojego pierwszego tweeta, zachęcając do odwiedzenia wystawy - nomen omen - w tym samym Muzeum Nauki. Czy monarchini będzie częściej komunikować się z poddanymi za pomocą mediów społecznościowych? Czas pokaże. My tymczasem zaczynamy typować, który serwis będzie następny.