Krokus, to roślina z rodziny kosaćcowatych. Jego wąskie, rynienkowate liście wyrastają bezpośrednio z bulwocebuli, podobnie jak kwiat, którego płatki w dolnej części skręcone są w rurkę, a środek wypełniają pręciki. Uprawianych jest około 30 różnych gatunków krokusów, istnieją też dzikie odmiany. Te ozdobne kwiaty doskonale sprawdzają się na rabatkach, trawnikach, ogródkach skalnych, a także w doniczkach. Krokusy często rosną w skupiskach, tworząc zachwycające, kwiatowe kobierce. Jeśli chcesz wyczarować niezwykłą, wiosenną atmosferę w swoim ogrodzie, już w jesieni posadź cebulki krokusów!

Krokusy – ciekawostki

Krokus pochodzi od łacińskiego słowa crocus. W mitologii greckiej młodzieniec o imieniu Krokus (Krokos), był śmiertelnikiem, który darzył uczuciem piękna nimfę Smilaks. Rozgniewał tym bogów, którzy zamienili go w purpurowy kwiat.

Kiedyś na określenie krokusa używano też nazwy szafran. Wiąże się to z niezwykle cenną, używaną na całym świecie przyprawą, która uzyskiwana jest właśnie z pręcików krokusów. Mówi się, że szafran jest cenniejszy od złota, a to dlatego, że do wyprodukowania 1 kilograma, potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów. Szafran stosowany był już w starożytności. Uchodził za synonim bogactwa i luksusu. Starożytni Grecy wykorzystywali go m.in. do rozjaśniania włosów.

Choć krokusy kojarzą się przede wszystkim z wiosną, istnieją też ich jesienne odmiany. Najczęściej krokusy mają kolor fioletowy, spotyka się też żółte, liliowe lub białe. Mogą być również dwukolorowe.

Kiedy sadzić krokusy?

Krokus doskonale nadaje się do posadzenia w ogródku, gdzie będzie ozdobą na wiele lat. Dobrze sprawdza się też w doniczce jako dodatki do mieszkania. Krokusy najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, jednak w półcieniu też będą ładnie kwitnąć.

Odmiany wiosenne sadzi się jesienią - we wrześniu lub na początku października, natomiast cebulki odmian jesiennych w sierpniu. Nie trzeba co roku sadzić ich od nowa. Wszystkie odmiany krokusów raz posadzone, mogą rosnąć w tym samym miejscu od 3 do 5 lat. Dopiero po upływie tego czasu, cebulki powinno się wykopać, żeby odpoczęły. Pamiętajmy tylko, że można to zrobić dopiero wtedy, kiedy liście całkowicie wyschną. Wykopując je wcześniej pozbawiamy cebulkę cennych składników odżywczych, które pozwolą jej ponownie zakwitnąć.

Jak sadzić krokusy?

Krokus wyrasta z cebulki, którą umieszcza się w gruncie na głębokość około 5-10 cm. Krokusy lubią przepuszczające, próchnicze podłoże, o lekko kwaśnym odczynie. Warto wiedzieć, że krokusów nie powinno się sadzić w miejscach, w których wcześniej rosły mieczyki lub frezje, ponieważ mogą chorować.

Zobacz także:

Aby uzyskać niesamowity efekt kwiatowych kobierców, przypominający podziwiane przez wszystkich krokusy w Zakopanem, warto sadzić je w większych ilościach. Należy zapamiętać, aby pozostawić odstępy na szerokość jednej cebulki pomiędzy poszczególnymi bulwami. Kwiaty te doskonale czują się w większych skupiskach, zdarza się nawet, że rosnące w ogródku krokusy samoistnie się rozmnażają.

Jak pielęgnować krokusy?

Krokus nie jest bardzo wymagającym kwiatem. Przy odrobinie zainteresowania i pielęgnacji, będzie pięknie się prezentować w ogródku lub na parapecie. Ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby. Krokusy lubią, kiedy ziemia jest przez cały czas lekko mokra, ale nie służy im zbyt obfite podlewanie i stojąca woda.

Aby uniknąć chorób grzybiczych, które dość często atakują te piękne kwiaty, jeszcze przed zasadzeniem warto jest zaprawić cebulki krokusów na mokro lub na sucho w specjalnie do tego przeznaczonych preparatach. Około dwa tygodnie po zasadzeniu cebulek, dobrze jest je zasilić odpowiednio dobranym nawozem, dzięki któremu będą ładnie kwitły.

Krokusy zasadzone w ogrodzie dobrze znoszą mrozy, jednak jeśli na zimę przysypiemy je warstwą kory lub torfu, odwdzięczą się jeszcze piękniejszymi kwiatami.

Kiedy kwitną krokusy?

Krokus wiosenny zakwita już nawet w marcu, przebijając leżący jeszcze gdzieniegdzie śnieg. Jednak prawdziwy wysyp krokusów następuje dopiero w kwietniu. Najbardziej znanym miejscem, gdzie można podziwiać wiosenne krokusy jest Dolina Chochołowska. Rozpościerające się tam fioletowe kobierce, zapierają dech swoim pięknem. Co roku tysiące turystów wybiera się do Zakopanego, tylko po to, aby móc je podziwiać. Z tego powodu często pojawia się pytanie, kiedy kwitną krokusy w Dolinie Chochołowskiej? Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ dokładna data może być w każdym roku inna. W zależności od tego, jaka była zima i kiedy się skończyła, krokusowe pola można podziwiać czasem już na początku kwietnia, a innym razem dopiero pod koniec tego miesiąca.

Jesienne odmiany krokusów nie są tak popularne jak wiosenne, choć też zachwycają swoją urodą. Zasadzone latem, kwitną na przełomie września i października.

Macie już krokusy w swoim domu lub ogrodzie? A może dopiero planujecie je zasadzić? 

iStock