Krem z kwasem hialuronowym - jak działa?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie, w największych ilościach w skórze, ciele szklistym oka i chrząstkach. Wyróżnia się unikalną zdolnością do wiązania wody i zatrzymywania jej (jeden gram może związać nawet 6 litrów wody!), co czyni go ważnym elementem międzykomórkowej tkanki. Mówiąc prościej, kwas hialuronowy odpowiada bezpośrednio za zaopatrzenie tkanek w wodę. Jest też naturalnym nawilżaczem skóry. Niestety, wraz z wiekiem ilość tej cennej substancji zaczyna spadać, a w efekcie skóra staje się mniej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Robi się sucha, cienka i traci jędrność, ujawniają się też pierwsze zmarszczki i bruzdy. Wtedy właśnie sięgamy po krem z kwasem hialuronowym. A jest w czym wybierać, bo taką pozycję ma w swojej ofercie niemal każdy producent kosmetyków. Kwas hialuronowy możemy znaleźć zarówno w produktach aptecznych, jak i drogeryjnych; w kremach za kilkanaście i za kilkaset złotych. Okazuje się jednak, że cena nie zawsze jest wyznacznikiem ich skuteczności. Wiele kremów z kwasem hialuronowym nie działa tak, jak powinno, a niektóre zamiast nawilżać skórę - wręcz ją wysuszają. Dlaczego tak się dzieje?

Krem z kwasem hialuronowym – dlaczego może wysuszać skórę?

Wbrew pozorom wcale nie chodzi o zbyt małą ilość substancji aktywnej w składzie – lecz o wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego. By skutecznie nawilżał skórę, musi wniknąć w jej głębsze warstwy, a to możliwe wyłącznie wtedy, gdy cząsteczki są odpowiednio małe. Tylko wtedy uda nam się zatrzymać wodę w skórze i zapewnić jej właściwy poziom nawilżenia. Co się dzieje, gdy cząsteczki kwasu hialuronowego są zbyt duże, żeby wniknąć głębiej i pozostają na powierzchni skóry? Niestety, otrzymamy efekt odwrotny do zamierzonego. Ponieważ kwas działa higroskopijnie, będzie „wyciągał” wodę z głębi skóry i zatrzymywał ją w naskórku, stopniowo odwadniając skórę. Co gorsza, początkowo większość z nas zauważy poprawę, bo zmagazynowana na powierzchni woda chwilowo poprawi wygląd naskórka. Niestety, nie potrwa to jednak zbyt długo, a odwodnienie w końcu da o sobie znać.

Jaki krem z kwasem hialuronowym wybrać?

Szukając idealnego kremu na pewno nie warto sięgać po pierwszy lepszy produkt, którego etykieta głosi, że zawiera kwas hialuronowy. By mieć pewność, że ten dobroczynny składnik zadziała dogłębnie, najpierw musimy sami zagłębić się w to, co faktycznie oferuje producent. Szukajmy preparatów z cząsteczkami odpowiedniej wielkości albo takich, które zawierają więcej niż jeden wariant kwasu hialuronowego i działają zarówno na warstwę rogową, jak również na przepuszczalność naskórka, umożliwiając cząsteczkom wnikanie w głębokie warstwy skóry.

Kwas hialuronowy w gabinecie

Kwas hialuronowy to nie tylko gwiazda w nawilżaniu, ale również jeden z najskuteczniejszych (i mało inwazyjnych) sposobów na odmłodzenie twarzy. Jest bardzo często wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej, choć zupełnie w innym celu niż w przypadku domowej pielęgnacji. Podczas, gdy krem z kwasem hialuronowym ma przede wszystkim za zadanie nawilżyć skórę, iniekcyjne wypełnienia są stosowane po to, by zniwelować bruzdy i zmarszczki, a także w niechirurgicznym modelowaniu rysów twarzy. W trakcie zabiegu kwas hialuronowy wprowadza się igłą pod skórę. O ilości podawanej substancji decyduje lekarz i jest to uzależnione od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Efekty zabiegu utrzymują się do kilku miesięcy.