Spis treści:

  1. Jak przyozdobić koszyczek wielkanocny?
  2. Co do koszyczka? Lista produktów

Jak przyozdobić koszyczek wielkanocny?

Koszyczek wielkanocny możemy przyozdobić tradycyjnie lub minimalistycznie w nowoczesnym stylu. Ważne jest, aby miał charakter odświętny i zawierał to, co najważniejsze. W tym pierwszym postawmy na haftowaną serwetę przykrywającą całość, wiklinowy koszyk, ozdobne żółte czy białe tasiemki dekorujące rączkę koszyczka wielkanocnego. Do tego świetnie sprawdzą się lamówki serwetek wokół jego podstawy.

W przypadku tego drugiego możemy postawić na żółty, biały lub wiosenny zielony kolor w jednym wydaniu. Ciekawie będą się prezentować monotematyczne akcenty baranka, kurczaka czy też pisanek w jednym kolorze. Bez względu na rodzaj wybranego stylu, nie zapomnijmy o akcentach roślinnych, w tym:

  • baziach,
  • forsycji,
  • mimozie,
  • gałązkach bukszpanu,
  • gałązkach cisu,
  • innych roślinach i kwiatach sezonowych

Co do koszyczka? Lista produktów

W koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się jajka, chleb oraz sól i pieprz. Sprawdźcie wszystkie produkty, które są niezbędne, aby przekazać wszystkie symbole świąteczne Wielkanocy. Podajemy ich znaczenie.

Chleb lub Pascha

Dawniej zamiast chleba święcono wyłącznie Paschę (Paska). Pascha to wypiek złożony z mąki (pszennej, żytniej lub gryczanej), drożdży (lub zakwasu), imbiru, liści bobkowych i szafranu. Wypiek ten można udekorować krzyżem lub koroną cierniową wykonaną z np. gałązek. Zwyczajowo pascha miała kształt okrągły. Pascha jest symbolem Chrystusa jako chleba życia.

Jajka wielkanocne

Zobacz także:

Kolorowe pisanki, wydmuszki, kraszanki, wyklejanki itp. Jajko jest symbolem początku, nowego życia, narodzin oraz zmartwychwstania. Na stole zatem powinny znaleźć się jajka w majonezie lub jajka faszerowane.

Sól, pieprz

Sól jest symbolem trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia ludzkiego (osobistego i społecznego) od rozkładu i popsucia. Tak jak sól zabezpiecza pokarmy, które ludzie spożywają, tak też zabezpiecza zdrowie duchowe ludziom oraz całemu społeczeństwu. Sól jest również symbolem gościnności oraz przymierza między człowiekiem a Bogiem. Soli przypisuje się również właściwości lecznicze zatem jest ona również symbolem nawrócenia oraz oczyszczenia serca.

Wędlina

Szynka, kiełbasa. Mięso oraz wędliny są symbolem dobrobytu, dostatku.

Ser

Jest symbolem przyjaźni między człowiekiem a zwierzętami domowymi.

Chrzan

Kiedyś rozpoczynano śniadanie wielkanocne od zjedzenia całej laski chrzanu, po to aby ustrzec się od bólu zębów oraz dolegliwości żołądkowych. Teraz można przygotować zupę chrzanową zamiast żurku. Chrzan jest symbolem pokonania goryczy męki Chrystusa.

Babka wielkanocna

Babka wielkanocna jest symbolem umiejętności oraz doskonałości. Tradycyjnie powinien być to wypiek własny a nie kupiony.

Baranek albo króliczek

Baranek wielkanocny jest on symbolem Baranka Bożego, ofiary. Chrystus umarł na krzyżu za grzechy ludzi. Swoją śmierć przyjął pokornie jak baranek. Stąd też w Chrystusie dopatrujemy prawdziwego baranka wielkanocnego.

Woda

Jest symbolem Ducha Świętego. Duch Święty obmywa nas z win grzechu. Woda zatem jest symbolem nowego narodzenia człowieka oraz życia.

Zobacz też:

Kalendarz przygotowań wielkanocnych w kuchni

Jajka wielkanocne czy zdrowe? Odpowiadamy!