Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne to najbardziej nadużywane określenie, które pozwala producentom zwiększyć sprzedaż, bazując na ogólnoświatowym trendzie na wszystko co ekologiczne. Samo określenie "kosmetyki naturalne" nie wymaga spełnienia określonych warunków i  nie jest weryfikowane. Dlatego w tym przypadku obowiązuje zasada ograniczonego zaufania - warto zbadać skład produktu na własną rękę. W teorii, kosmetyki naturalne to takie, które zawierają duże stężenia składników roślinnych, ekstraktów, olei. Czego nie powinniśmy znaleźć w kosmetykach naturalnych? Wszelkich syntetycznych substancji jak parabeny, silikony, PEG, sztuczne kompozycje zapachowe, produkty modyfikowane genetycznie (GMO), czy konserwanty. Prawdziwe kosmetyki naturalne przez wzgląd na brak konserwantów, mają o wiele krótszy okres trwałości i często muszą być trzymane w lodówce. Jeśli na opakowaniu twojego kremu zauważyłaś jeden z tych znaków, możesz być spokojna. Certyfikat ECOCERT to najbardziej ceniony "znaczek", który przyznawany jest tylko producentom, których produkty zawierają przynajmniej 50% masy. Logo BIO lub ECO nadawane jest przez organizację COSMEBIO i świadczy o tym, że minimum 95% składników danego produktu jest pochodzenia naturalnego.

            

Kosmetyki wegańskie i cruelty-free

Kosmetyki wegańskie, to oczywiście takie, do których produkcji nie zostały użyte żadne składniki pochodzenia zwierzęcego, w tym na przykład mleko, czy nawet miód. Ale to nie wszystko - w kosmetykach wegańskich nie znajdziesz również wosków zwierzęcych, jak na przykład lanoliny. Kosmetyki wegańskie zaliczają się do kosmetyków cruelty-free, które mają specjalne oznaczenie. Jaka jest różnica? Chodzi o testowanie działania i szkodliwości produktów na zwierzętach. Dzięki znaczkowi cruelty free masz pewność, że przy produkcji kosmetyków nie ucierpiało żadne zwierze. Znaczek może się różnić, zazwyczaj występuje hasło cruelty free, lub not tested on animals. Zawsze opatrzony jest grafiką przedstawiającą królika.

             

Kosmetyki organiczne

Kosmetyki organiczne, oraz kosmetyki fair trade, to nie tylko naturalny skład. Aby otrzymajć certyfikat, surowce użyte do produkcji kosmetyku muszą pochodzić ze sprawdzonych upraw, gdzie rośliny nie są przetwarzane i nawożone silnymi chemikaliami. Oprócz tego, certyfikat Fair Trade - producenci kosmetyków oznaczanych tym znakiem, muszą również respektować ekonomiczny i społeczny aspekt produkcji i pozyskiwania surowców. Organizacja Fair Trade wspiera rozwój sprawiedliwego handlu w krajach Trzeciego Świata.

  

Naturalna pielęgnacja - czy warto?

Kosmetyki z zawartością produktów naturalnych, jednym odpowiadają, a innym nie. Jest to sprawa indywidualna i na pewno nie możemy postawić jasnego werdyktu, czy są lepsze dla skóry czy też nie. Natomiast coś, na co wszyscy powinniśmy zwracać uwagę to aspekt ekologiczny. Dlatego zawsze warto dowiadywać się w jaki sposób produkowane są nasze kosmetyki. Czy składniki pochodzą ze zrównoważonego źródła? Czy dana firma dba o środowisko i ma program gospodarowania odpadami powstałymi w produkcji? W końcu, czy opakowanie kosmetyku nadaje się do recyklingu. Rozglądajmy się za opakowaniami z Polskim Eko-znakiem. „Eko­-zna­k” mo­gą otrzy­my­wać wy­ro­by pol­skie i za­gra­nicz­ne, nie­po­wo­du­ją­ce ne­ga­tyw­nych skut­ków dla śro­do­wi­ska, oraz speł­nia­ją­ce usta­lo­ne kry­te­ria do­ty­czą­ce ochro­ny zdro­wia, śro­do­wi­ska i eko­no­micz­ne­go wy­ko­rzy­sta­nia za­so­bów na­tu­ral­nych.