Rozpoczynamy nowy cykl artykułów! Co piątek będzie na Was czekał materiał z cyklu „Kobieta w podróży”, gdzie znajdziecie podróżnicze inspiracje i praktyczne porady: gdzie zjeść, co warto zobaczyć, jaki hotel wybrać. Na pierwszy ogień – Kopenhaga.

Kopenhaga: co zobaczyć?

Kopenhaga to przede wszystkim piękna architektura i skandynawski design. Polecamy Was zatem po prostu... wybrać się na spacer, z ciepłą kawą (i Google Maps) w ręku :)

Oprócz urokliwych uliczek, jest jednak kilka miejsc, które warte są szczególnej uwagi:

 • Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana - położone za miastem, co wiąże się z koniecznością podróży pociągiem. Muzeum jest tego jednak absolutnie warte! Pięknie położone (nad brzegiem morza), z bardzo ciekawymi zbiorami i przepiękną bryłą budynku! Must see dla wszystkich fanów sztuki współczesnej. Dojazd pociągiem z Kopenhagi zajmuje ok. 40 minut. Bilet do muzeum dla dorosłego – ok. 70 zł.
 • Zamek Helsingor - wybierając się do Lousiany, warto kupić bilet na pociąg, który pozwala na wycieczkę do Helsingoru, gdzie mieści się zamek Hamleta. Tą właśnie budowlą inspirował się Szekspir tworząc swoje słynne dzieło. Helsingor położony jest 10 minut od Louisiany, warto zatem odwiedzić go przy okazji wizyty w muzeum.
 • Biblioteka Narodowa Black Diamond – nowoczesna bryła, która króluje nad kanałem w centrum miasta. Warto wejść do środka i zobaczyć sale biblioteczne (lecture rooms). Wstęp bezpłatny.
 • Pominik Syrenki – kultowy miejsce w Kopenhadze. W słoneczny dzień warto zrobić sobie spacer nad rzeką, by zobaczyć symbol miasta.
 • Nyhavn – kanał portowy, z pięknymi kamienicami, położony w sercu miasta.
 • Superkilen – „park wielu kultur”: nowoczesna przestrzeń miejska w dzielnicy Nørrebro. Znany z wycieczek turystów, by zrobić tam idealne insta photo! J
 • Christianshavn – urokliwa dzielnica miasta, przecięta kanałami, po których możecie zrobić sobie rejs (kosztuje ok. 20 zł). Rejsowe stateczki pokażą Wam również inne części miasta, także polecamy!
 • Park Rozrywki i Ogród Tivoli - powrót do dzieciństwa w najlepszym wydaniu! Tivoli to park rozrywki z prawie 200 letnią tradycją. Położony jest w samym sercu miasta, na przeciwko Dworca Centralnego. Szczególnie warto go odwiedzić w sezonie zimowym - przed Bożym Narodzeniem na terenie parku działa świąteczny market.

Kopenhaga – gdzie zjeść?

Niestety Kopenhaga nie należy do najtańszych miast. Za kawę czy smoothie w kawiarni zapłacimy około 25 zł. Warto jednak zaplanować w swoim budżecie choć jedną wizytę w kawiarni - duński design w połączeniu z miłością do hygge powoduje, że tamtejsze kawiarnie są super przytulne i klimatyczne!

Do naszych favourites należą:

 • JOE & THE JUICE - takiego wyboru smoothies nie widziałyśmy chyba nigdy! Znajdziecie tam przepyszne i zdrowe soki na każdą okazję - w menu jest na przykład sok rozgrzewający czy smoothie na kaca;
 • Original Coffee - duńska sieć kawiarni, w Kopenhadze znajdziecie ją w czterech miejscach. Dobra kawa plus klimatyczny wystrój, czyli to co lubimy najbardziej :)
 • Sonny - klimatyczna kawiarnia, która łączy duńską stylistykę z francuską nonszalancją. Została założona przez duńsko-francuską parę, Sarę i Davida. Słynie ze wspaniałej kawy (choć w menu znajdziecie również dobre jedzenie). Trudno się dziwić - David pracował jako barista w słynnej kawiarni Coutume w Paryżu!
 

Dreamy ...  #sonnycph @coffeetouristas

Post udostępniony przez Sonny (@sonnycph) 30 Sie, 2017 o 1:54 PDT

Ponadto, będąc w Kopenhadze koniecznie musicie wybrać się do Papironu (Papirøen) - prawdziwej mekki dla fanów street food'u. Papiron to malutka wysepka, na której przez lata znajdowała się fabryka papieru. Po jej zamknięciu miejsce zostało przekształcone w industrialną przestrzeń restauracyjną. Niestety to ostatnie miesiące, by ją odwiedzić. Papiron zostanie zamknięty z końcem 2017 roku, gdyż teren został wykupiony pod budowę wieżowca.

Może to zmotywuje Was do weekendowego wypadu do Danii jeszcze tej jesieni?

Zobacz także: