Zdarza się również, że dla wielu osób dalsze funkcjonowanie po osiągnięciu wymarzonej masy ciała jest trudniejsze, niż w czasie trwania diety, mimo jej ograniczeń i różnego rodzaju nakazów i zakazów. Niestety bardzo często dochodzi do sytuacji, w której z powodu braku planu dalszego działania nadprogramowe kilogramy szybko wracają. W tym artykule postaram się przybliżyć przede wszystkim tematykę aktywności fizycznej po zakończeniu procesu odchudzania. Serdecznie zapraszam do lektury.

Dla wielu osób odchudzanie się stanowi nie tylko proces mający na celu przywrócić prawidłową masę ciała, ale wręcz swoisty styl życia. Takie osoby bardzo angażują się w dążenie do uzyskania wymarzonej masy ciała, można wręcz powiedzieć, że żyją odchudzaniem. W zdecydowanej większości przypadków osiągnięcie prawidłowej masy ciała traktują, jako jeden z etapów zdrowego stylu życia. Stąd też nawet po zakończeniu odchudzania stosują się do zasad prawidłowego odżywiania i systematycznie ćwiczą. Z drugiej strony mamy osoby, dla których uzyskanie prawidłowej masy ciała (zakończenie odchudzania) jest końcem liczenia kalorii, zwracania uwagi na to, co się je i systematycznego ćwiczenia. O ile w przypadku tych pierwszych osób powrót do nadwagi lub otyłości jest praktycznie niemożliwy, o tyle w drugim przypadku szanse na duży i niekontrolowany wzrost masy ciała znacznie wzrastają. 

Warto ćwiczyć?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w trakcie odchudzania trzeba ćwiczyć? Odpowiedź na to pytanie niewątpliwe zaskoczy wiele osób, gdyż brzmi: nie. Skąd taka odpowiedź? Otóż ćwiczyć należy niezależnie od tego, czy się odchudzamy, czy też nasze BMI jest w normie. Działająca przy ONZ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by dla zachowania pełni zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, ćwiczyć 3 razy w tygodniu, po 30 minut z tętnem przekraczającym 130 uderzeń serca na minutę. Oczywiście ćwiczenia, które będą stosowane podczas odchudzania nieznacznie różnią się od tych wykorzystywanych na „co dzień” przez osoby z prawidłową masą ciała. Podsumowując, ćwiczyć należy zawsze pamiętając, by stosowana przez nas aktywność fizyczna uwzględniała nasz stan zdrowia oraz wyznaczony cel treningowy. 

Jakie ćwiczenia stosować?

Przy prawidłowej masie ciała można stosować dokładnie te same ćwiczenia, które wykorzystywaliśmy w procesie odchudzania. W zasadzie nie ma podziału, który klasyfikowałby ćwiczenia na te przeznaczone dla osób otyłych/z nadwagą oraz na ćwiczenia skierowane stricte dla osób z prawidłowym BMI. Oczywiście mogą się one nieznacznie różnić między sobą takimi parametrami jak objętość (czas trwania), ilość powtórzeń/serii, obciążenie, czy też czas trwania przerw pomiędzy seriami i poszczególnymi ćwiczeniami. Jednakże są to zmiany kosmetyczne, przystosowujące dane ćwiczenie do celu treningowego, który ma realizować. Ćwiczenia modelujące a prawidłowe BMI

Ćwiczenia modelujące/siłowe oddziałują przede wszystkim na nasze mięśnie. W zależności od parametrów, które zastosujemy mogą one wysmuklać partie ciała poddane ćwiczeniom, poprawiać wytrzymałość mięśni lub zwiększać ich objętość (masę mięśniową). Warto pamiętać, że niemożliwe jest dążenie do osiągnięcia wszystkich wymienionych wyżej celów treningowych jednocześnie. Najpierw należy skupić się na realizacji jednego z nich, a dopiero po jego osiągnięciu można rozpocząć ćwiczenia umożliwiające osiągnięcie kolejnego celu treningowego.  Cardio a prawidłowe BMITreningi cardio odpowiadają przede wszystkim za wzrost wytrzymałości ludzkiego organizmu. Uzyskują to dzięki znacznej poprawie funkcjonowania układu krwionośnego i oddechowego.

Ponadto, to właśnie ćwiczenia cardio są w głównej mierze odpowiedzialne za spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Po zakończeniu procesu odchudzania nie należy z nich rezygnować właśnie ze względu na niezwykle pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm (przede wszystkim wspomniany już układ krwionośny i oddechowy). Kiedy już osiągniemy wymarzoną masę ciała, warto zwiększyć intensywność ćwiczeń cardio wykonywanych metodą ciągłą kosztem ich objętości (czasu trwania). Z kolei w przypadku ćwiczeń cardio wykonywanych metodą interwałową można zmniejszyć ich intensywność, ale za to wydłużyć czas trwania (objętość).