Problem coraz większego zanieczyszczenia powietrza sprawił, że Unia Europejska podjęła kroki mające na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Ekoprojekt, bo tak nazywa się dyrektywa, obowiązywać będzie od początku stycznia 2022 roku. 

Ekoprojekt – poznaj wymagania Unii Europejskiej

Unijny EKOPROJEKT określił graniczne emisje dla kominków i piecyków opalanych drewnem i pozostałą biomasą drzewną, które już są spełnione przez wielu krajowych producentów, a w szczególności przez spółkę Defro. W zamożniejszych krajach europejskich takich jak Anglia, Dania, Austria, Francja czy w Niemczech promowanie palenia drewnem i pelletem jest normą od wielu lat, a kominek na drewno czy piecyk pelletowy nie jest „wrzucany do jednego worka” z piecami i kopciuchami starej generacji. Dlatego tak ważne jest, aby przy zakupie kominka zwracać uwagę na jego parametry i charakterystykę, aby móc korzystać z niego przez wiele lat.

Warto nadmienić, że Ekoprojekt nie odnosi się tylko do kominków. Jest to ogólna idea mająca na celu projektowanie urządzeń wykorzystujących energię w taki sposób, aby robiły to jak najwydajniej. Wymogi Ekoprojektu dotyczą także urządzeń z wielu innych branż m.in. informatycznej, AGD i RTV, czy też oświetleniowej.

Ekoprojekt, a kominki

Ekoprojekt wprowadził do branży grzewczej zupełnie nowe pojęcie – sezonową efektywność energetyczną. Jest to pojęcie określające sprawność urządzenia, jako uśrednioną wartość między mocą nominalną a obniżoną. Urzetelnia to ocenę efektywności energetycznej kominka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w swoim założeniu, urządzenia wypełniające kryteria ecodesign muszą spełniać wymagane normy podczas pracy z nominalną jak i z obniżoną mocą.

Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń poprzez kominki z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe, kominki wolnostojące) wykorzystujące paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletów powinna być równa lub wyższa niż 65 %. Należy zwracać uwagę na różnicę między ogólną a sezonową sprawnością. Różnica między nimi może wynosić nawet kilkanaście procent.

Ekoprojekt zawiera także normy dotyczące emisji szkodliwych substancji. W przypadku tradycyjnych wkładów kominkowych na drewno emisja:

  • pyłu (PM) nie powinna przekraczać 40mg/m3, 
  • lotnych związków organicznych (OGC) nie powinna przekraczać 120mg/m3,

  • tlenku węgla (CO) nie powinna przekraczać 1500mg/m3,

  • tlenków węgla (NOx) nie powinna przekraczać 200mg/m3.

Kominek przyczyną smogu? To mit!

Faktem jest, że prawidłowo wykonany i użytkowany kominek daje gwarancję bardzo małej emisji gazów i pyłów, charakteryzuje się zerowym bilansem CO2, co oznacza, że spalanie drewna nie przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego, a popiół może być naturalnym nawozem. Z prowadzonych obserwacji procesu spalania drewna zaleca się, aby drewno w kominku było spalane metodą od góry. Taki sposób daje korzystny efekt gdyż jednocześnie dopalając substancje lotne ogranicza się emisję, a dodatkowym zyskiem będzie zniwelowanie uciążliwego dymu. 

Zobacz także:

Kominek – wybieraj mądrze

Nowoczesne kominki wymagają odpowiednich regulacji i działań, które będą odpowiadały zasadom Ekoprojektu. Jest to między innymi zamieszczenie stosownych informacji w instrukcjach obsługi urządzenia i dokumentacji technicznej urządzenia. My, jako klienci, musimy dokładnie sprawdzić przed zakupem, czy w charakterystyce urządzenia są zawarte informacje dotyczące wymagań Ecodesign.

Korzystając z projektów marki Defro będziemy mieć pewność, że są one naprawdę wysokiej jakości, ponieważ są badane na dosłownie każdym etapie produkcji. Duży wybór samych kominków, jak i możliwość personalizacji pozwala na dopasowanie urządzenia do naszego wnętrza. Wybierając kominek, wybieraj miejsca, które cieszą się doświadczeniem, reputacją i pięknym designem!

Inicjatywy takie jak Ekoprojekt to krok w kierunku jeszcze większej popularyzacji bardziej ekologicznych rozwiązań. Szukając wariantów ogrzewania budynku, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na oszczędność finansową, ale również ekologiczność produktu. Dzięki Ekoprojektowi, możemy mieć pewność, że dane urządzenie jest przyjazne środowisku i przede wszystkim wydajne.