Polka najbardziej wpływową kobietą, która zmieniła świat według BBC History

10 ekspertów różnych dziedzin (siedmiu kobiet i trzech mężczyzn) miało dla magazynu BBC History wskazać 100 kobiet, które według nich zmieniły oblicze świata swoimi dokonaniami. Potem ranking ustawili czytelnicy, którzy głosowali na swoje historyczne kandydatki. Zdecydowanie na prowadzenie wysunęła się wybitna polska badaczka i odkrywczyni, Maria Skłodowska Curie, która wyprzedziła m.in. Matkę Teresę czy Królową Ludzkich Serc księżną Dianę. Skłodowska Curie została uhonorowana za "niezwykły wachlarz osiągnięć".

Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nobla w dziedzinie fizyki, pierwszą kobietą-profesorem na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, która otrzymała także drugiego Nobla., jak podkreśla przewodnicząca British Society for the History of Scienie, Patricia Fara. 

Kto jeszcze znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata, które zmieniły bieg historii? M.in. Rosa Parks, działaczka na rzecz prawa człowieka, która walczyła z segregacją rasową czy Margaret Tatcher. W galerii znajdziecie pierwszą dziesiątkę, kobiety górą! 

Pozostała dziesiątka to:

  1. Eleonora Akwitańska
  2. Maria z Nazaretu
  3. Jane Austen
  4. Boudicca
  5. Księżna Diana
  6. Amelia Earhart
  7. Królowa Wiktoria
  8. Josephine Butler
  9. Mary Seacole
  10. Matka Teresa