Kobieta z wrocławskiego Manhattanu

Pretekstem do poszukiwania tajemniczej piękności stał się dokument „Po polsku Manhattan”, który opowiada historię działa życia Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, autorki projektu wieżowców przy placu Grunwaldzkim. Producentem filmu jest fundacja polsko-portugalska Entre. Miał on swoją premierę w Portugalii w ubiegłym roku. Obecnie trwają prace nad rozszerzoną wersją filmu. Motywem przewodnim ma być w nim postać tajemniczej kobiety, którą Chris Niedenthal, ceniony fotoreporter, uwiecznił pewnego upalnego dnia, na balkonie jednego z bloków na wrocławskim Manhattanie.

Poszukiwania kobiety ze zdjęcia nie trwały jednak długo. Jak zwykle z pomocą przeszedł Internet, a tajemnicza nieznajoma, już kolejnego dnia została namierzona.

Kim jest kobieta ze zdjęcia?

W niedzielę 18 kwietnia, na Facebooku Muzeum Architektury opublikowano informację: „Mamy ją!”. Już trzy godziny po publikacji fotografii pojawiły się pierwsze tropy, jednak przed ogłoszeniem oficjalnej informacji chciano koniecznie wykluczyć wszystkie pozostałe opcje. Okazuje się, że kobieta ze zdjęcia sprzed niemal 40 lat obecnie jest dentystką i mieszka w Kłodzku. Latem 1982 roku uczyła się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną we Wrocławiu. W bloku przy ulicy Grunwaldzkiej mieszkała razem ze swoją koleżanką. Muzeum relacjonuje też, jak ona sam wspomina dzień, kiedy słynny fotograf uwieczniła ją na fotografii.

Ten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny; wyszła na balkon, by chwile odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9 piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal...

Choć poszukiwania tajemniczej nieznajomej nie trwały długo, to muzeum przyznaje, że przyniosły wiele niesamowitego materiału filmowego. Nic dziwnego, że osoby odpowiedzialne za projekt nie zamierzają na tym poprzestać. Jakie jeszcze zagadki uda się rozwiązać po latach?