Elisabeth Revol uratowana z Nanga Parbat

Od soboty rano trwała akcja ratownicza dla dwojga alpinistów Tomasza Mackiewicza i Francuzki Elisabeth Revol, którzy podjęli próbę zdobycia zimą himalajskiego szczytu w Pakistanie, jednego z najtrudniejszych ośmiotysięczników na świecie. Tomasz Mackiewicz podejmował próbę wejścia na szczyt po raz siódmy, Elisabeth Revol po raz czwarty. W piątek do bazy dotarły informacje, że oboje utknęli na wysokości około 7300 metrów. Na ratunek pospieszyli im członkowie odległej o 200 kilometrów zimowej wyprawy na K2. Adam Bielecki i Denis Urubko w zaskakująco szybkim tempie dotarli do Elisabeth Revol, która próbowała zejść o własnych siłach, jej partner Tomasz Mackiewicz został uwięziony dużo wyżej. Cały świat wstrzymywał oddech patrząc na zmagania Elisabeth Revol, ratowników, którzy mimo fatalnych warunków pogodowych wchodzili na górę, czekano też na wieści o stanie Mackiewicza, uwięzionego prawie na samym szczycie. Niestety, ogłoszono, że ratownicy nie podejmą próby wejścia i sprowadzenia Tomka Mackiewicza.

Elisabeth Revol co o niej wiemy?

Kim jest uratowana Francuzka, która sprowadziła swojego partnera nieco niżej, na tyle, na ile wystarczyło jej sił i schodziła samotnie po pomoc?

Revol ma 38.lat, a wspinaczka wysokogórska to jej największa pasja od prawie dwudziestu. W 2009 roku spotkała ją ogromna tragedia przy wspinaczce na Annapurnie (ponad osiem tysięcy metrów wysokości). Revol straciła wtedy partnera, Czecha Martina Minarika. Minarik zginął schodząc ze szczytu, a jego ciała nigdy nie odnaleziono. Sama znalazła siłę, aby dojść do nepalskiego Manangu. Igrała wtedy ze śmiercią. Po tym wypadku na kilka lat "zamroziła" swoje ekspedycje. Wróciła do nich dopiero w 2014 roku, kiedy razem z Mackiewiczem próbowali po raz pierwszy wspólnie próbowali zdobyć Nanga Parbat.

Elisabeth pasją do alpinizmu zaraziła się od rodziców, a przed zawodową wspinaczką, była nauczycielką wychowania fizycznego w Saou (alpejski region Francji). Jest pierwszą kobietą, która zdobyła samotnie i bez tlenu Broad Peak – Gasherbrum I – Gasherbrum II. Jej prawdziwa zawodowa przygoda zaczęła się w 2006 roku, kiedy razem z innymi wspinaczami zdobyła dziewięć szczytów w Boliwii. 

Teraz wyczerpana i z poważnymi odmrożeniami schodzi z Nanga Parbat z parą polskich wspinaczy. Czy pozbiera się po drugiej tragedii w wysokich górach? Poniżej film z pierwszej wspólnej wyprawy Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat z 2014 roku: