Jego graffiti to twórczość, którą można znaleźć na całym świecie. Instagram go uwielbia, ludzie szerują na serwisach społecznościowych jego posty, jego prace można kupić za zawrotnie wysokie kwoty. To jeden z najbardziej popularnych i uwielbianych twórców naszych czasów. Od dawna nie ujawnia swojej tożsamości, pokazując że najważniejsza jest jego twórczość, a nie on sam. Ukrywa się pod pseudonimem Banksy i chroni swoją tajemnicę. A jednak, chyba się nie udało?

Kto zdradził tajemnicę artysty, którego nazywają Banksy?

Muzyk dj Goldie w trakcie nagrywanej rozmowy, z rozpędu wymienił imię jednego z najbardziej tajemniczych i zarazem znanych artystów naszych czasów. Tym samym zdradził sekret, który próbowano rozwikłać od dawna. Podczas jednego z cotygodniowych podkastów dj Goldie rozmawiał z innym muzykiem, Scroobius Pipem na temat sztuki i pieniędzy, które obecnie można zarabiać, oraz strategiach jakie stosują artyści. Rozmowa była naturalna i spontaniczna, podczas której artysta wymienił imię Banksy’ego:

Weźmy jakieś słowo wypisane śmiesznymi literkami i wsadźmy je na koszulkę, a potem podpiszmy to Banksy i gotowe. Możemy to sprzedawać. Bez obrazy dla Roberta, myślę, że jest genialnym artystą. Myślę też, że wywrócił świat sztuki do góry nogami.

dj Goldie potwierdził to, co wszyscy podejrzewali od jakiegoś czasu. Od dawna trwały spekulacje, jak Banksy naprawdę się nazywa. Wymieniani takie imiona jak: Robert Banks, Robin Gunningham lub Robin Banksy.

Kim może być Robert Banksy?

Tak naprawdę ścieżka prowadzi do Roberta Del Naja z zespołu Massive Attack, znanego w świecie sztuki też jako 3D. Ten jest bowiem od lat przyjacielem dj Goldiego. Niektórzy uważają, że Banksy to już nawet nie jedna osoba, ale cały ruch, którego 53-letni artysta zespołu Massive Attack jest liderem i przywódcą. Ponoć prace Banksy mają bardzo duże powiązanie z trasami koncertowymi zespołu. Tam gdzie odbywały się koncerty, tam również powstawały prace Roberta Banksy, i jego "wiernych fanów"....

Myślicie, że to On? Patrzać na estetykę tych prac, ideę i przesłanie muzyki Massive Attack, wszystko się zgadza...