Śmierć Michała to kolejna tragiczna wiadomość dla społeczności LGBT

Tragiczna wiadomość o śmierci Michała jest kolejnym ciosem dla społeczności LGBT w Polsce. Tegoroczny czerwiec jest wyjątkowo okrutny dla osób nieheteronormatywnych. Najpierw prezydent nazwał ich „ideologią”, potem byli szykanowani podczas debaty prezydenckiej, a teraz dotarła do nas ta wiadomość.  Wstrząsającą informacją podzieliła się matka Michała, która na łamach "Gazety Wyborczej" opowiedziała o synu i ciągu zdarzeń, który doprowadził do jego samobójstwa.

Nagle dzwoni do mnie. Rozmawialiśmy do trzeciej nad ranem. Miał wtedy potworny kryzys. Nienawidził siebie za to, że się taki urodził. Miał wtedy 19 lat. To była nasza pierwsza otwarta rozmowa, w której powiedział mi wprost, że jest gejem. I od razu, że myśli o tym, żeby popełnić samobójstwo, że nie wytrzyma.

Czy miał jakiegoś pecha, że gdziekolwiek trafiał, zawsze znalazła się osoba, która miała problem z akceptowaniem homoseksualistów? I od razu używała wobec Michała epitetów. Nawet tutaj, w Malborku, też w sklepie padły słowa: „Po co tu przyszedłeś, pierdolony pedale?”.

W wywiadzie wyznała, że już w gimnazjum, jej syn był szykanowany i bity. Kobieta wspomina jej próby zwrócenia uwagi na dyskryminację, jaka dotykała Michała nauczycielom i księżom. Wszystkie te osoby ignorowały ją i pozwalały na dalsze znęcanie się nad chłopakiem. Po ukończeniu szkoły życie jej syna nie polepszyło się. Nadal był szykanowany i wyśmiewany, ale teraz krzywdzące słowa i czyny padały na ulicy. Po latach cierpienia chłopak nie wytrzymał i odebrał sobie życie.

Dlaczego czerwiec jest miesiącem dumy?

Czerwiec nazywamy miesiącem dumy z powodu zamieszek na Stonewall w Nowym Jorku, które miały miejsce w 1969 r. Była to seria nagłych protestów społeczności LGBT przeciwko ich dyskryminacji. Protesty te uznaje się za podwaliny równouprawnienia osób nieheteronormatywnych w Stanach Zjednoczonych.

Vogule Poland również podzieliło się swoimi doświadczeniami

Michał nie jest jedyną osobą, która zmagała się z krzywdzącymi uwagami i czynami z powodu swojej orientacji. Polskie duo You Tuberskie: Vogule Poland wypuściło raptem dwa dni temu filmik opowiadający o ich dorastaniu jako gejów w Polsce. Historie wszystkich trzech mężczyzn są równie przerażające.

    Gdzie szukać pomocy?

  •         Telefon Zaufania Lambdy Warszawa: 22 628 52 22 (dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 21:00)
  •         Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatna i anonimowa pomoc: tel. 116 111
  •         Całodobowy telefon zaufania “Niebieska Linia” dla osób doświadczających przemocy: tel. 800 12 00 02
  •         Młodzieżowy Telefon Zaufania Ponton: 22 635 93 92 (dostępny w każdy piątek między 16:00 a 20:00)