Kiedy zostaną otwarte salony fryzjerskie?

Od 4 mają w ramach odmrażania gospodarki możemy już zrobić zakupy w galeriach handlowych, działają też hotele, muzea, biblioteki i niektóre centra kultury. "Polacy wrócili do galerii handlowych, kupują, a więc konsumpcja i gospodarka się rozpędza. Wracamy do 70 proc. obrotów. Ze spokojem patrzymy na te dane" - mówiła podczas sobotniej rozmowy na antenie RMF wicepremier Jadwiga Emilewicz. Zapytana, kiedy zostaną otwarte salony fryzjerskie, odpowiedziała:

Mam nadzieję, że druga połowa maja to będzie ten czas, kiedy będziemy mogli wszyscy poprawić fryzurę.

Mowa o planowanym terminie 18 maja, kiedy ma nastąpić kolejny etap odmrażana gospodarki. O ten termin na otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji był również pytany na sobotnim briefingu prasowym minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister Zdrowia w pierwszej kolejności zwrócił uwagę na fakt, że przy podejmowaniu takich decyzji, rząd bierze pod uwagę dane dotyczące zachorowalności: "Widzicie państwo, jak wygląda Śląsk, nagle jest wybuch ilości osób zakażonych, musimy przyglądać się, czy poprzednie luzowania nie wpłynęły drastycznie na wzrost zachorowań".

Jak podkreślił minister, jeśli nie będzie gwałtownego wzrostu zachorowań, to zapowiadany termin zostanie utrzymany: "A więc termin 18 maja jest cały czas (aktualny) jako ten termin przewidywany, a czy on się sprawdzi, to po weekendzie będziemy informowali. Chcielibyśmy, żeby - w reżimie sanitarnym oczywiście - gastronomia i ewentualnie usługi powoli odmrażać".

Przeczytaj także: To już pewne. Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a także restauracji: od 18 maja rząd znosi kolejne ograniczenia

Kiedy otwarcie restauracji?

Jadwiga Emilewicz zabrała również głos w sprawie otwarcia restauracji. Jak podkreśliła, rząd "jest w stałym kontakcie" z branżą gastronomiczną.

Kończymy wraz z nimi przygotowywać protokoły bezpieczeństwa, które zawierają nowe standardy bezpieczeństwa; one są dostępne na stronie Ministerstwa Rozwoju. Mamy nadzieję, że restauracje w podobnym czasie, wtedy kiedy będziemy mogli pójść do fryzjera, wtedy będziemy mogli pójść do restauracji" - dodała Emilewicz.

Są trzy warunki, jakie muszą spełnić restauracje. Po pierwsze, żeby przyjąć gości bary, restauracje i kawiarnie muszą zapewnić obsługę kelnerską. Działalność samoobsługowa - poza jedzeniem na wynos - będzie niedopuszczalna. Po drugie, stoliki, przy których będą siedzieć goście, mają być od siebie oddalone o 2 metry. Po trzecie - początkowo dopuszczalne będzie przyjmowanie gości tylko w ogródku.

Na razie tak to będzie wyglądało, bo jeżeli mówimy o restauracjach działających w pomieszczeniach, to pracujemy nad protokołami, które sprawią, że między klientami będzie można zachować bezpieczną odległość - mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

 

Zobacz także: