Tłusty Czwartek 2019: kiedy jest?

Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym i zależy od daty Wielkanocy, dlatego każdego roku wypada w innym terminie. Tłusty Czwartek wypada co roku w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W tym roku Tłusty Czwartek 2019 wypada wyjątkowo późno, co jednocześnie świadczy o tym, że Wielkanoc też będzie później niż w ubiegłym roku. 

Tłusty Czwartek w 2019 roku wypada dokładnie 28 lutego. Data ta jednocześnie rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, który potrwa w tym roku aż do 5 marca. Wtedy właśnie są Ostatki 2019, a następnie Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post.

Tłusty Czwartek 2019: święto z tradycjami

Tłusty Czwartek, czyli ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany jest także jako zapusty. W tym dniu dozwolone jest objadanie się do woli, zwłaszcza pączkami i faworkami, zwanymi inaczej chruścikami.

W dawnych czasach w Tłusty Czwartek objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Zgodnie z tradycją w tym dniu każdy powinien zjeść chociaż jednego pączka, żeby dobrze mu się wiodło w życiu. Najpopularniejsze przysłowie związane z Tłustym Czwartkiem brzmi: "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła."

Tłusty Czwartek 2019: czy powinnyśmy w tym dniu liczyć kalorie?

Tłusty Czwartek jest na pewno jednym z tych dni w roku, kiedy żadne diety nie powinny nas obowiązywać, a liczenie kalorii powinno być zakazane. To wspaniała tradycja, której każda z nas powinna się poddać i czerpać z niej przyjemność. Jeśli jednak interesuje was ile kalorii ma pączek, to spieszymy z odpowiedzią. Okazuje się, że pączki nie są aż tak kaloryczne i mają mniej kalorii niż fast foody, typu pizza czy McDonald. Jeden pączek w zależności od rozmiaru, ma ok. 280-300 kcal. Zatem kultywujmy tradycję i zjedzmy w tym szczególnym dniu chociaż jednego pączka, a trzeba przyznać, że wybór pączków jest naprawdę duży.

Tłusty Czwartek 2019: jakie pączki lubimy jeść?

Oczywiście w Tłusty Czwartek na naszych stołach królują tradycyjne pączki z marmoladą z dzikiej róży, czy faworki, ale ostatnio cukiernie oferują też nowości jak na przykład pączki wegańskie, bezglutenowe, czy ziemniaczane. Do wyboru na Tłusty Czwartek mamy też pączki z czekoladą, adwokatem, pączki pieczone, pączki serowe, oponki serowe, czy karnawałowe róże

A jakie są wasze ulubione pączki w Tłusty Czwartek?