Gwiazda Tik toka z bielactwem

Victoria Santiago odkąd była nastolatką cierpiała na schorzenie naskórka zwane łupieżem pstrym. Jest to przewlekła powierzchniowa grzybica, która objawia się plamami powstającymi na całym ciele. Dopiero w wieku 25 lat, w 2016 r. otrzymała nową diagnozę. Bielactwo. Choroba sprawiła, że po jednej stronie twarzy Victorii znikał pigment i jej brwi i rzęsy stawały się białe. 

Zaczęło się od jednego małego włoska na moich brwiach.  Wyrwałam go i więcej  o tym nie myślałam. Po jakimś czasie białe włosy rozprzestrzenił się na reszcie brwi. Po sześciu miesiącach zauważyłam, że straciłam pigment na czole i wraz z końcem roku zauważyłam pierwszą białą rzęsę. Rok później straciłam pigment na skroni i prawie wszystkie rzęsy na jednym oku zmieniły kolor na biały – mówiła Vitoria na Tik toku. 

Kobieta przyznała, że początki choroby nie były łatwe. "Po rozwinięciu się bielactwa, płakałam w lustro, a podczas robienia makijażu, miałam załamania" – powiedziała. Pięć lat po diagnozie Victoria mówi, że nareszcie kocha swój nowy wygląd. Konto na Tik toku założyła w 2019 r. Dzisiaj obserwuje ją ponad 45 tysięcy Interneutów. Kobieta wykorzystuje platformę do tego, żeby uświadamiać ludzi o bielactwie i pomóc innym z tą chorobą, którzy nie zaakceptowali jeszcze swojego nowego wyglądu. 

@bevictoriious

Answer to @lmmorales414 ##vitiligo ##myvitiligo ##whiteeyelashes ##whiteeyebrow ##eyelashextensions ##lashextensions ##beauty ##naturalbeauty

♬ original sound - Victoria

Bielactwo – czym jest ta choroba?

Bielactwo to defekt, polegający na braku pigmentu na skórze, włosach i tęczówce oczu. Brak melaniny powoduje rozprzestrzeniające się białe plamy, często o ciemniejszych brzegach. Jest to stosunkowo rzadkie schorzenie i dotyczy ok. 1% populacji ludzi na świecie. Najczęściej pojawia się między 10. a 30. Rokiem życia. Istnieje podział na bielactwo nabyte i wrodzone. Bialactwo nabyte jest wtórne do niektórych schorzeń, m.in. dermatologicznych i autoimmunologicznych. 

Choroba nie powoduje bólu. Osoba dotknięta bielactwem funkcjonuje normalnie. Jedynym objawem są białe plamy. Mogą one natomiast powodować, że osoba będzie czuć się niekomfortowo i źle psychicznie. Plamy trudno jest bowiem ukryć i cały czas się rozprzestrzeniają. 

Osobą, która udowadnia, że bielactwa nie trzeba się wstydzić, jest modelka Winnie Harlow. Kiedyś kobieta pracowała jako ekspedientka w sklepie z bielizną, a dzisiaj jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych modelek na świecie. Z choroby uczyniła swój znak rozpoznawczy i dzisiaj spełnia się również jako aktywistka promująca ruch body positive.