Trening ten przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych, chociaż prawdopodobnie pochodzi z Chin, gdzie z okrągłymi ciężarkami ćwiczono już kilka tysięcy lat temu. Z innych źródeł możemy się dowiedzieć że stosowano je także w Szwecji oraz jako podstawę treningu w rosyjskiej armii od ponad 300 lat. W ostatnich dziesięcioleciach ćwiczenia z pomocą kulistych ciężarów odeszły w zapomnienie, ale od roku 2001 zaczął być stosowany w USA jako uzupełnienie treningu personalnego.

Kula KettleBell to żeliwny odlew o wadze od 4 do 48 kg. Z pomocą takich obciążeń można wykonać kilkaset ćwiczeń nawet przy małej ilości miejsca. Zestawy ćwiczeń sprawdzają się w treningu wytrzymałościowym, siłowym, a także wytrzymałości siłowej i ogólnorozwojowym. Trening ten nie tylko zwiększa siłę, panowanie nad całym ciałem, spala kalorie, modeluje i poprawia panowanie nad własnym ciałem. Z ciężarkiem KetteBell wykonujemy dwa rodzaje treningu: ćwiczenia zamachowe oraz wzmacniające. Te pierwsze są jak ćwiczenia aerobowe – pomagają spalać kalorie i wzmacniają nasze serce, zaś te drugie poprawiają muskulaturę i rzeźbią nasze ciało.

Ćwiczenia KettleBell Workout może wykonywać każda zdrowa osoba nie mająca przeciwwskazań do treningów z obciążeniem. Treningi takie należy szukać w klubach fitness, są już bardzo popularne.