Katarzyna Figura na wielkim ekranie zadebiutowała w 1973 roku rolą w filmie „Zaginął pies”, jednak pierwsze chwile prawdziwej sławy zapewniły jej występy w filmach Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa, a prawdziwy rozgłos przyniosły dwie kultowe dziś produkcje - „Pociąg do Hollywood” i „Kingsajz” (oba z 1987 roku). A dla was, która rola Kasi jest tą ikoniczną?

Kultowe filmy, w których zagrała Katarzyna Figura

W 1985 roku ukończyła wydział aktorski dzisiejszej Akademii Teatralnej (wtedy PWST) w Warszawie. Jeszcze na studiach wystąpiła w filmie Jacka Koprowicza „Przeznaczenie”, a także zagrała epizody u Krzysztofa Kieślowskiego („Bez końca”, 1984) i Wojciecha Jerzego Hasa („Osobisty pamiętnik grzesznika”, 1985). Wielka sława nadeszła już w rok po uzyskaniu tytułu magistra sztuki...

To ten film, z którego pochodzi zamieszczony przez Kasię w sieci kadr, był pierwszym, w którym w pełnej krasie zadebiutowała. I choć niewielu już o tym pamięta, to właśnie Kasia Figura była odtwórczynią roli Róży w filmie Jerzego Gruzy, „Pierścień i róża”.

Przełom w karierze aktorki przyszedł już rok później. Współpraca z Radosławem Piwowarskim i udział w kultowym „Pociągu do Hollywood” z 1986 roku do dziś pozostaje jedną z tych najważniejszych. Za rolę Marioli Wafelek, bufetowej zafascynowanej Marilyn Monroe, która namiętnie pisze listy do słynnego reżysera Billy’ego Wildera i marzy o karierze w Stanach Zjednoczonych, Katarzyna Figura otrzymała Złotą Kaczkę od czytelników miesięcznika „Film”. 

Rok później u boku Jacka Chmielnika i Jerzego Stuhra wystąpiła w kultowej już komedii „Kingsajz”. Fragment filmu, w którym krasnoludek (w tej roli Jacek Chmielnik) przechadza się po Ali (Katarzyna Figura), uznawany jest za jedną z najsłynniejszych scen w polskim kinie.

Występy w „Pociągu...” i „Kingsajzie” nadały Kasi status „polskiej Marilyn Monroe”.

I mięła dekada... W 1997 roku Katarzyna Figura pojawiła się na wielkim ekranie jako Ryszarda „Rysia” Siarzewska w komedii Juliusza Machulskiego „Kiler”. I nikt ani wcześniej, ani później w polskim kinie tak sensualnie nie zaproponował nikomu śniadania... 

Zobacz także:

Przełom wieków był dla Kasi pasmem sukcesów.

W 1998 wystąpiła w filmie „Prostytutki” (reż. Eugeniusz Priwieziencew), a z rolę Grazii, w którą się wcieliła, otrzymała drugą w karierze Złotą Kaczkę. Rok później pojawiła się w dwóch kolejnych hitach - „Kiler-ów 2-óch” oraz „Ajlawju” - jednym z najlepszych filmów Marka Koterskiego. Tym razem wcielenie aktorskie przyniosło jej Złote Lwy za pierwszoplanową rolę kobiecą.

W 2002 roku zabłysnęła natomiast w „Zemście” - filmowej adaptacji dzieła Aleksandra Fredry...

...i „Żurku”. Za to — nietypowe dla niej wcielenie — podczas 6. ceremonii wręczenia Orłów otrzymała nagrodę w kategorii najlepsza główna rola kobieca:

Musiałam przebić się przez własne szczęście. Po urodzeniu dziecka patrzyłam na świat jak na nieustannie odnawiający się cud i nie mogłam wejść łatwo w postać kobiety, której wszystko się rozsypuje — mówiła wówczas Kasia Figura o trudnej roli kobiety z marginesu.

 

„Chrzciny” - nowy film z Katarzyną Figurą

18 listopada 2022 do kin trafi nowy film z udziałem Katarzyny Figury - „Chrzciny” (reż. Jakub Skoczeń). To niezwykła historia skłóconej rodziny, której losy połączą się z pewnym przełomowym dla Polski wydarzeniem... Aktorce na ekranie partnerują m.in. Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski, Marianna Gierszewska i Tomasz Włosok.

ZOBACZCIE ZWIASTUN:

Marianna, w którą brawurowo wciela się Katarzyna Figura to gorliwa katoliczka, która postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym... stan wojenny, a właściwie jego ogłoszenie. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać...

CZYTAJ RÓWNIEŻ: