Karolina Gruszka choruje na stwardnienie rozsiane

Karolina Gruszka zaskoczyła wszystkich swoim wyznaniem. 44-letnia aktorka zdecydowała się opowiedzieć o chorobie. W programie "Dzień Dobry TVN" wyznała, że choruje na stwardnienie rozsiane. Jak czuje się aktorka?

Karolina Gruszka diagnozę usłyszała cztery lata temu: "W 2017 roku zdiagnozowane zostało u mnie stwardnienie rozsiane." Jak przyznaje, wcześniej słyszała o tej chorobie, dlatego kiedy pojawiły się u niej niepokojące objawy, zgłosiła się do neurologa. Początkowo leczenie nie przynosiło efektów, dopiero kolejna terapia zadziałała i zahamowała chorobę.

Lek przyjmuję dwa razy w roku. Od lat funkcjonuję w 100 proc. normalnie. Tak naprawdę to zapominam o SM, nie myślę o sobie, jak o osobie chorej. Jestem tutaj, żeby wlać trochę optymizmu w SM. Normalne życie jest możliwe, pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie wykryta - dodała.

Aktorka, która znana jest z tego, że chroni swoją prywatność, tym razem zdecydowała się opowiedzieć o swojej chorobie na potrzeby kampanii NEUROzmobilizowani. Kampania ma na celu szerzenie świadomości na temat stwardnienia rozsianego SM. Karolina Gruszka ma misję, żeby mówić o tym głośno.

Decyzję o włączeniu się do kampanii NEUROzmobilizowani podjęłam, bo jestem przekonana, że warto głośno mówić i edukować na temat chorób, które dotykają coraz większej części społeczeństwa – a w tym przypadku szczególnie często ludzi młodych, planujących życie, zakładających rodziny, uczących się czy rozpoczynających prace. Również dlatego, że doskonale wiem, z czym mierzy się osoba słysząca diagnozę i żyjąca z chorobą – dodaje aktorka.

Przeczytaj także:

Co to jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego, polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. W Polsce choruje na nią około 45 tys. osób, głównie w wieku od 20 do 40 lat. Na stwardnienie rozsiane częściej chorują kobiety niż mężczyźni (dotyka ich ono dwukrotnie częściej). Jakie są objawy choroby?

Objawy stwardnienia rozsianego SM:

  • niedowład kończyn, 
  • zaburzenia widzenia: ból oka i łuku brwiowego, podwójne widzenie, zaburzenia pracy gałek ocznych, zapalenie nerwu wzrokowego, oczopląs,
  • zaburzenia czucia: mrowienie, uczucie zimna, brak czucia, uczucie gorąca, nadwrażliwość na ciepło, 
  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów: rąk, utrata równowagi, częściowa utrata kontroli nad kończynami,
  • zaburzenia napięcia mięśniowego: sztywność mięśni, skurcze mięśni, odruchy patologiczne,
  • problemy z mową: bełkotanie, mowa spowolniona,
  • zaburzenia emocjonalne, poznawcze i psychopatologiczne: problemy z pamięcią krótkotrwałą, depresja, zły nastrój, zmęczenie, zaburzenia koncentracji'

Eksperci podkreślają, że objawy choroby nie są jednolite i najczęściej występują jako grupa symptomów chorobowych, na przykład niedowład.

Zobacz także:

Czy leki stosowane do leczenia stwardnienia rozsianego są refundowane? Karolina Gruszka zwraca uwagę, że chociaż leki na SM są refundowane, to system leczenia tej choroby wymaga poprawy.

Mimo że w Polsce dostępne są leki, które potrafią zahamować rozwój choroby, to system leczenia SM wymaga poprawy. - Szereg leków z tzw. pierwszej linii podlega refundacji. Dostępne są również farmaceutyki stosowane u pacjentów, u których preparaty z pierwszej linii okazały się nieskuteczne, ale refundowane są tylko częściowo. Leki o tzw. wysokiej skuteczności, czyli takie, które przyjmuję nie podlegają refundacji. Bardzo chcemy, żeby to się zmieniło - mówiła Karolina Gruszka.