Kolor włosów karmelowy opisuje jednak różne odcienie włosów - nieco jaśniejsze lub nieco ciemniejsze, w zależności od konkretnego przypadku. Użyty odcień powinien bowiem współgrać z cerą właścicielki. Trzeba go dopasować do karnacji czy koloru oczu, a więc chodzi o to, czy ktoś ma urodę w typie chłodnym czy ciepłym. Jak uzyskać kolor karmelowy brąz? Włosy w tym kolorze pasują brunetkom czy blondynkom? Która ze sławnych osób może się pochwalić takim kolorem?

Karmelowy brąz – komu pasuje?

Karmelowy brąz jest najłatwiejszy do uzyskania przez kobiety posiadające włosy w kolorze ciemnego blondu lub jasnego brązu. Zbyt jasne włosy trzeba będzie delikatnie przyciemnić, gdyż zbyt mocny kolor może się gryźć z bardzo jasną u naturalnych blondynek cerą. Z kolei idealny efekt będzie ciężki do uzyskania u brunetek. Karmelowe włosy najlepiej prezentują się u pań o typie urody Wiosna oraz Jesień. Wiosna wskazuje na ciepły typ urody, z cerą porcelanową lub brzoskwiniową i z niebieskimi lub zielonymi oczami. Z kolei Jesień to również ciepły typ urody, z jasną cerą, lecz ciemniejszymi oczami - czasem błękitnymi, lecz zwykle piwnymi czy zielonymi. Jesień posiada naturalnie rude, miedziane lub kasztanowe włosy, zatem świetnie będzie wyglądać we włosach w kolorze karmelu.

Kolor włosów karmel może występować w różnych odcieniach. Komu który z nich pasuje?

  • ciemny odcień karmelowego brązu - posiadaczką karmelowych włosów w ciemniejszym odcieniu jest między innymi Emma Watson. Włosy w tym odcieniu będą lepiej współgrały z lekko opaloną cerą i ciemniejszymi oczami. Do osób o tym typie urody będą pasowały następujące kolory: czerwień, brąz, brzoskwinia. 
  • jasny odcień karmelowego brązu - przez długi czas Jennifer Lopez miała włosy w kolorze toffi o jasnym odcieniu. Odcień ten pasuje do jasnych oczu w jaśniejszej oprawie, a więc niebieskich, szarych czy zielonych, ale ładnie wygląda również przy piwnych oczach. Jest to jednak odcień najbardziej odpowiedni dla jasnej karnacji - najlepiej prezentuje się z brzoskwiniową cerą. Delikatne, rozbielone kolory, barwa złota, zielenie i fiolety - to barwy odpowiednie dla osób o tym typie urody. 
  • ciemne włosy z karmelowymi refleksami - kolor włosów karmelowy brąz najlepiej prezentuje się u pań lekko opalonych lub o jasnej cerze, a więc jeśli jakaś kobieta ma naturalnie ciemne włosy i ciemną cerę, o wiele lepiej zafundować sobie jedynie karmelowe refleksy. Wówczas cała fryzura będzie wyglądała lepiej - lekko i młodzieńczo. Włosy nie będą przy tym zlewać się kolorystycznie z odcieniem skóry. 

Karmelowy brąz – jak uzyskać?

Farba do włosów karmelowy brąz będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy uzyskać ten kolor włosów. Najłatwiej będzie go otrzymać na włosach w kolorze ciemnego blondu lub jasnobrązowych. Bardzo jasne włosy trzeba przyciemniać ostrożnie, żeby otrzymać właściwy kolor. Na opakowaniu farby powinien znajdować się rysunek, przedstawiający wyjściowe kolory włosów i efekt, jaki uzyska się po nałożeniu farby. 

Sporym wyzwaniem jest farbowanie wcześniej rozjaśnianych włosów. Jeśli chodzi o karmelowy brąz, włosy mogą zostać przyciemnione mimo wcześniejszego ich rozjaśniania, jednak taki zabieg powinien już przeprowadzić fryzjer czy fryzjerka. Włosy wcześniej rozjaśniane silnie chłoną kolor, więc warto wybrać farbę o ton jaśniejszą od koloru jaki nam się marzy, by rezultat był odpowiedni. Po uprzednim rozjaśnieniu warto też wykonać zabieg pigmentacji włosów - wówczas ustrzeżemy się przed barwą burą czy nawet zieloną, która czasem jest wynikiem ponownego przyciemnienia włosów. To dobra szansa by przyciemnić włosy o 2 tony - do jasnego brązu - i następnie w wyniku na przykład działania tonera uzyskać charakterystyczny, jasny, karmelowy odcień. 

Karmelowy brąz można też uzyskać z włosów w nieco ciemniejszym, brązowym kolorze. W przypadku brunetek z kolei sprawdzą się jaśniejsze, karmelowe pasemka, które ładnie rozświetlą fryzurę. Wrażenie włosów w kolorze toffi, lekkich, dobrze odżywionych, zdrowych i naturalnych można też uzyskać dzięki karmelowemu ombre lub sombre. Ombre oznacza połączenie jednego koloru z innym - zwykle włosy są ciemniejsze u nasady i przechodzą aż do najjaśniejszych końców. Jest to fantastyczne rozwiązanie, rozjaśniające bardzo ciemne włosy, a jednocześnie współgrające z urodą szatynek i brunetek.

Z kolei sombre jest bardziej naturalną wersją koloryzacji ombre. To rozwiązanie delikatniejsze, w którym również obserwowane jest przejście kolorystyczne na włosach, jednak różnice w odcieniach są dużo mniejsze. Włosy wyglądają jak naturalnie rozjaśnione słońcem. Nawiązuje do tego nawet nazwa - "sombre" to "soft ombre", a słówko "soft" oznacza "delikatny", "łagodny". 

Zobacz także:

Karmelowy brąz – jak pielęgnować?

Kolor włosów toffi pasuje wielu osobom i sprawia, że fryzura jest ładnie rozświetlona, lekka. Jednocześnie karmelowy brąz nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto pamiętać, że włosy przyciemniane są zawsze zdrowsze niż te rozjaśniane. Zwłaszcza w przypadku ich tlenienia by uzyskać jasny blond. Jeśli chodzi o karmelowy brąz, włosy w tym kolorze przez długi czas prezentują się tak samo dobrze. Kolor rzadko płowieje i długo utrzymuje się na włosach mimo częstego mycia głowy. 

O każde farbowane włosy warto jednak należycie dbać, by były miękkie, puszyste i lśniące. Najlepiej stosować szampony i odżywki do włosów farbowanych, które idealnie odpowiedzą na ich potrzeby. Jeśli ktoś decyduje się na karmelowe włosy z efektem ombre lub sombre, musi wziąć pod uwagę, że jaśniejsze włosy na końcach są bardziej przesuszone i delikatniejsze, kruche. Włosy warto więc myć delikatnym szamponem, unikając zwłaszcza preparatów przeciwłupieżowych - chyba że ich stosowanie jest konieczne.

Silne preparaty co prawda dobrze oczyszczają skórę głowy i włosy, jednak powodują również blaknięcie farbowanych pasm. Po każdym myciu należy też nakładać odżywkę na włosy, a co najmniej raz w tygodniu pozostawić ją na włosach na dłużej - nawet na 20 czy 30 minut, by włosy się odżywiły. Włosy z efektem ombre czy sombre wymagają ponownej koloryzacji zwykle po 2-3 miesiącach.