Sam Karl Lagerfeld, genialny twórca i legenda mody, który odszedł 19 lutego 2019 r. w Paryżu w wieku 85 lat był nie mniej charakterystyczny niż marka, za której sterami od 1985 r stał, czyli Chanel. Zasłynął przede wszystkim swoim talentem, ale w branży ceniono go także za cięty język i charakterystyczny dowcip – z jego cytatów można by stworzyć księgę życiowych mądrości, które z upływem czasu tylko zyskują na aktualności. Bo choć twórczo wyżywał się obszarze mody, nie odmawiał sobie prawa do stawiania mocnych tez także w innych kwestiach i komentowania rzeczywistości. O sobie mawiał: „Nazywam się Labelfeld, a nie Lagerfeld” - lista marek z którymi współpracował była tak długa, że nie sposób wszystkich spamiętać(poza chanel i Fendi, którym szefował, miał na koncie także współprace z takimi domami mody jak Chloe, Pierre Balmain czy Valentino i dziesiątki tych z niższej półki). To właśnie za to kochały go kobiety – za nieskrepowaną niczym wyobraźnię, i to, że pod jakimkolwiek szyldem by nie pracował, zawsze jednakowo potrafił wydobyć ze swych wielbicielek piękno. Sam odwdzięczał się im tym samym – swoje muzy darzył szczególną sympatią, miał niesamowitego nosa do nietuzinkowych wyjątkowych kobiet.

Karl Lagerfeld nie żyje. Wielki projektant zmarł w wieku 85 lat

Karl Lagerfeld i jego muzy

Szczególnym zamiłowaniem darzył charyzmatyczne, silne osobowości, choćby stawiały pierwsze kroki w branży. Ich cechą wspólną – poza wyjatkową osobowością była powalająca uroda. I mowa nie tylko o ostatnich ambasadorkach Chanel, choć to właśnie na nich wzoruje się dziś grono najmłodszych fashionistek, które dałyby sie pokroić za choćby jedną rzecz z metką od Chanel.

Poza Carą Delevingne, Kayą Gerber, Christen Stewart, Lily-Rose Depp czy Willow Smith przemawiających do wyobraźni millenialsów trzeba wspomnieć całe rzesze gwiazd, które inspirowały kreatora i pozostawały w nim w bliskiej relacji od początku jego kariery w modzie. Bo trzeba pamiętać, że bliskie przyjaźnie, w których pozostawał ze swymi muzami były relacjami, z których korzyści miały obie strony.

Karl Lagerfedld– najlepsze cytaty

"Gdy już coś robię, robię to na sto procent. Jak zawodowy morderca" – miało paść kiedyś z ust projektanta. Jego precyzję, wyczucie i genialną wizję, ale też fakt, że był prawdziwym erudytą (władał biegle4 językami i był w posiadaniu biblioteki liczącej ponad 300 tysięcy pozycji) sprawiały, że przyciągał i elektryzował największe osobowości. Do jego największych miłośniczek, które z przyjemnością ubierał i którymi chętnie się otaczał należały takie nazwiska jak Catherine Deneuve, Julienne Moore, Linda Evangelista, Claudia Schiffer czy Cindy Crawford. W galerii znajdziecie najpiękniejsze historyczne ujęcia Karla Lagerfelda z jego muzami opatrzone najbardziej pamiętnymi cytatami mistrza.